Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYE’DE FINDIK FİYATI BUGÜN NE KADAR?

ÜNYE’DE FINDIK FİYATI BUGÜN NE KADAR?
22 Eylül 2021 - 21:40

Serbest piyasada fındık fiyatlarının ne kadar olduğu merak ediliyor.

Ünye’de bugün itibariyle serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu fındık 24 TL’den işlem görüyor.

A52 Tv olarak fındık fiyatındaki son durumu öğrenmek için Arzanoğlu Tarım Ürünleri işletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu’nu ziyaret ettik.

Bugün itibariyle 24 TL’den fındık alındığını açıklayan Arzanoğlu Tarım Ürünleri işletmecisi Ersin Şahin Arzanoğlu kameralarımıza şöyle konuştu;

“22 Eylül Çarşamba günü yani bugün fındık fiyatımız faturalı olarak 24 TL olarak devam ediyor. Fakat havalar yağmurlu olduğu için çürük fındıklar oluyor. Bu durumda çok sıkıntı çekiyoruz. Kırdığımız fındıklardan 8-10 tane çürük çıkıyor.

Köylülerimize ve müstahsillerimizden rica ediyoruz. Fındıklarını çok iyi seçsinler. Çok iyi kurutsunlar. Duyuyoruz toprak mahsullerinde de fındıklarında geri döndüğünden bahsediyorlar. Fındıkların geri dönmesi de bize sıkıntı yapıyor. Biz istiyoruz ki köylünün malı değerli satılsın, kaliteli satılsın toprak mahsullerinin fiyatından aşağı satılmasın.

Geçen gazetede toprak mahsulleri ofisinin genel müdürünün fiyatla ilgili açıklamasını okudum. Biz en alt taban fiyatıyız. Bizde kendileri dayanıp da müstahsilinin bizim fiyatımızın üstüne satsın diye istiyorsunuz. Biliyorsunuz ki Eylül ayı bizde para ödeme ayı, amele parası, patoz parası, gübre parası ve borçların ödenme zamanı var. Fiyatlar biraz köylünün borçlu olmasından dolayı fındık satışı bu yüzden ölüyor. Gerçekten zorlanıyoruz. Araba yetiştiremiyoruz. Gidiyoruz alıyoruz, satıyoruz. Fabrikalardan geri dönüyor.

Ünye’de 10’a yakın fındık fabrikamızda var. Bu fabrikacı arkadaşlar bizi hep aradan çıkartacaklar herhalde böyle giderse. 500 kilo fındığa bir fındık fabrikası araba yollar mı? Bu işte hakikaten çok üzülüyorum. Bizim ömrümüz 10 sene sürmeyecek herhalde. Böyle giderse fındık manavlarını aradan çıkartacaklar. Fiyatlar bu durumda ileriye doğru toprak mahsullerinin piyasadaki fındığın alışına bağlı. Toprak mahsulleri piyasadaki fazlalık fındığı alırsa ileride para eder diye düşünüyorum.” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-