ÜTSO BAŞKANI AKAR, BAĞIŞA HAYIR DEDİ, KAYMAKAMDAN VETO YEDİ

Reklam
Reklamı Gizle

Yılların beklentisi olan Ünye Organize Sanayi Bölgesi’nde alt yapı ihalesi yapılmasının ardından çalışmalara hız verilirken ilk ruhsat da müteşebbise basın huzurunda takdim edildi. Ancak fotoğraf karesinde UTSO Başkanı İrfan Akar’ın olmaması ise dikkat çekmişti.

Ünye Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Alt yapı ihalesinin ardından müteşebbis firmalara ruhsatları da verilmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde ilk ruhsat sahibi Ünyeli firma Uslu Fındık kaymakamlık binasında düzenlenen programla Sanayi Bölgesi’ndeki ruhsatını teslim almıştı. Ruhsat belgesi verme programında Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan katılırken ÜTSO Başkanı İrfan Akar’ın fotoğraf karesinde olmaması dikkatleri çekmişti.

Cumartesi günü A52 TV ekranlarında yayınlanan “Gündem Özel” programında konuyu gündeme getiren A52 TV Genel Yayın Yönetmeni Yunus Zor’un açıklamaları adeta ‘Başkan İrfan Akar’ın üzerimi çiziliyor’ dedirtti.

Zor, Ünye kamuoyunda konuşulan durumu aktarırken, Başkan Akar’ın müteşebbislerden alınmak istenen hava parasına karşı çıktığı ve bu nedenle fotoğraf karesinde yer almadığı algısı oluşturulduğunu anlatırken şunları kaydetti; OSB işinin en başındaki Ünye Ticaret ve Sanayi Oda Başkanının programa davet edilmemesi ne olursa olsun kabul edilecek bir durum değil.Hele ki orada OSB’de imza yetkisi olmayan kişilerin dahi yer aldığı bir ortamda bu durumu yadırgadım. Ünye Organize Sanayi diğer Organize Sanayilerinden farklı olarak müteşebbis sayesinde hayata gecen bir proje. Yani burada iş yapacak müteşebbisler bizzat peşinen para vererek OSB’nin hayata geçmesi için taşın altına ellerini koydular. Ünye adına kendilerine teşekkür edeceğimize maalesef bu insanları kaçırma adına elimizden geleni yapıyoruz.

Helede konunun merkezinde ki iş adamı İ.B. OSB için 950 bin lira vermişken , 250 bin liradan 75 bin liraya düşen sözde bağış pazarlığına girmek bence bu insanların şevkini kırabilir.

Maalesef böyle bir yönetim tarzı kabul edilir değil. Ve gelinen son noktada ”nasılsa Ünyelilerin sırtından para kazandılar , versinler ”diyerek gönülsüz bağış alınmasına karşı koyan ve üyesini savunan Ünye Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı İrfan Akar’a tepki koyulması yanlış bir durum.

Bu olayda ve bu işlerin bu noktaya gelmesinden herkes şapkasını öne koymalı ve vicdan muhasebesi yapmalıdır.

ORTAK PAYDA ÜNYE İSE SORUN NE?

Önceliğin Ünye olduğu ortak payda da ,mecbur veriyorlar diye makamının gücünü kullanmak nasıl yanlışsa , Ünyelilere tavır koyarak yöneticilik yapılmayacağının doğru olmadığını Kaymakam bey bizden daha iyi idrak eder düşüncesindeyim.

İŞ ADAMLARINA OSB TUZLU GELECEK

Bu konunun hesabını yapması gerekenlerin en başında ki müteşebbislerin ise ,ya Ünye için yada makam karşısında sessizliklerini korumaları ve adeta emirleri gönüllü yerine getirmeleri tamamen kendi hatalarıdır. Çünkü taviz tavizi doğurur. Gelinen son süreç ve yaşanan nahoş olaylar OSB’nin Ünyeli iş adamlarına pahalıya patlayacağı gerçeğidir.

AKAR’A TEBRİKLER

Son olarak seçilerek gelen,1500 üyenin temsilciliğini yapan ve Kaymakamlık tarafından yok hükmünde bulunan Ünye Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı İrfan Akar’a , o koltuk bugün 1500 kişi adına size emanet. Buradaki yakışıksız davranış sadece size değil 1500 kişiye yapılmış bir tutumdur. Her ne kadar siz üyelerinizin hakkını koruduğunuz için Kaymakamdan VETO yediniz ama bu mücadelenizi devam ettirmek boynunuzun borcu olmalıdır. Çünkü zulme sessiz kalan dilsiz şeytandır.