Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ZİRAAT ODASINDAN FINDIK TOPLAMA MAKİNESİ UYARISI

ZİRAAT ODASINDAN FINDIK TOPLAMA MAKİNESİ UYARISI
01 Ekim 2021 - 0:19

Her hafta Cumartesi günleri A52 TV ekranlarında yayınlanan Gündem Arena programına bu hafta Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman telefon bağlantısı ile konuk oldu.

Gündem Arena programına konuk olan Başkan İrfan Akar OSB fuar ve fındık fiyatı ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman yaptığı konuşmada şu sözleri ifade etti;

“Tarım Fuarın bitti, fakat ne acıdır ki tarımın geldiği bu kötü nokta fuara da yansımış ilgi alaka çok iyi değil. Katılımcı sayısı az ve ciddi anlamada katılmasını beklediğimiz firmaların yokluğunu görüyoruz.

HER ZAMAN İLKLERİ YAPTIK YAPMAYA DEVAM EDEVEĞİZ

Benim bazı yenilikleri fındıkla alakalı bütün herkesin bildiği tarım ilaçlama motorudur, tırpan motorudur gibi değil de daha çok fındığın kalitesini değerini katma değerini yukarıya çıkarabilecek makinalar ilgimi çekiyor. Örneğin ben daha önce odamıza kazandırdığım bundan 10 yıl önce aldığımız ilaçlama motoruyla birlikte kiralama sistemiyle tanıtımını yapmıştık. Ünye’ye 1500-2000 TL civarında motor girmesini sağladık. Onun yanında odamıza ağaç parçalama makinası almıştık. Bu ağaç parçalama makinası vatandaşlar tarafından çok ciddi talep görmüştü. 3. Proje olarak da elma pekmezi suyu, elma suyu sıkma ve parçalama makinası almıştık. Bu seferde burada bir şey dikkatimi çekti. Fındık patozlandıktan sonra içindeki yabancı maddeleri seçen makina gözüme takıldı. Bunun gibi böyle güzel gelişmeleri görebiliyoruz. Katılımcı sayısı az da olsa azların içerisinde bizim işimize yarayacak olanları ben gözlemleyebildim.

ÜFLEMELİ MAKİNELERE DİKKAT

Havalar yağışlı ve soğuk geçiyor vatandaş fındığı kurutamıyor. Fındık kurutmayla alakalı ben bazı şeyler araştırdım. En son 2 yıl önce ki fuarda fındık kurutma siloları vardı. Vatandaştan buna talep var ama ben bu sefer o makinaları göremedim. Bazen bunun gibi eksikler olabiliyor.

Birkaç çeşit olmak üzere birden fazla 3-5 çeşit fındık toplama makinaları var. Benim nacizane fikrim, yamaç arazilerde fındık toplama makinalarını üfleme yoluyla bir araya getirerek toplamaya şiddetle karşıyım. Çünkü biz zaten toprağı alanda zor tutuyoruz bu erozyonu da körükler. Benim bu konuda korkularım var. Üfleme yoluyla düz ve taban arazilerde fındığı bir araya getirerek hortum vasıtasıyla toplayabiliriz.

Bunda bir şey yok özellikle yamaç arazilerde makinaların sürekli aşağı doğru üflediğinizde siz erozyonu körükleyeceksiniz.  Bu yönden biraz kaygılarım var, ama bazı yeni makinalar var. Bahçenin içeresinde ve altında tekerlekli aparatlarıyla beraber onu yürütebiliyorsunuz. Yürüttükten sonra ilerde hortumu uzatarak ve sererek, yerlere bu şekilde böyle toplama makinaları gelişiyor.

SEÇME MAKİNESİNİ ARAŞTIRIYORUZ

Seçme patozdan sonra çuval daha harmana sermeden içinden temizleteceğiniz makine benim çok dikkatimi çekti. Bu makineyi araştıracağım. Çünkü rağbet olmazsa diyelim ki makinaya 45-50 bin TL verdiniz. Makinada işe yaramadı diyelim mal elinde kalır. O makinayı iş üzerinde görmek lazım. Bu makine benim çok dikkatimi çekti. Teknolojiyi takip etmeye devam edeceğiz ama çiftçide araştırmacı olmalı.”dedi

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-