“ÜNYE’NİN HER TARAFINI SATTILAR”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Eski Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu A52TV’de yayınlanan ”BAŞKANLA 52DAKİKA” programında çarpıçı açıklamalarda bulundu.Arpacıoğlu yaptığı açıklamada kendi dönemi sonrası Ünye’ye hizmet edilmediği ve sadece satarak Belediyecilik yapılmaya çalışıldığını belirtti.

Ünye Eski Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu konuşmasına şöyle devam etti.

“ÜNYE’Yİ NASIL SUSUZ BIRAKABİLİYORLAR ŞAŞIYORUM”

“Ünye’nin Yeşilkent Beldesinden 33 kilometreden 50 yıllık su ihtiyacını projenin hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadım. Geçen senelerde Ünye’de su kesintisi oldu ve ben bu su kesintisini nasıl başardılar diye merak ettim. Çünkü suyu kesilmemesi lazım suyu kesmek lazımdır. Eskiden sahilde gezerken “denize girmek yasak” diye levhalar vardı. O levhalar artık yok. Çünkü Karadeniz’in kirliliğinden dolayı sağlık müdürlüğü burada denize girmeyin diye müsaade etmezdi. Ünye’nin bir tanesini doğuya bir tanesini de batıya yaptırdığımız arıtma tesislerin sayesinde denize giriliyor. Gördüğüme ve duyduğuma göre çok iyi yönetilmediğini ve Çimentonun orada ki arkadaşlarında rahatsız olduğunu biliyorum. Ben bunları duymaktan fevkalade üzüntülüyüm.

”PARA AKIYORDU ALGISI YANLIŞTIR”

Biz Büyükşehirde bugün kurulan OSKİ’yi o günlerde Ünye Belediyesinde kurmuştuk. Bizler Ünye’ye Su ve Kanalizasyonu kurduk ve ÜSKİ ile Ünye’de çok güzel altyapı çalışmalarını tamamladık. Bugün iki projeyi yapmaya kalksanız tanesini 300 milyona bitiremezsiniz. Bizler iktidarın yani Sayın İdris Naim Şahinle ile Ünye’nin çok önemli işlerini çözmüş olduk. O zamanlar bizlere para akmıyordu evet İdris Bey’in desteğini Binicilikte ve Atatürk Parkında katkı aldık. Vatandaşlar şöyle sanıyor bize İdris Bey Ankara’dan aldı paraları gönderdi burada harcadı diye biliniyor ancak böyle bir şey yok.

”BU MİLLET HİZMET EDENİ UNUTMAZ”

Bizlerin sürecinden sonra da Ünye’de bir bakan vardı. Bugün de Sayın Cumhurbaşkanımızdan sonrada Türkiye’nin 2. adamı olarak bildiğimiz Numan Kurtulmuş var. Kendisi 5 tane proje saymıştı onları bekliyoruz. Sayın Hilmi Güler’de 552 tane proje saymıştı onları da bekliyoruz. Bu millet hizmet edeni unutmaz. Bizlerin vatandaşlarımızla hiç ayrı gayrımız olmadı. Biz belki her meseleyi çözemedik ama bizim bilerek kimseye kötülüğümüz olmamıştır. Beni bilenler bilir ben Bayramca Mahallesinden yürüyerek geliyordum. Kendiniz vatandaşın ayağına gideceksiniz. Vatandaşın duygularına ve sorunlarına vakıf olacaksınız ama bunu birilerin aracılığıyla yapmayacaksınız. Bize olan tevekküllün sebebi de budur.

“VATANDAŞLAR SİZLERİ BANA KİBİRLİK YAPIN DİYE SEÇMİYOR”

Bizim atalarımız çok güzel sözler söylemişler, iş bilenin kılıç kuşananın demişler. Kardeşim iş bilmiyorsan bu işi beceremiyorsun demektir. Ben bunları muhalefet olmak adına söylemiyorum. Bize bugün hizmet edenler bizlerin meselelerini çözsünler eleştirmez alkışlarız. Bu millete hizmet etmek lazım. Atatürk veciz ifadesinde yurt sevgisi ona hizmet ile ölçülür. Bu millet sizi hizmet etmek için seçti onu isteyecektir. Bana kibirlilik yapın diye seçmiyor. Bizim temel amacımız millete efendilik yapmak için değil hizmet etmek için seçildiğimizi düşünüyoruz. Biz bu felsefe ile hareket ettik. Bugünde bunun tevekkülünü gördüğüm içinde mutluyum.

