Ünyeli Siyasilerden İskele Yanındaki Dolgu Çalışmalarına Tepki

Reklam
Reklamı Gizle

Ünyeli siyasi parti temsilcileri, Ünye iskelesi yanında yapılan dolgu çalışmaları hakkında basın açıklaması yaptı.

Bugün gerçekleşen basın toplantısına Chp İlçe Başkanı İsa Maral, Deva Partisi İlçe Başkanı İrfan Tosun, Saadet Partisi İlçe Başkanı Özgür Şahin, İyi Parti eski Belediye Başkanı Berkay Torunoğlu, İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı ve Saadet Partisi Belediye Meclis Üyesi Kerim Ateş katıldı.

Siyasi temsilcileri açıklamaları şöyle;

         CHP İLÇE BAŞKANI İSA MARAL

   Çok değerli basın mensupları, bugün burada toplanmamızın nedenini şurada ki gördüğünüz rezaletle açıklayabiliriz. Çok uzun süredir, Ünye’nin sahiliyle ilgili yerel yöneticilerin nedense böyle çok büyük bir ilgisi var. Bu anlamda biz başından beri sahile yapılacak olan hem imar yasasına aykırı hem yasalara aykırı hem de kentleşmeye aykırı olan yapılarla ilgili, yapılan alt yapıyla ilgili görüşlerimizi her daim bildirdik. Daha itirazlarımız devam ederken, yapılacak olan bisiklet yoluna olacak itirazlarımız devam ederken bugünde şurada ki dolgu sahasını görüyoruz. Bütün dünya bir avuç kumsal için kum taşırken kumsal yapmak isterken, Ünye’nin şu anda incisi olan bu koyu bu şekilde doldurarak bu rezaleti bize yaşatanlara buradan lanet ediyoruz.

   Çok değerli arkadaşlar bildiğiniz gibi bundan öncede Büyükşehir Belediyesinin yaptığı bir bisiklet yolu projesi var, bu proje oldu da ne oldu neye zararı var demeyelim şurada Fevzi çakmak  mahallesinin kumsalının yarısını karayolunun genişletilmesiyle birlikte kumsalın yarısı yok olmuştu, diğer yarısını da bütün itirazlarımıza rağmen orda bütün Fevzi Çakmak halkının, Ünye halkının yararlandığı kumsalı yazın denize girip güneşlendiği kumsalın yarısını da bisiklet yolu sevdasına aldılar ve tam Atatürk parkına geldik buradan çamlığa kadar olan bölümde dolgu yapılmayacak derken  bisiklet yoluyla ilgili dolgu yapılmayacak derken bugün bu rezaleti karşımızda bulduk.

   Bunu da özelikle ve özellikle yaptıklarının haksız olduğunu, yaptıklarının çevre kanunlarına uymadığını kentleşmeyle bağdaşmadığını, insanlıkla bağdaşmadığını bildikleri için hafta sonu haydutluk yaparak burayı dolduruyorlar. Bunun hiçbir akla, izana, mantığa, kentleşmeye bağdaşan bir yanının olmadığını sıradan bırakın yerel yönetici olmasını sıradan Ünyeli vatandaşı buraya getirseniz deseniz ki ‘’Burası Doldurulmalı mı? Doldurulmamalı mı?’’ diye sorsanız ‘’ siz delimiziniz’’ diye bunu söyler. Bunu yapmalarındaki amacı biz anlayamadık. Bir yerel yöneticinin de şu kadar basit bir mantıkla işin içinden sıyrılacağını ya da çok basit bir mantıkla hareket edeceğini de düşünmüyoruz. Bazılarının da söylediği gibi şurayı da dolduralım üç beş tane kişiye bur da rant sağlansın mantığıyla yapıldığına da inanmıyoruz.

    Biz bunun tamamen ve tamamen bir iş bilmezlikten dolayı bir ehil olmayan bir ekibin el yordamıyla yapmasına bağlıyoruz. Bu demektir ki bu şehri, bu kenti daha çok belalar beklemektedir. Bu anlamda bugün burada yapılan rezalete dur demezsek sokağa çıkma yasağı 2 hafta sonunda burasını Atatürk parkıyla bu şekilde molozla, inşaat artığıyla, kumla, çakılla doldurup geçecek kadar közü karada zihniyet var burada biz bütün Ünyelilerin böyle bir rezalete karşı çıkmasını diliyoruz.

