Üretici Birliklerinden Tarım Bakanı Pakdemirli’ye Uyarı Geldi

Reklam
Reklamı Gizle

 

Üretici Birliklerinden Tarım Bakanı Pakdemirli’ye Çağrı geldi. Oda başkanları yaptıkları açıklamalarda TMO elindeki fındığı, fındık fiyatını bozacak şekilde satmamalı uyarısında bulundular.

ÜLKEMİZ VE ÜRETECİMİZ KAYBETMESİN

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi-Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan: TMO elindeki fındığı, fındık fiyatını bozacak şekilde satmamalı. Bu ülkemiz ve üreticimiz için kayıp olur. TMO fiyat açıkladığında fiyat 3 doların üstünde bir rakama denk geliyordu. TMO o nedenle 3,5 doların altında fındık satışı yapmamalı.

MAYISTAN ÖNCE VE 4 DOLARIN ALTI OLMAZ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi-Trabzon Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu: TMO kesinlikle mayıstan önce fındık satmamalı. Mayısta da ihaleye çıkacaksa fiyatı asla 4 doların altında bir rakam olmamalı. Böyle olursa hem üreticimiz hem ülkemiz hem de TMO kazanır. O kazancı da gelecek sene için kullanır.

SATIŞ FİYATI ÇOK İYİ HESAPLANMALI

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan:  Fındıkta sömürülen bu zamana kadar her zaman olduğu gibi üretici olmamalı. Bunun için TMO’nun ne yapacağı ve ne yapmayacağı çok önemli. TMO’nun fındık satış zamanlaması çok iyi ayarlanmalı ve fiyatı da asla 4 doların altında belirlenmemeli.

4 DOLARIN ALTINDA İHALEYE ÇIKMAMALI

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: Bize hiç hoş olmayan duyumlar geliyor. Sözüm ona bir takım ihracatçı kimlikli kişiler TMO’nun elindeki fındığı ucuza almak için çabalıyor. TMO bu oyuna gelmemeli. TMO fındık satacaksa bu en az altını çizerek ifade ediyorum 4 doların altında olmamalı.

ÜSTÜ OLABİLİR 4 DOLARIN ALTI ASLA OLMAZ

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman: Herkesin gözü TMO’da. Üreticinin bir gözü piyasada diğeri TMO’da. Biz de TMO’ya çağrı yapıyoruz elinizdeki fındığı piyasaya pazarı alt üst edecek şekilde sürmeyin. Fiyatınız da asla ve asla 4 doların altında olmamalı. Hatta bana göre 5 doların altı olmamalı. Çünkü girdi fiyatları uçtu gitti.

ÇAĞRIMIZ VE TALEBİMİZ 4 DOLAR

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu: TMO’nun ne yapacağı üreticimiz kadar ülkemiz için de büyük önem taşıyor. TMO’nun elindeki fındık çok değerli. Bunun için asla 4 doların altında bir fiyata ihaleye çıkmamalı. Bu bizim çağrımız olduğu kadar üreticimiz ve ülkemiz için talebimizdir de. Dikkate alınmalı.