“ÜNYE’Yİ BİLMİYORLAR”

Büyükşehrin yapmış olduğu hizmetleri değerlendirmek mümkün değil. Ben Ünye belediyesini bırakalı 7 yıl olmuş. 7 yıl sonra Ünye’de neler olduğuna baktığımızda, benim bıraktığım Ünye ile bugünkü Ünye bir mi?

Benim 2014’de bıraktığım Cumhuriyet Meydanı ile şimdi ki arasında fark var. Atatürk parkı pırıl pırıldı. Döner Çeşme Meydanı da meydan mı başka bir şey mi belli değil. Döner Çeşme Meydanında Said Hocamızın da çok emeği var. Orada suyun akışı ile dönen top heykelini armağan etmişti. Orada bir doğallık vardı. Sahilinde yeşillikler geçen yıla kadar vardı şu an yok. Büyükşehir’in hizmetini sayarsak eğer, Niksar Caddesinin önlemini almadan tek şerite böldü. Ben dedim ki sahile bisiklet yolu yapacağınıza Niksar Caddesinin alternatifi olan, doğu tarafını tamamen batı tarafını da Bayramca köprüsüne kadar kamulaştırıp İmam Hatip Okuluna kadar olan bölümü yapılmasını dedim. Bunu bilmiyorlar çünkü adam Ünye’yi özümseyememiş ama sorsanız Ünyeliyim diyor.

”BELEDİYE SORUN ÇIKARMAZ ÇÖZER”

Bu yaşadığımız sıkıntılar insanların hizmet etme şeklidir. Büyükşehir Belediyesine şunu sormak lazım, Sayın Bakan Hilmi Güler size Ünye’den kaç kişi geldi de ben Ünye’de bisiklete binemiyorum sahile bisiklet yolu yapın dedi? Belediyeler problem çözme makamıdır problem çıkartma makamı değildir. İnsanlar sahilde yürürken yola kedigözü takmışlar insanların ayağı takılıyor ve düşüyor. Ünye Sahili insanların en çok kullandığı gezi alanıdır. Bir aile gezerken delikanlının bir gelip o ailenin çocuğuna çarptığı zaman delikanlıya da suç bulamazlar gençtir kanı kaynar. Bu tür olaylar yaşanıyor. Şimdi bu hizmet mi yoksa hezimet mi? Diyoruz ki buraya harcayacağınız parayı şuranın sorunlarını çözün bizde alkışlayalım. Bana göre yürüyüş yolu doğu tarafı için doğrudur. Orası doğru tercih olmuştur eyvallah. Keşke bana sorsalardı bir bisiklet yolu yapmak istiyoruz nereyi yapalım diye, bende o zaman bir örnek gösterecektim. Benim Çamlık ile Ayanikola arası yaptığım yürüyüş yolunun devamını bisiklet yolu yapabilirdiniz hiçbir problem olmazdı. Bunlar hizmet ettim demek için yapılan yanlışlardır.

‘’ÜNYE BÜYÜKŞEHİRDEN BEKLEDİĞİ HİZMETİ ALAMAMIŞTIR’’

Ben 10 yıllık Belediye Başkanlığı yaptım yapılan yapıldı deriz neden demeyelim. Ben sayın Hilmi Güler ve ekibini alkışlamaya talibim. Vatandaşlarımız hala benim yaptığım yürüyüş yolunda yürüyor. Çamlık Ünye’ye hatta Türkiye’ye mal olmuş çok güzel bir mesire alanıdır. Burayı rant alanı değil insanların aileleri ile gece gündüz gidebilecek haldeyken bunu daha güvenilir bir şekilde vatandaşa temin etmek gerekir. Ben Çamlığa yapılan hizmeti sevmedim doğruyu söylemek gerekirse orada yapılan kafeyi görmedim ama diğer hizmetleri de beğenmedim. Büyükşehir Ünye’ye ne yaptıysa tepki aldı. Ünye’yi bilmiyor bu nedenle tepki alıyor. Dışarıdan Ünye ile büyükşehir arasında istişare eksikliği gözüküyor.