    Elimizde kalan bütün Karadeniz’in en güzel sahillerinin olduğu Ünye’nin bu şekilde rezil edilmesine herkesin karşı çıkması gerektiğini söylüyoruz ve bundan sonra ki yapılacak olan işlerde de halkımızın duyarsız kalmamasını, bunlara karşı  çıkmasını bu tür şeyler yapılırken de yöneticiler tarafından gerçekten hem belediye meclislerinde hem de bu işle ilgili olan entelektüel kesimde ve bu işte kentleşmenin K’ sinden anlayan insanlarla istişare edilip ondan sonra başlanmasını tavsiye ediyoruz yöneticilere. Bundan sonra eğer buraya dur demezsek, buranın karşıya kadar doldurulduğunu görebiliriz, yine buraya karşı çıkmazsak şu karşıda gördüğümüz yalıyı belki de Karadeniz’de kalan tek kent içinde ki kumsalında doldurulduğunu bir sokağa çıkma yasağı sonrası görebiliriz.

    Ben tüm Ünyelilerin tüm halkımızın bu rezalete dur demesini ve bu konuda duyarlı olmasını diliyorum ve bu işin takipçisi olacağız bundan daha kötü bir duruma gelmemesi için buraya yapılan dolgununda kaldırılması için elimizden gelen her türlü çalışmayı ve kamuoyuyla ilgili duyurularımızı yapacağımızı bildiriyorum teşekkür ediyorum.

            DEVA PARTİSİ İLÇE BAŞKANI İRFAN TOSUN

  Bu günkü tarihi not alabilirsiniz çok yakında eğer burası birine peşkeş çekilirse hiç şaşmayın.

İzmir’i İzmir yapan kordon boyudur, Ünye’yi Ünye yapan bu sahilimizdir. Bisiklet yoluyla başladılar, şimdi burayı doldurdular sn. Başkanlarında dediği gibi ifade ettiği gibi bakın zamanında Atatürk parkının öbür kısmını doldurdular bu tarafta yüzüncü yıl çay bahçesinin köşesiyle birlikte artık burada sirkülasyon yok burası ölü bir batakhane haline geldi. Lütfen sahip çıkalım burası bize gelecek neslin emaneti ve bu işi organize ettiği için sn. İsa beye çok teşekkür ediyoruz İyi parti teşkilatına çok teşekkür ediyoruz bizde Deva partisi olarak sonuna kadar Ünye’ye yapılan bütün yanlışların karşısındayız.

            İYİ PARTİ ÜNYE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BERKAY TORUNOĞLU

     Değerli başkanlarım birçok şeyi ifade ettiler. Ana Vatan partisi döneminde bu sahil yolları yapılırken Ünye şehir içinde ki yolun çift şerit yapılmasına karşı çıkmıştı. Ünye aslında o dönemde de bazı şeylerin tercihini yapmıştı biz sahili doldurmayarak her zamanki doğanın kendi yapısına korumasına sahip çıkmıştık, daha sonra geçen dönem içerisinde Ünye’nin statik kumunun turizm açısından, insan sağlığı açısından da ne kadar kıymetli ve değerli olduğu ortaya çıktı.

    Bugün birçok kurumsal firma büyük kurumsal firmalar Ünye’nin statik kumuyla ilgili reklamlar yaptılar bunu gündeme taşıdılar bu Ünye’nin bir değeri olarak Türkiye’ye hatta dünyaya duyuruldu şimdi bugün geldiğimiz noktada bu statik kumun üzerini kapatıyoruz inşaat molozlarıyla, bu birçok açıdan sakıncalı gibi tek faydası birilerine rant kazandırmak birilerine işletme kazandırmak. Bakın Ünye’nin sadece işletme kazanacak bölgesi sahil bölgesi değil eğer siz bir şehir yönetiyorsanız, şehrinizde sıkıştıysa bu şehri açmak için bulvar yolları gibi yollar deneyebilirsiniz ve bunu proje’ Side önceden çizildi. Bulvar yolunu bir an önce yapıp en azından şehri bu tip rant mücadelelerinden kurtarmamız gerekiyor.

