Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYELİ ÇİFTÇİ DESTEK BEKLİYOR

ÜNYELİ ÇİFTÇİ DESTEK BEKLİYOR
06 Temmuz 2021 - 0:54

Geçtiğimiz aylarda Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yüzde 50 hibe desteği müjdesi verilmişti.

Ünye Fatih Meydan Çayırlı Köyünde yaklaşık 10 yıldır büyükbaş ile uğraşan çiftçi Ahmet Tapçı ve eşi Mafide Taşçı, hibe desteğine yaptıkları başvurudan her seferinde olumsuz yanıt aldıklarını belirtti.

Çiftçi Tapçı yaptıkları işleri devam ettirebilmek için destek çağrısında bulundu.  

Çiftçi Ahmet Tapçı gazetemize özel yaptığı açıklamada şu sözleri ifade etti;

“Ben büyükbaş hayvancılık yaparken yem fiyatları artıktan sonra işleri yürütemedik. Şimdi ise kanatlı küçük hayvanlara bakıyorum. Ben bu işi 10 senedir yapıyorum. Geçen sene bu aylarda yem fiyatı 70 TL iken şimdi ise 170 TL, samanın tonu 500 TL’ydi şimdi 1500 TL oldu. Ben kazları satmak için bakıyorum. Kaz yumurtaları tanesini 10 TL’den satıyoruz.

HİBE DESTEĞİ GELECEĞİNİ SANMIYORUM

Devletin hayvancılık üzerinden%50 hibe desteği vardı. Başvuru yaptım ancak bütçe yetersiz olduğundan onaylanmadı. Bu çiftliğimi ben kendi bütçem ile yaptım. Kanatlı hayvanların içinde şimdiye kadar hiçbir destek alamadım. Ben yine de başvuru yapacağım ancak yine de destek geleceğini sanmıyorum. Hiçbir şey televizyonda anlatılan gibi değil. Yem fiyatları normal seviyeye düşmediği sürece bu küçük işletmecileri hepsi biter.

BÜYÜKBAŞ HAYVANIM 40’DAN 10 ADETE DÜŞTÜ

Benim şu anda 10 tane büyükbaş hayvanım var. Büyükbaş hayvanım 40’dan 10 adete düştü. Yoğurt ve süt ürünleri de satıyoruz. Yoğurt ve süt ürünleri yapan çok yok. Bu nedenle alıcısı var. Sattığımız yoğurt ve sütün fiyatlarıyla yem bile alamıyoruz. Hayvancılık yapan herkes zarar etti.”

Çiftçi Mafide Tapçı;

“Büyükbaş ve kanatlı hayvanlar ile uğraşıyoruz. Biz bu işi de çok fazla yürütemiyoruz. Çünkü yem fiyatlarından ciddi bir artış var. Ben devletten bedava bir şey istemiyorum. Yem fiyatlarını eski fiyata düşürsünler yeter. Yaptığımız başvurulan bize bütçe yetersizliğinden dolayı hayır olarak döndü. Karşı komşumuzda destek başvurusunda bulundu ve o devletten 100.000 lira destek aldı. Eşimin üzerinde 4 dönümlük bir tarla var öyle çok zenginde değiliz. Biz bu yaştan sonra çiftçilik yapmasak bile başka ne iş yapabiliriz? Bakıyoruz ancak yem ve saman alamıyoruz. Hayvanlarımız aç geziyor.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-