“GÜLER’İN SU İLE HİÇ BİR BAĞLANTISI OLMAMIŞTIR”

Sayın Hilmi Güler bizim yedi yıl Enerji Bakanlığımızı yaptı. Bize bakanlık yaptığı dönem 2002-2009 ama sene 2021 Gölevi Mahallesinde elektrik kabloları yer altına alınma çalışmaları hala devam ediyor. Ben Ünye Cumhuriyet Meydanını yapamamış olsaydım. Benden sonra gelen arkadaşlarımız da bunu çözmüş olsaydı. Ben Hilmi Güler’den endişe ediyorum çünkü bu gidişle Atatürk parkını ben yaptım diyecek. Sayın Büyükşehir Başkanımızın su ile yapmış olduğu açıklamasını ben okudum. Hatta yayınlayan gazeteciye teyitte ettirdim. Ben Bakan iken Ünye’de bir esnaf arkadaşımızın ismini vererek Ünye’ye suyu ben getirdim. Bende diyorum ki sizin Bakanlığını 2009 da bitti, ben suyu Ünye’ye 2011 yılında Sayın İdris Naim Şahin başta olmak üzere o dönemin milletvekilleri ile beraber Bayramca Tepesinde temelini attım. Sayın Bakanımız yanlış hatırlıyor olabilir. Ben şunu demek isterdim, siz suyu çözmediniz ama yanlış hatırlıyorsunuz siz Ünye’ye şu meselesinin çözülmesine yardımcı olmuştunuz demeyi çok isterdim. Farklı şeylerde derse belgeler elimde onları da kanıtlayabilirim.

“HER BELEDİYENİN BORCU OLUR”

Benim zamanımda da Ünye belediyesinin borcu vardı, benden sonrada vardı, bundan sonrada var olacaktır. Dar gelirli vatandaşımız ev yaptıracaksa, araba, bina alacaksa bir şey yapacaksa borçlanır. Borçlanmadan bir şey yapabiliyor muyuz? Yapamıyoruz. Hele ki bugün ki ortamda hiçbir şey yapamıyoruz. Öyleyse borcumuz olacak, yoksa herhangi bir şey sahibi olmakta mümkün değil çünkü paramız yok. Araba alacağız nasıl alacağız? Bankadan krediyle alacağız. Dolayısıyla Belediye’nin de borçlanması kadar doğal bir şey yoktur. Belediye mülklerinin borç karşılığı verilmesi bir akıl tutulmasıdır.  Yanlıştır neden?  Devlet dedi ki , bu belediyeler yükünü artık taşıyamaz duruma geldi , harbiden de öyledir Türkiye’deki Belediyeler çok borçludur.  Ben Belediye Başkanı olduğum dönemde hatırlıyorum en büyük Ankara, Bursa Belediyeleri çok borçlu Belediyeler arasında ön sıralardaydı. Ordu Büyük Şehir Belediyesine ne olmuşta borçlanmış onu da bilmiyorum. Ödeyemeyecek kadar borcu ne olmuş? ne yapmış? Onu da bilmiyorum, arkadaşlarım herhalde onu açıklar. Borç karşılığı mülk verilmesini doğru bulmuyorum, neden? Yarın çıktı dedi ki Sayın Cumhurbaşkanımız bütün belediyelerin borçlarını sildim dedi, diyebilir mi? Diyebilir.

Geçenlerde yeni bir yapılandırma kanunu çıktı mali müşavirler iyi bilir, ben mali müşavir olduğum için biliyorum. 7326 sayılı bir yapılandırma kanunu çıktı. Devlet Maliye Bakanlığı dedi ki, gecikme faizleri ve zamlarını siliyorum, borçlarınızı tefe tüfeğe endeksli 36 ay da ödeyin, sildi yani faizleri. Yarın bir gün çıkarsa Hükümet ya da devletimiz, ilgili Bakanlık sildim ben Belediyelerin borçlarını derse. Benim çok zor şartlar da aldığım Döner Çeşme Meydanındaki o binanın SSK’ya verildiği doğru mu?

“ÜNYE’NİN HER TARAFINI SATTILAR”

Yanlıştır orası yapılırken değerli hemşerilerim bir konuyu hatırlatmak isterim. O bina yapılırken, dönemin Özel İdaresi yaparım ama yüzde ellisini ben alırım Ünye Belediyesinden diyerek yaptı. Siyasetçi arkadaşlarım konuya vakıf arkadaşlarım vardır, yarısı Ünye Belediyesinindi, yarısı Özel İdarenindi. Benim Belediye Başkanı olduğum dönemde ilgilenen meclis üyesi arkadaşlarım var. O arkadaşlarımızda o binanın yarısını almak için ne mücadeleler verdiğimizi dönemin İl Genel Meclis üyesi arkadaşlarım biliyor. Biz ne zorluklarla aldık o binanın yarısını, Ordu İl Genel Meclisinden. onu geçirmek çok zordu bir şekilde geçirdik ve aldık. O binanın yarısını alma zorluğunu ben yaşadım İl Genel Meclis Üyelerimiz çok iyi biliyor, beraber yaşadık. Bizden sonra miras kaldı sat, Ünye’nin her tarafını sattılar.

