Ünye Kalesi için önemli Adım

Reklam
Reklamı Gizle

Yerli ve yabancı turizme açma çalışmaları devam eden Ünye Kalesi’nde çok önemli bir eşik geçildi, Kale’nin 3. Etap projesi onaylandı.

Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje kapsamında dehlizlerin ziyarete açılması için Türkiye’de ilk olacağı ifade edilen asansör sistemi kurulacak.
Ordu Valiliği ve Ünye Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü çalışma ile 2500 yıllık tarihi geçmişi olan Kale’nin kültür, tarih ve doğa turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Ünye turizminde çok önemli bir eşik geçildi… Ünye Kalesi’nin yerli ve yabancı turizme açılması için Ünye Belediyesi tarafından hazırlanan proje Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı.

-2. Etap çalışma ile birçok şey gün yüzüne çıktı –

Ordu Valiliği ve Ünye Belediyesi işbirliği ile geçtiğimiz yıl başlatılan 2. Etap çalışması ile Kale’de bugüne kadar inilemeyen dehlizler boşaltılmış, 250 metre dip derinliğe inilmiş, birçok tarihi buluntunun yanında burada 2500 yıl önce yapılmış ve su ihtiyacını karşılamak üzere asırlar boyu kullanılmış tarihi kuyu ortaya çıkartılmıştı.

-Asansör sistemi için izin çıktı-

Bu gelişme üzerine Valilik ve Ünye Belediyesi, Kale’nin dibine kadar inen 250 metre derinliğindeki dehlizi turizme açmak, buradaki 2500 yıllık tarihe yolculuk yaptırmak üzere asansör kurma çalışması başlattı. Konuyla ilgili olarak hazırlanan proje bu yılın başlarında Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunulmuştu. Kurula sunulan proje onaylandı ve uygulama izni alındı.

-Türkiye’de ilk olacak-

Onay alınan proje kapsamında tarihi dehlizlere inen ve Türkiye’de bu anlamda ilk olacağı ifade edilen asansör sistemi kurulacak. Kurulacak sistemle yerli ve yabancı turistler dehlizin 250 metre derinliğindeki tarihi kuyuya ulaşacak, 2500 yıllık tarihe yolculuk yapacaklar.