Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

VALİ ÜNYE VE FATSA’DA İNCELEMELERD BULUNDU

VALİ ÜNYE VE FATSA’DA İNCELEMELERD BULUNDU
15 Ağustos 2021 - 11:59

Vali Sonel, Şiddetli Yağmurdan Etkilenen Fatsa ve Ünye İlçelerimizdeki Çalışmalara Eşlik Etti

Vali Tuncay Sonel, bugün sabahın erken saatlerinde şiddetli yağmurdan dolayı olumsuz etkilenen Fatsa ve Ünye ilçelerimize giderek, alınan tedbirleri ve yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

Son bir haftadır bölgemizi etkisi altına alan yağışlar nedeniyle teyakkuz halinde olan ve sürekli sahada çalışan ekiplerin yürüttüğü çalışmalara eşlik eden Vali Tuncay Sonel, şiddetli yağmurdan dolayı su baskınları yaşanan Fatsa ve Ünye ilçelerimizdeki vatandaşlarımıza ve esnaflara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP-ORDU) çerçevesinde, Fatsa ve Ünye ilçelerimizde alınan tedbirleri ve yürütülen çalışmaları da yerinde inceleyen Vali Sonel, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda çalışmaları yürüten Ordu Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, Karayolları, DSİ ve diğer kamu kurumlarının yöneticilerine ve sahada çalışan ekiplerine teşekkür etti.

Şiddetli yağmurdan etkilenen Ünye, Fatsa ve İkizce ilçelerinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Sonel, “Öncelikle şiddetli yağmurdan olumsuz yönde etkilenen Ünye, Fatsa ve İkizce ilçelerimizdeki vatandaşlarımıza, esnaflarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Son bir haftadır bölgemizi etkisi altına alan şiddetli yağmurlar dolayısıyla il genelinde tüm kurum ve kuruluşlar olarak tedbirlerimizi aldık. Vatandaşlarımıza uyarılarımızı yaptık. Son 24 saatte Ünye ilçemize metrekareye 108 kg, Fatsa ilçemize 101kg, Çaybaşı ilçemize 71kg yağmur yağmıştır. Çok şükür herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmamıştır. Şiddetli yağışın oluşturduğu risk nedeniyle fındık hasadında çalışmak üzere il dışından gelen ve Fatsa ilçemizdeki Mevsimlik Tarım İşçileri (METİP) geçici konaklama alanındaki 296 çadırda kalan 781 tarım işçisinin güvenli bir alana naklettik. Nakledilen tarım işçilerine Ordu Büyükşehir Belediyemiz ve Fatsa Belediyemiz sıcak çorba ve iaşe yardımında bulunuldu. Fatsa ilçemizin Ayazlı Mahallesinde bulunan 2 sitenin giriş katlarında bulunan 4 daire su baskınına uğradı. Ayrıca, yaklaşık 100 kadar işyerine su girişi oldu. Yapılan çalışmalarla su baskını olan yerler tamamen boşaltıldı. Ünye ilçemizin Gölcüğez Mahallesinde 23, Sarıhalil Mahallesinde mahsur kalan 4 vatandaşımızı tahliye edip, güvenli bir bölgeye aldık. Erenyurt Mahallesinde bulunan 13 tarım işçisini de güvenli bir bölgeye naklettik. Burunucu Mahllesinde 1, Killik Mahallesinde 1, Gölcüğez Mahallesinde 1 olmak üzere toplam 3 evi de heyelan tehlikesine karşı boşalttık. Ünye ilçemizde 4 mahalledeki 13 trafoda meydana gelen arıza nedeniyle belli yerleşim yerlerine elektrik verilememekte. Elektrik arızasını giderme çalışmaları devam etmektedir. İkizce ilçemizin Yoğunoluk Mahallesinde de 2 ev heyelan tehlikesinden dolayı tedbir amacıyla boşaltıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri ve diğer kurumlara ait 310 iş makinesi, 470 personel sürekli sahada görev yapmıştır. Cansiperane çalışan tüm görevlilerimize gönülden teşekkür ediyorum. Yağışlardan dolayı işyerleri ve evlerine giren sudan dolayı eşyaları zarar gören vatandaşlarımızın zarar tespit çalışmalarına ise başlanmıştır. Tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-