Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYELİ PAZARCILAR BELEDİYE ÖNÜNDE BAŞKAN TAVLI’YI PROTESTO ETTİ

ÜNYELİ PAZARCILAR BELEDİYE ÖNÜNDE BAŞKAN TAVLI’YI PROTESTO ETTİ
06 Ağustos 2021 - 12:17

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı 2,5 yıllık görevi süresince adeta pazarcıları isyan ettirerek meydanlara döktürdü.

Geçen yıl pazarcıların yerini hiç beklenmedik şekilde değiştiren ve protestolara mağdur kalan hatta pazarcı esnafı tarafından Ünye Ticaret ve Sanayi Odasında hapis edilen Hüseyin Tavlı, söz verdiklerini yapmak bir tarafa bugün itibariyle pazarcıları yine isyan ettirdi.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’nın göreve geldiği günden beri kendisine sorun çıkaran pazarcılara, Samsunlu pazarcıları Ünye’ye sokacağım diyerek aba altından sopa gösterdi.

Bunun üzerine de Ünyeli pazarcılar belediye binası önünde Hüseyin Tavlı’yı protesto ettiler.

Şirin Ünye Pazarcılar Dernek Başkanı Necmettin Ayyıldız’ın yaptığı açıklama şöyle;

“Bugün burada Şirin Ünye Esnaflar ve Pazarcılar Dernek Başkanı olarak bulunmaktayım. Burada toplanan arkadaşlarımızın kimileri de derneğimizin üyeleridir. Fındık nedeniyle arkadaşlarımızın çoğu memleketlerine gittiler. Bugün burada Samsun’dan gelecek olan pazarcıların konusunu işlemek amacıyla buradayız. Belediye Başkanımız Tavlı’nın bize bu sabah 10’da vermiş olduğu bir randevusu vardı ancak dün geç saatlerde Belediye Başkanımız tarafından bir mesaj geldi. Gerekçe gösterilmeden randevu saatinin akşam 4’de alındığı söylenerek bizleri bir çeşit oyalama taktiği ile oyaladılar.

“BAŞKANIMIZIN BU KARARINA KARŞI ÇIKIYORUZ”

Samsun’dan ithal olarak gelecek olan pazarcıların sahada ki pazarcı arkadaşlarımızın ticari akışını olumsuz etkileyeceğini düşünerek arkadaşlarımızın sesi olmak için buradayız. Arkadaşlarımızın ve Derneğin yönetim kurulu kararı olarak bizler Samsun’dan gelecek olan 100’e yakın pazarı esnafını, Ünye’nin kaldırmayacağını düşünüyoruz. Burada ki pazar esnafı arkadaşlarımız da mağduriyet yaşayacaktır. Biz Başkanımızın bu kararına karşı çıkıyoruz. Umarım Başkanımız da bu kararını gözden geçirerek ithal bir pazarcının Ünye içeresinde olmasına hoş bakmayacaktır diye düşünüyorum. Biz Başkanımıza bu konudan bahsettiğimizde bize, “Arkadaşlar bu konuda söz verdik. Pandemi dolayısıyla Samsun’dan gelecek olan pazarcılar gelememişti ancak pandeminin sona ermesiyle gelecekler biz artık dur diyemiyoruz” şeklinde ifade etti. Başkanımız belki de bu konuda mağduriyet yaşıyor olabilir. Bizleri asıl pazar yeri sahamızdan alıp pandemi sebebiyle diyerek dere kenarına getirdiler.

“BÜYÜKŞEHİR’İN SUYUNA YAZIK OLUR”

Bugün medyada takip ettiğimiz de vaka sayısı 30 binli rakamlarda şimdi de pandemi bitti diyerek yüzlerce insanı pazaryerine ortak etmeleri bence saçmalıktır. Biz Ünye Belediyesini protesto etmek için burada değiliz. Bizlerin tek amacı ekmek kavgasıdır. Bizler pazar esnafı olarak Ünye’mize yeteriz. Pazar esnafı olup da pandemi de zarar etmeyen arkadaşımız yok. Dün bir arkadaşımız bana gelerek “başkanım ben çok zor durumda kaldım. Bu nedenle tezgahımı başka birine devredeyim belki o zaman elime nakit para geçer” dedi. Ben bunu Belediye Başkanımıza anlattığımda bana farklı olaylardan bahsederek konun üzerini kapattı. Pazar yerinde bizim daha sorunlarımız çözülmediği halde yeni pazarcıların gelmesini biz hiç kaldıramayız. Pazar yerimizde doğru düzgün bir tuvalet ve yemek yiyebilecekleri bir yer yok. Son bir yıldan itibaren Belediyeye bir çeşme talebinde bulundum ancak henüz bir geri dönüş alamadım. Bize Büyükşehir’in suyuna yazık olur diye bir gerekçe sunuldu. Bizler sebzemizi ve meyvemizi tuvalet çeşmesinde yıkıyoruz bu bir ihtiyaç değil de nedir? Bir diğer şikâyetimiz ise pazar yerinin ortasında bir çöp kovası var. Bu çöp kovasını biz Belediyeden biraz daha ileri taşınmasını istedik ancak 1,5 aydan itibaren sonuç alamadım.

“İTHAL PAZAR ESNAFI İSTEMİYORUZ”

Bizim derneğimiz Ünye de daha yeni bir dernektir. Biz Şirin Ünye Esnaflar ve Pazarcılar Derneği olarak seyyar pazarcıların sorumluluklarını üstlenmiş bir derneğiz. Daha önce ki derneklerin biz yaptık oldu anlayışını bırakarak ve sorunlarını işleyerek gerçek çözümler üretmek istiyoruz. Yıllardan itibaren çözülemeyen tek sorun Pazar esnaflarını bir yerden bir yere sürekli taşınmasıdır. Belediye Başkanımız bu konuda bir projesi olduklarını bahsetti ancak biz o projeyi henüz göremedik. Pazar yeri yapıldıktan sonra Samsun pazarcılarını o zaman geri göndereceklerini bahsetti. Biz pazar esnafı olarak hemen geri göndermelerini istiyoruz ve sahamızda istemiyoruz.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-