Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

USLU”FINDIK REKOLTE BEKLENTİSİNİ AÇIKLADI

USLU”FINDIK REKOLTE BEKLENTİSİNİ AÇIKLADI
10 Mayıs 2021 - 0:37

Yeni fındık sezonu yaklaşırken , kamuoyunun merak ettiği konuları Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu’ya sorduk. Başkan Uslu yeni sezon öncesi gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başkan Uslu açıklamalarına şöyle devam etti.”Yeni sezonda da fındık fiyatlarının oluşmasında bir çok faktörler var. Öncelikli olarak TMO’nun alım yapıp yapmayacağı ve rekolte sonuçları fındığın geleceğinde etkili olur.

Bilindiği gibi TMO’nun fındık alımlarına başlamasının ardından piyasalarda ki fiyatlar 25 TL’ye kadar çıkmıştı.30 Nisan itibari ile alımlarını bitiren TMO şu an itibari ile fiyatlar serbest piyasada 20TL paritesinde görülüyor. TMO’nun 30 Nisan’da fındık alımının kapatacağını açıklamasının ardından yeni sezona eski fındıkları taşımak istemeyen üretici fındıklarını elinden çıkarttı.

Rekolte olayına gelince, rekoltenin resmi bir açıklaması yok ama geçen senden fazla olduğu dedikoduları var. Bize gelen bilgilere göre 800bin tonun üzerinde fındık rekoltesi bekleniyor. Tabi buda fındığın gelecek sene kaderinde etkili olacak biz buradan üreticilerimize diyoruz ki fındıkla ilgili çalışmalarına devam etsinler, fındığı ihmal etmesinler gerekli ilaçlamayı gübrelemeyi ve bakımı yapsınlar.

Bunun yanında don olaylarının atlatılmasına rağmen fındık çuvala girene kadar hala sıkıntı devam ediyor. Çünkü bu işin kuraklığı var, böceği var. Bu yüzden net olarak fındık çuvala girmeden bir şey diyemiyoruz.

Bunların dışında fındığı harmanda çuvallayana kadar gerekli özeni göstersinler .Fındık piyasası üç aşağı beş yukarı belli 20TL’nin altında olacağına da inanmıyoruz.

Yeni sezonun üreticilerimize ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-