Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYE’DE CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI BAŞLADI

ÜNYE’DE CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI BAŞLADI
29 Ekim 2020 - 11:03

Ülke genelinde olduğu gibi Ünye’de de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları koronavirüs tedbirleri kapsamında kutlanmaya başlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk olarak Kaymakamlık makamında tebrikler yapıldı.

28 Ekim tarihinde Kaymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sunumu ve Atatürk’ün manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kutlamalar 29 Ekim sabahı devam etti. Bu kapsamda Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etti. 

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayarak Cumhuriyet’in önemine dikkat çekti. Güney mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Cumhuriyet, demokrasi ve hukuk devleti ilkeleri ile taçlandırıldığında ve milletçe içselleştirildiğinde gerçek manasını bulmaktadır”

“Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 97. yıldönümü, Cumhuriyet Bayramı hepinize kutlu olsun. Milleti yaşat ki Devlet yaşasın felsefesiyle tarihte devletler kuran milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk Milleti’nin tabiat ve şiarına en uygun idare Cumhuriyet idaresidir düşüncesiyle bireyi esas alan insanı yücelterek inanç ve düşünce özgürlüğünü teminat altına alan modern Cumhuriyeti kurmuştur.

‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesi Cumhuriyet rejiminin temelini oluşturur. Üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Devlet, halkın devletidir. Devlet, millet varsa devlettir. Cumhuriyet, demokrasi ve hukuk devleti ilkeleri ile taçlandırıldığında ve milletçe içselleştirildiğinde gerçek manasını bulmaktadır ki; 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar milletimizin Cumhuriyeti ne denli içselleştirdiği ve devleti ile ne kadar bütünleştiğini dost düşman herkese göstermiştir. Milletimiz gerektiğinde her türlü iç ve dış tehdide karşı, İstiklal harbindeki kararlılıkla mücadele edeceğini tüm dünyaya en somut şekilde göstermektedir. Bugün hep birlikte tedbir alıp üstesinden gelmemiz gereken en önemli konuların başında salgın hastalıkla mücadele gelmektedir. Kendimiz kadar, toplumumuzun her bir ferdinin sağlığına ve yaşam hakkına saygı göstererek, bilinçli yurttaşlar olarak alınan tedbirlere sabır ve gönüllülükle riayet etmeliyiz.

Bu yıl Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında bugüne kadar alıştığımız düzenin dışında bayramımızı kutlasak da, bayram coşkusunu ve sevincini içimizde en derinden yaşıyor ve paylaşıyoruz. Salgını en kısa sürede, en az kayıpla atlatmamız için maske, mesafe ve temizlik tedbirlerine azami özen gösterelim. Salgınla mücadelede aktif görev alan kamu görevlilerimize ve özellikle sağlık çalışanlarımıza bir kez daha kolaylıklar diliyor ve şükranlarımızı sunuyorum. Hasta vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.”

Ardından Ünye Yunus Emre Offroad Spor Kulübü Derneği ve Ünye Gençlik ve Motor Sporları Derneği tarafından Cumhuriyet Bayramı’nın coşkusunu yansıtmak amacıyla araç ve motosikletler ile şehir turu yapıldı.

Daha sonra Cumhuriyet Çocuk Korosu Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen çocuk korosunda ise Cumhuriyet şarkıları çocuklar tarafından seslendirildi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-