Ünye’de CHP İlçe Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye’de CHP İlçe Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı, CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Seyit Torun, Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Adana Milletvekilli Burhanettin Bulut, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, İl ve İlçe Başkanları ve parti üyelerinin katılımları ile gerçekleşti.

İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan toplantıda yapılan konuşmaların ardından partiye yeni katılan üyelere rozet takılmasıyla sürdürüldü. Toplantı daha sonra basına kapalı bir şekilde devam etti.

Toplantıda yapılan konuşmalar şu şekilde oldu:

Çalışmaların hızlı ve geniş çaplı bir şekilde sürdürüldüğünü ve seçimlerde başarılı olacaklarına inandıklarını ifade eden CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral; “Son kongremizden bu zamana kadar 2 yıla yakın bir süre geçti. Bu 2 yıllık süreç pandemi şartlarından ve kapanmalardan dolayı gerçekleşti. Ancak biz parti çalışmalarımızı şartların elverdiği ölçüde aksatmamaya çalıştık ve bugüne kadar önemli çalışmalar yaptık. Bu süreçte genel merkezimizin ciddi katkıları oldu. Son iki Ramazan ve kapanma dönemlerinde daha önceden yapamadığımız ihtiyaç sahiplerine yardım çalışmalarımız oldu. Bunun dışında ilk defa bu kadar düzenli bir şekilde önümüzdeki seçimlere hazırlık için sandık kurullarımızı, mahalle temsilcilerimizi ve mahallelerde yapacağımız çalışmaları planlayarak geniş çaplı çalışmalar yaptık. Milletvekillerimiz ve Genel Başkan Yardımcımız halkımızla birlikte oldu. Kapanma döneminde dahi partimize ciddi katılımlar oldu ve üye sayılarımız arttı. Halkın içindeyiz ve halkımızın bizi çok daha iyi anladığını düşünüyorum. Önümüzdeki seçimde de işlerimizi iyi yaparsak ve büyük bir hata yapmazsak başarılı olacağımızı düşünüyorum. Partimiz genel merkezden ilçelere hatta mahalle temsilcilerine kadar aynı dili konuşan bir parti haline geldi. Çalışmalarımızı tamamlayıp eksikliklerimizi giderirsek önümüzdeki seçimlerde başarılı olacağımıza inanıyorum.” dedi.

Ekonomi ve yargı alanında Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu anlatan CHP Ordu İl Başkanı Atilla Şahin; “Son günlerde bugünkü hükumet ne yaptığını bilmez bir haldedir. Ben bu durumu tek adam rejiminin getirdiği sonuçlar olarak görmekteyim. Merkez Bankası faiz oranlarını %16’ ya çekti. Dolar ve altının bu kadar yükseldiği bir dönemde faizleri düşürürseniz bu dövizin daha fazla artmasına neden olur ki oldu. Ülke giderek fakirleşiyor. Türk Lirası yabancı paralar karşısında inanılmaz değer kaybetti. Vatandaşlarımız açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor. Ekonomi bu haldeyken yargı sistemine baktığımızda ben çok severek girdiğim avukatlık mesleğini artık yapmak istemiyorum. Hakimlerimizin kalitesi, yargının bugün geldiği durum, yukardan emirlerle verilen kararlar kabul edilebilir şeyler değildir. Türkiye hukukun üstünlüğe indeksinde 130 ülke arasında 117. sıraya kadar düştü. Biz hukuk güvenliği konusunda az gelişmiş ülkelerin bile gerisindeyiz. Toplumun tüm kesimleri geçinemiyorlar, adalete güvenemiyorlar ve konuşamıyorlar. Bu ülke yönetilemiyor. Yerele geldiğimizde bir tane bile proje gerçekleştirilemez mi? Meclis toplantılarında borçlanma yetkisi alınıyor, elindeki bütün varlıkları satıyor ancak hiçbir hizmet yapmıyor. Büyükşehir Belediyesi de yönetilemiyor. Toplantılar basına kapalı gerçekleştiriliyor. Çünkü yaptıklarından artık kendileri de utanır hale geldiler. Bizim önerilerimizi dikkate almıyorlar. Ordu’da teleferikin aylardır kapalı olmasına rağmen Boztepe’de bulunan esnaflarımızdan kira almaya devam ediyorlardı Biz kiraların alınmamasını istedik, komisyona sevk ettiler. Önümüzdeki mecliste sonucu göreceğiz. Artık yeni bir dönemin zamanı geldi. Bu da Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı dönemidir. ” dedi.

