“Üretim Olmazsa Türkiye Aç Kalır”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, üreticilerin sesi olarak son zamanlarda yaşanan zamlanmalar ve fındık piyasası hakkında açıklamalarda bulundu. Gübre fiyatlarının üreticinin fındık parasıyla karşılayamayacak seviyeye geldiğini belirten Sarıkahraman, bu zamlarla birlikte üretici zor zamanlar geçiriyor. Devletimizin bu konuda gerekeni yapacağını ümit ediyoruz” diyerek hükümete seslendi.
Üreticilere, ÇKS işlemlerinin başladığını ve 30 Haziran’a kadar devam edeceğini sözlerine ekleyen Sarıkahraman, 170 lira olan alan bazlı gelir desteğinin şu anki piyasada hiçbir işe yaramayacağını ve 300 lira olması gerektiğini belirtti.

“Dolar Kurunun Yükselmesi Ürün Alımını Zorlaştırıyor”

Alan bazlı gelir desteği olarak bilinen 170 liralık ödemeleri dolar kuru ve piyasalardaki fiyatların yükselmesi karşısında eridiğini ifade eden Osman Sarıkahraman,” Ekim ayının başı itibariyle başlayan ÇKS işlemleri 30 Haziran 2022 gününe kadar devam edecek. Biz üreticilerimize Pandemi döneminde olduğumuzdan dolayı kalabalık yapmamaları nedeniyle uyarılarda bulunuyoruz. Üreticilerimizin ÇKS işlemlerini zamana ayırmalarını rica ediyoruz. Alan bazlı gelir desteği olarak bildiğimiz 170 liralık ödemeleri dolar kuru ve piyasalardaki fiyatların yükselmesi karşısında eridiğini ve artık hiçbir işe yaramadığını görüyoruz. Bugünkü şartlarda alan bazlı gelir desteğinin 300 lira olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü piyasadaki her şey %100 hatta %200 arttı. Fındığın olmazsa olmazı gübre fiyatları tonu 6, 8, 10 bin liralara geldi. Bunu üretici hangi fındık fiyatı ile karşılaştıracak da arazisini tekrardan yenileyebilecek” dedi.

Üretim Olmazsa Türkiye Aç Kalır

Üretim odaklı çalışmanın harekete geçirilerek teşvik olarak desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan Sarıkahraman,” Bugün baktığımızda fındık piyasası 24 lira civarlarında seyrediyor. Sadece fındıkta değil diğer tarım alanlarında da üretici sanki kaderine terk edilmiş gibi bir durum var. Bu bizi ziyadesiyle üzmektedir. Ben buradan ilgililere seslenmek istiyorum. Hiçbir üretici gübreye 6 bin lira verip de bahçesinde kullanamaz. Hükümetimizin bu durumu gözden geçirerek gübre fiyatlarını eski hallerine geri getirmeleri lazım. Dış oyunlardan dolayı gübre fiyatlarının bu duruma gelmesine ben inanmıyorum. Siz elinizdeki fabrikaları özelleştirme hevesiyle yok pahasına satar ve yok ederseniz gübre fiyatları da bu duruma gelir. Bizim derhal her alanda üretim yapmamız lazım ki üretici tekrardan ekip dikebilsin. Biz üretmezsek Türkiye aç kalır. Tarım bizim vazgeçilmezimiz, fındık geleceğimizdir” diye konuştu.

Bir Kilo Fındık Neredeyse 2 Dolar

Doların yükselişinin ekonomiyi erittiği kadar ekonominin vagonları olan Karadeniz fındığınıda erittiğini sözlerine ekleyen Sarıkahraman,” Dolar’da inanılmaz bir yükseliş var. Dolara bağlı olarak da mazot, gübre, yağ ve aklınıza ne geliyorsa büyük zamlanmalar oluyor. Bugün serbest piyasada sattığımız bir kilo fındık neredeyse 2 dolar karşılığındadır. Bizim fındığımız bu kadar ucuz değil. Fuarlara, gezilere veya reyonda fındık fiyatına baktığımda fındığı 140 liralardan 180 liraya kadar satıldığını görüyoruz. Ancak fındığı pazara indirdiğimizde 24 liraya ancak satıyoruz. İlgili kurum “serbest piyasaya verme, TMO’ya ver” diyor. TMO’da da fındık fiyatı 26 liradır. 26 liralık üründe bizi kurtarmıyor. Biz fındık fiyatlarının da revize edilmesinden yanayız. Bunu söylerken herhangi bir siyasi karşıtlık olarak söylemiyoruz. Biz üreticinin temsilcileriyiz. Üreticinin zor durumda olduğunu gözlemliyor ve üreticinin sesi olmaya çalışıyoruz. Bizler tekrardan üretime geçmek durumundayız. Bu verimli topraklardan tekrardan bereket fışkırtmak zorundayız. Eğer üretime dayalı bir politika olmazsa bizi daha kötü günlerin bekleyeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.