     Ünye’nin çok kıymetli ve tarihin Ünye’ye kazandırdığı doğa güzellikleri var, buda Allah’ın Ünye’ye kazandırdığı lütfettiği bir güzellik, bunun üzerini kapatarak kendi güzelliklerimizin üzerini kapatmış oluyoruz. Biz Ünyeliler olarak zaten tercihimizi yapmıştık çamlıkta da böyle bir mücadeleye iki kere girildi bu mücadeleyi Ünyeli bu konularla ilgili gösterdikleri hassasiyet neticesinde kazandı. Ünyeli bu mücadeleyi de kazanacaktır. Çünkü yanlış olan arkasında birileri durduğu sürece yanlıştan geri dönülecek biz bundan da geri dönüleceğini Ünye’nin güzellikleriyle beraber bir sonraki nesillere aktarılacağına inanıyoruz ve bunun da takipçisi olacağız.

           SAADET PARTİSİ ÜNYE İLÇE BAŞKANI ÖZGÜR ŞAHİN

      Hassasiyetimiz doğa, çevre 26 km sahiliyle övündüğümüz Karadeniz’in incisi diye övündüğümüz maalesef halkımızın istemediği birtakım şeyler yapılmaya devam ediyor. Çamlıkla başlanıldı akabinde bisiklet yoluyla devam edildi daha sonra sahil şeridimiz, sahil kordonumuz dolduruldu. Şimdide iskele dediğimiz yere dolgular yapılıyor. Çevremiz önemlidir, hassasiyetlidir ama bakir olan 26 km sahiliyle övündüğümüz Ünye’mize bu tür şeylerin yapılması hoş değildir. Nasıl Atatürk parkında yanlışı ortaya koymuşsak, Çamlıkta yanlışı ortaya koymuşsak, bisiklet yolunda 4 yıl önce dökülen betonu sökerek tekrar yerine yeniden bir beton dökerek sahil şeridini bisiklet yolu diye donattıysak bugünde bu çalışmalara karşıyız. Doğru olmadığını ifade ediyoruz. Halkla iş birliği içerisinde siyasi partilerle STK’larla istişare ederek Ünye’de yaşayan insanlarla bu tür konular konuşularak yapılmasının doğru olacağına inanıyorum.

   Ben yaptım oldu mantığı maalesef ama maalesef neticede üzüntü veriyor. Yaşadığımız kenti yaşanılabilir bir kent haline getirilebilmesi dileğiyle buradan yetkililere sesleniyorum lütfen sahilimize dokunmayın, lütfen doğamıza dokunmayın doğayı olduğu gibi kendi haline bırakın diyorum saygılar sunuyorum.

     İYİ PARTİ MECLİS ÜYESİ MURAT ÇIRAKLI

  Keşke böyle bir durumla karşı karşıya gelmeseydik. Görüyorsunuz Ünye’nin içinde bulunduğu durum belli, maalesef bunun asıl sebebinin 2012 de çıkan bir yasa var büyükşehir yasasıyla beraber 2014 ten itibaren de Ünye’mizin maalesef içinde bulunduğu durum belli bu zaman çerçevesi içerisinde yaklaşık 7 yıldır süre içerisinde maalesef Ordu büyükşehir Ünye’nin varlığını kabul etmeyen kendi bildiklerini uygulayan bir anlayışla devam ediyor.

   Ben 7 yıldır meclis üyesiyim ve sürekli bunu ifade etmeme rağmen maalesef Ünye’nin bütün gelirini almasına rağmen, Ünye’nin böyle güzel tarihi sahilimiz geçmişimizle övündüğümüz yerleri maalesef üzülerek söylüyorum virane şekilde ortaya koyuyorlar biz bunların takipçisi olacağız, bunun mücadelesini vereceğiz biz diyoruz ki Ünye’yi aklı bir ortak akılla yönetmenin yolunu araması lazım. Asıl dokunmak istediğim konu şudur Ünye’ye ekonomik olarak toplumsal olarak güven verenler siyasi partiler, odalar, dernekler ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelip te Ünye’nin kaderiyle geleceğiyle ilgili maalesef bir araya gelinmemesi getirilmemesi haliyle Ünye’nin acil sıkıntısı olanlarda tepki noktasında öncelikli sırasına göre yapılmadığından kaynaklanan bu sıkıntıyı yaşıyoruz.