”BELEDİYENİN 120CM YERİNİ SATMADIM”

Bugün 15 Temmuz Meydanın tamamı Ünye Belediyesinindi, Ünyelilerindi. Bu mirasın hoyratça kullanılmasıdır, ben orayı devretmek için toptancı halini, itfaiyeyi kaldırdım oraları rahatlatmak için yani oraları temin etmek için çektiğimiz zorlukları ben biliyorum. Şimdi Ünye’nin Yeşilkent beldesinde yola sınır bir yerde fındık bahçesi olsa 16 dönüm. Deseler ki sana 3 dükkân verim burayı bana ver deseler adam vermez. UNİPORT denilen yer Kültür Merkezinin tamamı Ünye Belediyesinindi şimdi Ünye Belediyesinin mi? Değil. Ben Ünye Belediyesine 120 dönüm yer kazandırdım ve 120 santim yerini bile satmadım. Bu hizmetleri öyle yaptım yani bunun yapılabilirliği olduğu için bunları anlatıyorum.

”KÜLTÜR SARAYI NEREDE?”

Satılmak gerekiyorsa Ünyelilere satılsın tabi benim buna bir itirazım yok ama neden satılma ihtiyacı duyulsun. Ben olsam şöyle yapardım, oradaki esnaf arkadaşları makul bir yere taşırdım orayı tamamen yeşil alan yapardım. Zaten benim fikrimde oydu ama bunu vatandaşla paylaşacaksınız. Ben 15 Temmuz meydanı yeri yapılırken dedim ki değerli hemşerilerime buraya yatırım yapmayın burayı ben yıkacağım, burayı bana niye verdiniz Kültür Sarayı yapalım diye verdiniz. Ben buraya Kültür sitesi yapacağım dedim, Kültür sitesinin de projesini de yaptırdım. Ünye Belediyesinde vardır, parasında ödedim. Ünye’de bir Kültür Bakanımız çıktı ama bir Kültür sitemiz hala yok .

“SİYASETTE SÖZLER VERİLİYORSA YERİNE GETİRİLMELİ”

Ünyeliler çok iyi biliyor ben o zaman Belediye Başkanıydım. Sayın İdris Naim Şahin sayesinde Ünye’ye hizmet etme fırsatı buldum. Bizim o dönemde Milletvekillerimiz de vardı hatta bu Niksar Yolu ile ilgili çok sözler söylediler. Siyasette o kadar çok iddialı sözler söylendiği zamanda gereğini yapılması gerekiyor. Akkuş Niksar yolu Ünye’nin uzun yıllardır gündemini meşgul eden bir sorunudur ve bunun çözülmesi gerekir. Bu yol yapılanıncaya kadar bizlerin gözleri çatladı. Genel Başkan Vekilimiz Bakana gidip bu yolun yapılması için talimat verecek çözüm bu kadar kolay.

“HAZIR ARSALARI KULLANIN, SATMAYIN”

Ben köylü pazarı için yer aldım. Hemen Tabakhane deresinin yanında 10 dönüm yer kamulaştırdım. Dönemin meclis üyeleri çok iyi bilir 10 dönüm yer aldım ve parasını verdim. Orayı almıştım çünkü altını minibüs garajı, üstünü de köylü pazarı yapacaktım. Köylerden gelen hemşerilerimiz şehir trafiğine girmeden direk üst kata çıkıp ürünlerini satacaktı. Her şey var ama bunu yapacak adam yok. Hazırları satmayın kullanın, siz yapamazsanız da sizden sonra yaparlar. O dönemin kaymakamı ile kavga etmiştik. Sebebi de Ünye Belediyesi bu limanı kullanamıyor burayı Çimentoya verelim diyordu. Ben o zamanlar ilçe başkanıydım ve karşı çıktım. Biz geldik ve limandan çok fazla gelir elde ettik. Kayıtlar Ünye Belediyesinde vardır. Bunlar çok zor şeyler değiller Sayın Hilmi Güler gelin ve bir gezin, bilgi istiyorsanız da ben yardımcı olmaya hazırım “dedi.