Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

ÜNYELİLER KANDIRILDI MI?

ÜNYELİLER KANDIRILDI MI?
01 Ağustos 2021 - 23:35

A52 TV’nin klasiklerinden olan ve ilgi ile izlenen Gündem Arena programına konuk olan İçişleri Bakanlığı müfettişlerinden Yahya Kemal Bahçe, Ünye ve Yunus Emre ile ilgili yaptığı açıklamalarla gündemi sarstı.

Ünye ve Yunus Emre sevdalısı Yahya Kemal Bahçe telefonla yaptığı canlı yayın bağlantısında Yunus Emre ile ilgili yazılan bazı dörtlüklerde hatalar olduğunu iddia etti.

Yahya Kemal Bahçe, “Oney oldu son durak” mısrasının yanlış olduğunu ve şehrin bazı yerlerindeki tabelalarda ve Yunus Emre ile ilgili yazılan kitap ve makalelerde de bu mısraların yanlış yazıldığını dile getirdi. “Oney oldu son durak” mısrasının aslında ” İndik Rum’u kışladık, çok hayır şer işledik,
Uş bahar geldi geri göçtük elhamdülillah. ” olduğunu şöyledi.

Ünye’nin Oney olmadığını söyleyen Bahçe, iddialarla bir anda dikkatleri üzerine çekerken hem Yunus Emre’nin beyitlerinin günümüze yanlış aktarıldığını hem de Ünye’nin eski adıyla ilgili tarihçedeki bilgilerin yanlış olduğunu iddia ederken şunları da dile getirdi;

“Ünye’de Hamboğazının orada ki kavşakta direk de 30 yıldır duran bir tabela var. Bir kere Ordu’da o kadar sakinlik ve özensizlik var ki, ben Ünye’ye bunu yakıştıramıyorum. O tabelada ki cümle yanlışların da anlaşıldığı gibi özensizlikle yapmışlar. Ben ilkokul 5. Sınıftayken kendi haçlığım ile aldığım ilk kitap Yunus Emre Divanıdır. Yunus’un Divan’ında Oney diye bir kelime yok. O tabelada Yunus Emre bir veda mesajı vermiştir. O tabela asıldığında ben liseye gidiyordum ve ta o zaman bile bunun yanlış olduğunun farkındaydım. Ben bunun yanlış olduğunu söyledim ama kimse bunu önemsemedi. Bu tabela 30 yıldır bir utanç abidesidir. Hadi diyelim ki bizim için çok önemli değil ama bu bilgiler paylaşılarak doğru gibi algılanıyor. Ben bunu yıllardır dile getiriyorum ama hep yanlış algılandım.

“YUNUS EMRE İLE İLGİSİ ALAKASI OLMAYAN SÖZLERİ ALIP ÜNYE’YE ASIYORLAR”

Geçen günlerde ben ailem ile Atatürk Parkına yemeğe gittim. Orada ortada direkler var ve her dört köşeye tabela asmışlar. Tabelalarda atasözleri yazmışlar ve isim olarak da Yunus Emre’nin adını yazmışlar. Ben baktığımda bunun Yunus Emre ile alakalı olmadığını bildiğim için fotoğraflarını çektim. Eski Milletvekilimiz Hasan Öz’e bu konuda duyarlı olduğunu bildiğim için ona attım ve Ünye’miz bunlara mı layık? Diye de sordum.

O da bu konuda çok üzüldü. Sonrasında ben Sayın Başkan’a söyledim ve kaldırdılar. Yunus Emre ile ilgisi alakası olmayan sözleri alıp Ünye’ye asıyorlar. Biliyorsunuz ki Yunus Emre’nin makamları Azerbaycan gibi ülkelerde var. Bizde isteriz ki Yunus Emre Ünye’de defnedilmiş olsun ama böyle şeyler uydurmamıza gerek yok. Yunus Emre’nin türbesi diye adlandırılan yerlere türbe demek de doğru değildir. Makam kelimesi daha uygun olur. Netice de Yunus Emre’nin türbesi nerede olduğu belli değildir. Oralarda ki makamlarda önemlidir ama neticede gariban Yunuslarda olabilir.

ONEY İSMİ TARİHTE YOK

Şeyh Yunus’ta yatan belki garip Yunus, belki de derviş Yunus’tur bunu bilemeyiz. Yunus Emre’nin yattığı yer en güçlü delil olarak Eskişehir Sivrihisar’da olduğu söyleniyor. Bilim dünyası da Eskişehir Sivrihisar’da kabul ediyor.  Netice de o zamanlara ait bir delil veya arşiv kaydı yok. Bu nedenle herkes benimsemiştir.

Ünye sahiplenirken Oney’i uydurarak sahipleniyorsa bunda bir saygısızlık vardır. Ünye kendini bazı şeylerle ön plana çıkarmak istiyorsa bu şekilde uyduruk şeylere gerek yok.

”ÜNYELİLER AZINLIĞIN HAKLARINA SAYGI DUYMUŞLARDIR.”

Geçenlerde bir kitap okudum. Doğan Avcıoğlu’nun yazmış olduğu kitapta bir bilgi vardı. Ermenililer ülkelerini terk edip geri döndüklerinde evlerini olduğu gibi bulmuşlar. Bunu da yapan bizim Ünyelilerimizdir. Bunu Türkiye’de yapan sadece Ünyelillerdir. Eğer biz bir şeyden kendimizle gurur duyacaksak bundan duyabiliriz. Komşuluk haklarına sahip çıkan bir milletiz bununla gurur duyabiliriz.

ÇAPA FİKRİNİDE BEN ÖNERMİŞTİM

Tabela konusunda ben daha önce birkaç yetkiliye bildirdim ancak pek umursanmadı. Üniversite zamanlarımda iken Sayın Başkan Necip Avcı vardı. Buluştuğumuz bir etkinlikte yerde yıllarca yatan bir çapa vardı. Ben o zamanlar Başkan Avcı’ya bu çapayı yerden kaldırıp yol kenarına ışıklandırsanız diye fikrimi sunmuştum. Ünye’mizi temsil eden bir deniz çapasının olması güzel durur diye söyledim. O günkü fikrimden sonra o çapa oraya konulmuştu. Ben şimdi baktığım da çapa görüyorum. O zamanlar fikirlere saygı duyuluyordu ben o tabela için çok kişiye söyledim ancak dinlemediler.”  dedi.  

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-