Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ZİRAAT ODASI BAŞKANINDAN ÜRETİCİYE ÖNEMLİ UYARILAR

ZİRAAT ODASI BAŞKANINDAN ÜRETİCİYE ÖNEMLİ UYARILAR
23 Şubat 2021 - 2:18

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman , bölge üreticilerine önemli tavsiyelerde bulundu. Sarıkahraman özellikle başta yeşil altın fındık olmakla beraber diğer zirai ürün yetiştiriciliğin bilinçli yapılması gerektiğimi şöyledi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman A52TV kameralarına şöyle konuştu.

ÜRETİCİ 12 AY BAHÇEDE OLMALI

Sarıkahraman”Bundan 10 -15 sene önceye kadar tabiat olayları dört dörtlük yaşanıyordu. Cemre havaya düştüğünde buzlanma, donma olmazdı. Cemre toprağa düştüğünde de üretici tüm benliğini ürününe verirdi. Amâ şimdi bir an yağmur yağıyor bir an hava kararıyor. Doğa olayları birbirlerini tutmuyor. Küresel ısınma ve olumsuz doğa hareketleri ile karşı karşıyayız. Bu durumlara önlem almak lazım, teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu iş üzerinde dirsek çürütmüş akademisyenlerden aldığımız bilgilerden yola çıkarak üreticiye bu konuları aktarmaya çalışıyoruz.

Don olacağı zaman meteoroloji uyarı yapıyor. Bu durumda üretici şöyle yapabilir: fındık sahipleri 12 ay boyunca bahçesinde olmak zorunda bahçenin çeşitli yerlerine atık otları yığarak meteoroloji uyarı verdiği zaman yakarak sis tabakası oluşturulabilinir ve donma engellemiş olur.

Bu sene öyle bir durumda yakalandık ki fındık açtı mı açmadı mı nasıl hesaplar yapacağız kafalarımız karışık. Dolayısıyla altın ürünümüz bu durumdan fazla zarar görmesin diye umut ediyoruz.

SİGORTA İHMAL EDİLMEMELİ

 Vatandaşlar Martın 11’e kadar sigorta yaptırabilirler.Bu tarihten sonra yaptırılan sigorta donu kapsamayacaktır. Tarsim sigortası yapmış olanlar meyveli sigorta yaptırmış oluyor meyve gözüktü mü gözükmedi mi buna bakarlar. Kırmızı karanfillerin siyaha dönüşmesi meyve oluşumunu gösteriyor. Üretici doğa hareketlerini göz ardı etmemeli kesinlikle gidip sigorta yaptırmalıdır.

GÜBRELEME BİLİNÇLİ YAPILMALI

Fındık 365 gün içinde 2 gün istirahat eder geri kalan günler çalışır. Bütün meyvelerde olduğu gibi fındığında soğumaya ihtiyacı vardır.

Fakat soğultmamamı oluyor donmamı oluyor bizde şaşırıyoruz. Fındık toplaması bittikten sonra peşinden gelecek olan yılın bakımı başlaması gerekiyor.

Eylül sonu gibi de yaprak gübresi takviyesi verilmesi gerekiyor. Kireç ihtiyacı varsa kireç ya da gübre ihtiyacı varsa gübre atılmalı.

Fındık sektörü çok ciddi bir sektör ,dünyanın en hassas en güzel ürünlerindendir fındık.

Azotlu tüm gübreler ve meyveler arasında en az 40 gün olması gerek ki birbirlerini kesmesinler.

ORGANİK GÜBRE KARADENİZ’İN OLMAZIDIR

Her yıl olmazsa da en az üç yıla bir atılmasını öneririm. En doğru olanı tarım il ve ilçe müdürlüklerine danışarak yapabilirsiniz. Yağışlı bir bölgede olduğumuz için mutlak suretle hayvan gübresini öneriyoruz.

Kışlık gübreyi ya da azotlu gübreyi iki periyodik alana bölerek uygulamalıyız. Değişik bir ürün yaparsanız toprağı azota bırakmaya gerek yok. Örneğin fasulyede azot vardır bu yüzden gerekmez. Bunların ekildiği yere her sene farklı bir bitki dikebilirsiniz.

Toprağı zedelememek gerekir, mesela ısırgan kurutmak için ilaçlar atmamalıyız. Farklı yöntemlerle kurutulmalı ısırgan suyundan da  gübre yapılabilir”DEDİ.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-