ÜNYELİ VATANDAŞ PANDEMİ SÜRECİNDE İÇİNDEKİ CEVHERİ BULDU

Reklam
Reklamı Gizle

Ünyeli Hüseyin Gülay, hat sanatını gelecek nesillere aktarabilmek için destek bekliyor.

Pandemi döneminde hat sanatına yoğunlaşan Hüseyin Gülay, bu sanatı bir tutku haline getirdi.

Hat sanatına çocukluktan bu yana ilgisinin olduğunu belirten Hüseyin Gülay, kameralarımıza şu açıklamalarda bulundu;

Hat Sanatı Ustası Hüseyin Gülay yaptığı konuşmada şunları ifade etti;

“Son zamanlarda bu süreçte edindiğimiz hat çalışmasından dolayı küçük küçük araştırmalar yapıyoruz. Aynı zamanda bu çalışmayla ilgili görsellere bakıyoruz. Sonra da çizimler yapıyorum ve tablo yapıp bitiriyorum. Genellikle günlerim hat çalışması yaparak geçiyor. Bilen insanlar için hat sanatı çok kıymetli bir sanattır. Bence herkes tanıdıkça sevecektir. Bizim de içinde olduğumuz bir sanat, eskilere dayanan ve kültürümüze dayanan bir sanat dalıdır.

Ben çocukluğumdan itibaren elim yatkındır. Ben kendim sanatı da çok seviyorum. Yıllar içinde hayatın bize getirdiği şeylerden dolayı kimse fırsat bulamayıp sevdiği sanat dalını gerçekleştiremiyor. Bu pandemi süreci benim için bir sebep oldu ve ben kendimi hat sanatında geliştirdim. Sonra baktığımda da ortaya bir sürü tablo çıktı ve ben o zaman daha da çok sevdim. İnsan sevdikçe daha da merak ediyor ve sanata daha da odaklanıyor. Bu sanatı uzun zamandır düşünüyordum da zaten pandemi sürecinde düşüncemi aktarmış oldum. Bence sanatın her türlüsü yapılmalı çünkü insanlar için sanat bir terapi gibi, gençlerimize de tavsiye ediyorum. Sanatın hangi dalıyla ilgininlerse ilgilensinler kişisel gelişimleri açısından iyi olacağını düşünüyorum.

Tablolarımızın yapım aşamasında beni en çok oyalayan kısım yapım aşaması değil de ne yapacağımı düşünmek oluyor. Aslında tablo yapımı kitap okumak gibi, sonucunu merak ettiğiniz bir kitapsa hemen bitsin diye hızlı ve her gün okursunuz ancak merak etmiyorsanız yavaş yavaş okursunuz. Sonuca gelmek gerekirse zaman aralığı yok.

Önümüzde ki zamanlarda da hat sanatına devam edeceğim. Şunun da belirtmek isterim ki ben bu sanat dalında oldukça acemiyim de tepeden almış bir eğitimim de yok.

Yetenek işi Allah vergisi çünkü her insanın yapacağı bir özellik vermiştir. Bu her konu da olabilir kimisi çok güzel şarkı söyler kimisi de matematik de iyi olur. Ama bu dal da yetenek çok önemli. Gençlerimiz mutlaka sanat ile ilgilenmeli ve bu tarafa yönlendirilmelidir.”