YAZAR TURANOĞLU’NDA YENİ KİTAP

Reklam
Reklamı Gizle

Eğitimci yazar Harun Turanoğlu her sabah A52 TV ekranlarında yayınlanan Çay Saati programına konuk oldu.

Yazar Turanoğlu programda Kum ve Köpük, Soylu Düşünceler, Sevgiliye Gökçekimli Mektuplar ve Süt Gibi Beyaz kitapları hakkında bilgi verdi.

Eğitimci yazar Harun Turanoğlu;

“Ben 1969 yılı Ordu’nun Kumru ilçesinde doğdum. 1995 yılında Marmara İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldum. Ardından sığdır Sosyal Bilimler Enstitüsünde 2 yıl yüksek lisans yaptım. 13 yıl boyunca öğretmenlik yaptım şimdi ise bir kamu kuruluşunda çalışmaya devam ediyorum.

KUM VE KÖPÜK

Kum ve Köpük adlı kitabımı 2019 yılında çıkardım. Kum ve Köpük, yarına bir olmayan yerle bir olur mottosu çerçevesinde sevgiyi aileyi aşkı mutluluğu huzuru anlatan 216 sayfadan oluşan bir kitap.

SOYLU DÜŞÜNCELER

2020 yılında Soylu Düşünceler ve Sevgiliye Gökçekimli Mektuplar adlı 2 kitabımı çıkardım. Soylu düşünceler kitabı din ve edebiyat alanında, gezi, sinema, hayatım önemi ile ilgili denemelerden oluşan bir kitap. Bütün kitaplarım suresinin 21 ayetinin çerçevesinde dönüyor. Tabii ki kitabımız tamamen dini bir kitap da değil. Toplumumuzda düşünceler kelimesinin karşı bir önyargı var. Bu sebeple insanlığın yalnızlık haritası başlığında kitabın adını Soylu düşünceler verdim.

Dini alanla ilgili bahsettiğim konuda, erkek üstünümdür? Dini musibetlerin ilahi bir cezası var mıdır? Kavimlerin helakı nasıl oluyor? İran gezisi yapmıştım, onunla ilgili de notlar ve muhtevi bir kitaptan oluşuyor. Ben bu konuda beceremediğim bir husus varsa o da kitap satmak.

KUM VE KÖPÜK İLİŞKİSİ ÖNEMLİ

Kitabımın adını Kum ve Köpük koymamın sebebi şudur, kum kalanı, köpükte yok olanı temsil eder. Simgesel tarzda ailenin, sevgi ortamının, aşkın kum ve köpüğünü inceledim. Mesela kadının kumu ve köpüğü nedir?  Kadının güzelliği yani fiziki yapısı köpüktür ama kadının şahsiyeti, şefkati, merhameti, anneliği kumdur ve kalıcıdır. Biz aile hayatın da ve sosyal hayatta her yönden kum ve köpük ilişkisi çerçevesinden değerlendirip kum yönünü ele almalıyız.

YENI KİTAP YOLDA

Bütün kitaplarımda  kitap okumanın ,yazmanın önemini  ve hangi yazarların kitabını okursanız ufkunuz açılır bunları da ele alarak anlattım. Bir kitabın negatif boyutuna da deyindim. Ben okuyuculara şunu tavsiye ediyorum. Kitap okusunlar ama yazmayı da denesinler. Bir ay sonra” YARAYA KÜL BASAN YAZILAR” diye bir kitabım daha çıkacak.”