   Ünye sahipsiz kalmıştır, Ordu büyükşehir Ünye’yi yok saymaktadır. Maalesef ne gerek Ankara’da ki siyasetçiler nede bölgedeki büyükşehir siyasetçileri bizleri Ünye’yi yok sayan anlayışla devam etmekte bununla kalacağının kanaatinde değilim bu zihniyet siyaset uğruna rant uğruna maalesef Ünye’mizi çok kötü bir anlayış içerisinde devam etmekte. Vatandaşlarımız duyarlı davranmaya doğamızı, sahilimi korumaya davet ediyorum.

Saadet Partisi Ünye Belediye Meclis üyesi Kerim Ateş;

“Öncelikle şunu beyan etmek gerekirse Ordu’nun Ünye’ye bakışı farklı, biz bunu defalarca söylüyoruz. Bizlere iyi niyetli olarak geri dönüş yapıyor gibi görünüyorlar ama sonrasında bu çok da iyi niyetli değil. Ben Çamlıkla alakalı onların iyi niyetli olduğunu düşünerek her zaman destek verdim. Ben genel siyasetten farklı olarak yerel siyasette herkesin yüz yüze baktığı dolayısıyla bir ön yargım yok. Ancak gelen 2 yıllık süreçte bence önyargı değil de iyi niyeti sorgulama dönemi gelmiştir. Çamlık projesinde plan onaylanınca mevzuat gereği 1/1’lik planda Ünye Meclisine gelmesi gerekiyordu. Ben o dönem imar komisyonundaydım. O plan imar komisyonuna gelmeden önce bunlar çamlıkta o kafeyi yapmaya başladılar. Ben bunu itiraz ederek Ünye Meclisini yok mu sayıyorsunuz? Diye sordum. Bana Hilmi Bey şunu dedi “yapılanı beğenmedeniz mi?” ben yapılanın güzel ya da çirkin olduğunu söylemiyorum. Siz bunu oldu bittiye getiriyorsunuz diye düşüncelerimi söyledim. Bu olaylara nasıl baktığını gösterir.

Bisiklet yolu ile alakalı biz her defasında Ünye için yapılanları itiraz etmiyoruz. Bizler yapılan projenin iyi ya da kötü olması noktasında değerlendiriyoruz. Sağlam yolu söküp üzerine yeniden beton döktüler. Bizler de bu projenin israf olduğunu ve öncelikler vardır bu öncelikler arasında olmadığını belirttik. Bize demode olduğunu söylediler. Bisiklet yolunun demodesi olmaz varsa bir sıkıntısı onarırsın. O yol kenarında ki ağaçlara zarar vermişler. Mevcut ağaçları korumak kadar güzel bir hizmet yoktur. Biz bunları söylediğimizde karşı tarafta her defasında yapılan hizmetlere karşı geldiğimizi belirtiyor. Bizler yapılan hizmetlerin Ünyelilerin istemesi ve sırası önemlidir. Bu dolgu alanın yapılmasına kim karar verdi ve nasıl yapıldı. Bize her defasında hibeden bahsediyorlar. Bize zehri altın tasta sunuyorlar. 10 milyonluk yatırımdan bahsediyorlar ancak bu yatırımının %’de kaçı hibe? Biri çıksın açıklasın. Ben buranın %20’nin hibe olduğuna inanmıyorum. Hizmetin yapılması için ilk önce ihtiyacı var mıydı bunu sorgulamak lazım. Ünye’de bence bisiklet yoluna ihtiyaç yoktur.

Ordu’nun ilk Meclis Toplantısında AK Partililer ister istemez meclis üyelerinin komisyonundan görev aldılar. Biz muhalefet olarak kendimiz azınlık görmüyoruz. Hilmi Bey yanımızda değilmiş yanımızda olacağını da sanmıyorum. Ben Ünye’yi çok sevdiğim için bu yapılanları doğru bulmuyorum.”