YETKİ BELGESİ OLMAYAN EMLAKÇI KONUT SATIŞI YAPAMAYACAK

Reklam
Reklamı Gizle

Türkiye’deki emlakçılara yetki belgesi şartı için 31 Mart’a kadar süre tanınmıştı. Başvuru yapmayan emlakçılar ise 1 Nisan itibariyle emlakçılık yapamayacak.

Jaja emlak Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri İşletme Sahibi ayrıca Karadeniz Radyo,Televizyon ve Gazeteciler Dernek Başkan Yardımcısı İbrahim İşçi gazetemize yetki belgesiyle alakalı açıklamalarda bulundu;

“1 Nisan itibariyle yetki belgesi bulunmayan emlakçılar faaliyet gösteremeyecekler. Yetki belgesi olmadan emlakçılık yapanlara ise tapuda işlem yasağı gelecek. Yetki belgesiz ve kayıt dışı emlakçılık yapanlara ise cezai işlem uygulanacak.

Taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik kapsamında 31 Mart tarihinin önemine dikkat çeken İşçi, bu tarihe kadar yetki belgesi başvurusunda bulunmayan emlak işletmelerinin muafiyetlerden faydalanamayacağını söyledi.

İbrahim İşçi; “Emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken şartlar 5 Haziran 2018’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiş ve gayrimenkul alım satım ve kiralama işiyle uğraşanlara yönelik yetki belgesi şartı getirilmişti.

Emlakçılık işiyle uğraşanlar için lise mezuniyeti ve staj, ofisler için ise metrekare şartı gibi çok sayıda düzenlemenin yer aldığı uygulamanın hayata geçmesi için belirlenen tarih ise son olarak 31 Mart 2021’e kadar uzatılmıştı. Bu tarihe kadar yetki belgesi başvurusunda bulunmamış olan işletmeler, müktesep haklardan faydalanamayacak. Başvuru yapmayan vergi ve oda kayıtlı emlakçılar bu tarihten sonra staj, sigortalı olma, mesleki deneyim kursu, mesleki yeterlilik belgesi, lise mezunu olma gibi şartların tamamını yerine getirmek zorunda olacak.

Kayıt Dışı Çalışanlara Ceza Yazılacak

Düzenleme kapsamında yetki belgesi olmadan emlakçılık yapanlara tapuda işlem yasağı geleceğini belirten İbrahim İşçi, “Söz konusu kişilerin belgesiz olarak internet sitelerine de ilan girişi yapmasının önüne geçilecek. İnternet portallarına sahibinden olarak gayrimenkul ilanı girilmesi halinde ise ilanı giren kişiden vekâlet veya tapu istenecek. Yetki belgesiz kayıt dışı olarak emlakçılık yapmayı sürdürenlere yakalanmaları halinde cezai işlem uygulanacak. Ceza oranları ise, 3 bin liradan başlayıp işlemin türüne göre 10 bin liraya kadar çıkabilecek. İlgili bakanlık bu cezaları 10 katına kadar uygulamakla da yetkili olacak” ifadelerini kullandı.

Bakanlık Devreye Girdi

Emlakçılara yönelik 1 Nisan’da başlayacak yeni döneme ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı bünyesinde ihbar hattının kurulduğunu belirten İşçi, söz konusu tarih itibariyle bakanlık yetkililerinin, belediyelerin ve ilgili odaların sahaya inerek denetimlere başlayacağını kaydetti.