Kuracakları Esnaf Bakanlığına adaylarının Veli Ağbaba olduğunu ifade eden CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut; “Ben danışma kurullarını çok önemsemekteyim. Bu kurullarda halkı konuşuyoruz, vatandaşın içinde bulunduğu durumları, Cumhuriyeti konuşuyoruz. Bu bizim iktidara gelişimizin bir görüntüsüdür. Kendi meselelerimizi bırakıp toplumun meselelerini gündeme getiriyoruz ve gittiğimiz her yerde değişimden bahsediyoruz. Biz bu değişimi sizlerle yapacağız. Bizim için iktidara gelir gelmez esnaf bakanı kuracak diyorlar. Esnaf Bakanlığında adayımız Veli Ağbaba’dır.” dedi.

Ortak bir hedefe doğru emin adımlarla yürüdüklerini ifade eden CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel; “Ben burada bir iktidar heyecanı görüyorum. Bizler zaman ve mekân kısıtlamalarına rağmen çok çalışmaktayız. Aynı şevk ve hızla çalışıyoruz. Yetkilerimiz sınırlandırıldı demiyoruz. İktidara kavuşana kadar da çalışmaya devam edeceğiz. Hepimizin üstüne düşen görevler var. Ortak bir hedefe doğru koşuyoruz. Ayrışma, ötekileşme ve önyargılara saplanmamamız lazım. Bu günlere gelirken çok acılar çektik. Ekmeğimiz emeğimiz çalındı. Fatsa’da altın madeninde zehirleniyoruz, Üçpınar’da kadınlarımız yerlerde sürüklendi. Derelerle beraber kadınlarımız çocuklarımız ağladı. Huzurumuz çalındı. Kaz Dağı’nı terk ettiler Üçpınar’daki Boz Dağı’nı da terk edecekler. Aladağı, Hasandağı terk edecekler ve buralar çevre bilinci içinde açılacaktır. Her gün orman ihbarları, yolsuzluk ihbarları alıyoruz. Biz kendi işimizden çok hırsız kovalıyoruz. Bu soygun düzeni çok yakın sürede bitecektir. Zora girince milliyetçilik öğretip dini kullanıyorlar. Atatürk’e hain diyen, Kuvayimilliyeye kudurmuş haydut diyen, halkı kuvayimilliyeye karşı kışkırtan İskilipli Âtıf’ı mezarı başında ananlar bize milliyetçilik öğretemez. İmanın şartlarından yedincisini çalmak yapan, Cennet’ten TOKİ konutları dağıtanlar bize Müslümanlık öğretemez.  Bu tuzaklara düşmeyeceğiz ve yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunları ve çözüm önerilerini açıklayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun; “Türkiye olağanüstü bir süreçten geçmektedir. Son yıllarda yanılanlar şimdiye kadar hiç yaşanmamıştır. Son 3 yıldır ekonomik ve sosyal fatura inanılmaz boyuttadır. Bir kişinin iki dudağı arasında Türkiye savrulup gidiyor. Önümüzdeki ay bütçe ayı ve biz bu ayda ilk defa bakanları mecliste görüyoruz. Seçilmişler atanmışların vesayetindedir. Bu durumda demokrasiden bahsediyoruz. Demokrasi ve hukuk konusunda Türkiye Afrika standardında bile değildir. Sorunların çoğu bu durumdan kaynaklanmaktadır. Mahkeme salonları tiyatro salonuna döndü. İkinci sorun eğitimdir. Çocuklarımızın geleceğinden kaygılıyız. Eğitim sistemini bilinçli bir şekilde bitirdiler. Üniversitelerimiz dünya sıralamalarında geriledi. Üniversitelerin kalitesini düşürdüler. Dış politikada dünya bizi kıskanıyor diye bir şey yok. Türkiye’nin dışarıda hiçbir itibarı kalmadı. Toplumsal barışta ayrışma, ötekileşme var. Şuanda toplum birbirine düşman oldu. Son temel sorunumuz ekonomidir. Bir esnaf malın siparişini veriyor ve malın parası bankaya ulaşana kadar fiyatı artıyor. Bütün fiyatlar gün içinde değişime uğruyor ve kimse yarınını göremiyor. Her geçen gün borçlanarak devam ediyoruz. Fındık fiyatı için 30 lira olması gerektiğini belirttik ancak fiyat 23,5 liraya fikslendi ve devam ediyor. Bu sorunlara çözüm olarak birinci sınıf bir demokrasi, üretim, sosyal devlet anlayışı ve sürdürülebilirliktir.” dedi.

Ekonomide yaşanan sıkıntıları dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba;“dolar yükselmiş, Türkiye buhranı yaşıyor. 10 Büyükelçi onların imdadına yetişmiş gibi açıklama yaptılar; Osman Kavala’yı serbest bırakın diye, şimdi 10 Büyükelçinin üzerinden gündemi değiştirmeye, doları unutturmaya, yolsuzlukları unutturmaya, işsizlikleri unutturmaya çalışıyor. Yermi bu millet? Yemez” dedi.