YÜKSELMESİ BEKLENEN FINDIK FİYATI DÜŞÜŞE GEÇTİ

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye’de faaliyet vermekte olan Arzanoğlu Tarım Ürünleri İşletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu, fındık piyasasındaki son durum ile ilgili A52 TV kameralarına konuştu.

Fındık fiyatının geçtiğimiz haftaya göre 1 lira gerilediğini, bunun sebebinin ise çakıl fındıktaki çürük nedeniyle fındığın fabrikalara geri dönmesi olduğunu belirten Arzanoğlu, fındık fiyatının şuanda 27 lira seviyelerinde olması gerektiğini ifade etti.

Son olarak fındık piyasasının yılbaşı veya yılbaşından sonraki günlerde hareketleneceğini belirten Arzanoğlu yaptığı açıklamada şunları ifade etti;

“Bugün itibariyle fındık fiyatı 23,5 lira olarak devam etmektedir. Fabrikalara aşağı kesimden fındık gitmiyor ancak bu aralar çakıl fındık gündeme geldi ve fabrikalara çakıl fındıklar gelmektedir. Çakıl fındıkta çürük normal fındığa göre fazla miktardadır.

Geçtiğimiz hafta fındık piyasası hareketlenerek faturalı 24,5 lira olmuştu ve biz bununla birlikte fındık fiyatının 25 ya da 25,5 lira olacağını tahmin ediyorduk. Ancak fındıktaki çürük sebebiyle fındıklar fabrikaya geri döndü ve fındık fiyatı gerileyerek 23,5 liraya düştü. Dolar kuru yükselişe geçti ve ortalama bir hesap yapıldığında fındığın 27 liraları bulması gerekiyor ancak maalesef fındığımız 23 , 23,5 liralarda hesap görüyor. Bu fındık böyle gitmez, gitmemeli. Benim yılbaşından sonra bir ümidim var. TMO’yu geçmeliyiz. TMO 120 bin tona yakın bir randevu alımı yapılmış. Ben yılbaşına doğru veya yılbaşından sonra fındık fiyatının hareketleneceğini düşünüyorum.” dedi.