Yetki Belgesi olmayan Kuyumculuk yapamayacak

Reklam
Reklamı Gizle

Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı yönetmeliğe göre kuyum ticareti, yalnızca yetki belgesine sahip kuyumcu işletmeleri tarafından yapılacak.

Düzenlemeyle ilgili konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Düzenlemeyle kuyumculukta hizmet kalitesinin artmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi. Kuyum ticareti, yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılacak.

Bakan Pekcan’dan açıklama

Söz konusu düzenlemeyle ilgili konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Yeni dönemde kuyum ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılacak. Kuyum işletmeleri 2021 sonuna kadar yetki belgesi alacak. Belge için işletmede en az 1 kişinin ustalık belgesi sahibi olması gerekecek.
Düzenlemeyle kuyumculukta hizmet kalitesinin artmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı. Ticaret Bakanlığının konu ile ilgili Yönetmeliği Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

Yönetmeliğin amacı, kuyum ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek olarak gösterildi.

Yetki Belgesi olan kuyumculuk yapacak

Yönetmelik, gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kuyum ticareti faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esaslar ile kuyum ticaretine ilişkin ilke, kural ve yükümlülükleri, Bakanlık, yetkili idare ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların kuyum ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsıyor