Ziraat Mühendisi Gün’den Fındıkta Küllenme İçin Altın Tavsiyeler

Reklam
Reklamı Gizle

Sokağa çıkma yasağına rağmen tarımsal üretim faaliyetlerinin devam ettiği ilimizde hastalıkla mücadele çalışmalarının yapan Organik Fındık Tarım Okulu sahibi Ziraat mühendisi İbrahim Hakan Gün yaptığı açıklamada; “külleme hastalığı son yıllarda fındık bahçelerinde sıklıkla görülmektedir.

Ziraat mühendisi İbrahim Hakan Gün çiftçiye önemli uyarlarda bulundu.

Nadırlı Mahallesi’nden Bekir Küçük ağabeyimizin bahçesinde supracal yani kalsiyumpolisülfür uygulaması yapacağız. Tankerimiz özellikle kaynak suyu ile doluyor. Normalde 400 litrelik tankere biz 2 litre suprakal koyarak uygulamamızı yapıyoruz. Dolayısıyla bu %0,5’lik bir uygulama oluyor.

İki şeyin önemini vurgulamak istiyorum.

Birincisi kaynak suyu kullanımı, çünkü şehir şebekesinde maalesef klor var ve bu klor bazen kalsiyumpolisülfür içindeki kalsiyum elementini tutuyor ve hafif kristalleşmeler söz konusu oluyor. Bu pompalamada size sıkıntı yaratabilir. Bu anlamda doğal kaynak suyu olması çok önemli. Yağmur suyu da kullanabilirsiniz.

İkinci önemli konuda, hava sıcaklıkları ve havanın durumu. Bugün hava sıcaklığı yaklaşık 15 – 16 derece civarında , hava kapalı ve güneş yok. Biz güneşin olduğu durumlarda 11:00-15:00 arasında özellikle uygulama yapılmasını öneriyoruz. Genellikle sülfürlü birleşiklerde bu uygulayıcı kişi içinde sıkıntılı olabiliyor. Yüksek güneş altında ya da yüksek hava sıcaklığında yapıldığında yapraklarının kenarlarında kahverengileşme olabilir. Bunun meyveye hiçbir zararı yok fakat bu kötü görüntü çiftçimizi bazen rahatsız edebiliyor. Dolayısıyla hava sıcaklığına dikkat ediyoruz. Hava sıcaklığı 20 derecenin üzerinde ise sabahtan 11’e kadar ya da 15:00’dan akşama kadar uygulama yapabiliriz. Bu durum kullanacağınız diğer kimyasallar için de önemli. Çünkü güneşin dik ışıkları yapraklara mercek etkisi yaratarak yaprak üstünde delinmeleri sebep olabilir. Buna dikkat edelim.

Diğer bir konuda şu, sülfürlü birleşimlerde dozu artırmak çözümü çabuk olur anlamına gelmiyor. Dolayısıyla ürünün üzerinde yazan doz uygulaması neyse o şekilde kullanılması daha uygun.

Şuan bahçede kozalak akarı ile ilgili suprakal uygulaması yapıyoruz. Ancak dikkatimi çeken bir konu oldu. Özellikle yağlı ocaklarda bu sene çok ciddi miktarda kozalak akarı var.
Bu sene bu kadar yoğun olmasının sebepleri nelerdir?
2020 yılı Eylül Ekim Kasım Aralık ayları döneminde havalar çok sıcak ilerledi. Muhtemelen akarlarda ya erken uyanma oldu ya da akarlar faaliyet gösterdi diye düşünüyorum. Bu sebeple ciddi anlamda yayıldı.

Normalde biz bir dalda 10 tane kozalak akarı gördüğümüzde uygulama yapmaya başlıyoruz. Ancak şu an incelediğim ocakta 10’un katları şeklinde ciddi miktarda akar görüntüsü var. Şimdilik suprakal ve kalsiyumpolisülfür uygulamasını başlattık. Ama bunun mücadelesini bu yıl düzgün yapmazsak bu zarar seneye ve ondan sonraki seneye de çok yansıyacaktır. Sonbaharda dallardaki bu kozalakları metalik yöntemlerle toplayarak bu yükü azaltmamız gerekiyor. Bu yıl azaltamazsak kozalak akarının zararına seneye de maruz kalacağız.” dedi.