“Yaşasın 23 Nisan!”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Kent Konseyi Başkanı Mimar Sevindik DİKTEPE DEMİR 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Başkan Sevindik Diktepe Demir mesajında;

“Çocukların Gözündeki Işık, Ülkemize Dair Umudumuzdur

   Ünye Kent Konseyi olarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak, ulusal egemenliği sağlayanları ve ülkemizde demokrasinin yolunu açanları, milli mücadelenin tüm kahramanlarını, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bir kez daha, rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz. 

   Bundan tam 101 yıl önce, Meclis’in en yaşlı üyesi sıfatı ile Sinop Mebusu Şerif Bey, “Ulusumuzun iç ve dış tam bağımsızlık içinde yazgısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip kendisini yönetmeye başladığını bütün cihana duyurarak Büyük Millet Meclisini açıyorum” demiştir (TBMM Bülteni). TBMM, Kurtuluş Savaşı boyunca tüm detayların konuşulduğu, savaşın yönetildiği, tarihte örneğine rastlanılamayacak bir ulusal meclis olmuştur. Bu nitelikleriyle, bugün dahi örnekliğini ve biricikliğini sürdürmektedir. 

  101 yıl önceki O ruh, bizim için gerek ulusal boyutta gerekse yerel ölçekte hala yol göstericidir;

   Ünye Kent Konseyi olarak, kent ölçeğinde de halkın yönetime katılmasını, karar mekanizmalarında yer almasını ve şehrin geleceğine yön vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Elbette bu, Kent konseylerinin, belediye meclislerinin, sivil toplum kuruluşlarının, karar mekanizmalarında daha çok yer almasıyla ve görüşlerinin yerel yönetimler tarafından daha fazla dikkate alınmasıyla mümkün olur. Bu anlayış, yerel yönetimlerin daha doğru kararlar almasını ve kararlarının yurttaşlarca daha çok benimsenmesini ve desteklenmesini sağlayacaktır.

   Ünye Kent Konseyi Yürütme Kurulu, yerelde karar alma mekanizmasına katkıda bulunmayı katılımcı demokrasinin gereği olarak görmekte, kanunla belirlenen yetki çerçevesi içinde, yerel yönetim tarafından kentimizde gerçekleştirilen faaliyetleri yakından takip etmekte ve görüşlerini ve önerilerini resmi ve özel kurum ve kuruluşlarla ve yerel basın ile paylaşmaktadır.

   Bugün, bu demokratik süreçlerden söz edebiliyor olmamızı, 101 yıl önce atılan o büyük adıma borçlu olduğumuzu çok iyi biliyor ve 23 Nisan’ın neden çocuk bayramı olduğunu çok daha iyi anlıyoruz.

    Dünyadaki tek çocuk bayramı olma özelliği ile dünya çocukları arasındaki dostluk, kardeşlik ve sevgi bağlarını güçlendiren ‘’ 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ‘’ Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin teminatı çocuklarımıza kutlu olsun.

   Çocukların gözündeki ışık, ülkemize dair umudumuzdur.

    Yaşasın 23 Nisan!”