Ünye Halk Pazarında Son Durum

Reklam
Reklamı Gizle

Her Çarşamba günü Ünyeli vatandaşlara en iyi sebze ve meyveyi sunmak için tezgahlarını açan Ünyeli pazarcılar bu hafta da Halk Pazarında yerlerini aldılar.  

Ünye’de her Çarşamba günü kurulan Halk Pazarında sebze ve meyve fiyatları, son zamanlarda yaşanan büyük zamlara rağmen normal seviyelerde vatandaşlara sunuldu. Ancak gıda ürünlerindeki fiyat artışları, zamların ne kadar büyük derecede olduğunu gözler önüne serdi.

Vatandaşların alım gücünün düşük olduğunu ve son zamanlarda yaşanan zamların alım gücüne büyük etki ettiğini ifade eden pazar esnafı, fiyatları normal seviyelerde tutmaya çalıştıklarını belirttiler.

Ayrıca vatandaşların pazar yerinin uzak kaldığını ve aldıkları ürünleri taşımakta güçlük çektiğini de ifade eden pazar esnafları kameralarımıza yaptıkları konuşmada şunları ifade ettiler;

Vatandaş Yesin Diye Fiyatları Ucuz Tutuyoruz

“Bu hafta kış ürünleri olarak tezgahlarımızda biber patlıcan türleri ve kelem pancarı bulunmaktadır. Tezgahlarda bulunan ürünlerin fiyatları vatandaşların alım gücüne göre çok iyi durumda. Domates, biber, patlıcan 5 lira olarak satılıyor. Patates 3,5 lira. Vatandaş yesin diye fiyatlarımızı ucuz tutuyoruz.”

Vatandaşlar Pazar Yerinin Uzak Olduğunu Belirtiyor

“Geçen haftaya göre tezgahlarda biraz yavaşlama var ancak akşam saatlerinde bu durumun normalleşeceğini düşünüyorum. Fiyatlarda geçen haftaya göre bir değişme yaşanmadı. Geçen hafta mandalina ve elmayı 4 kilosu 10 liraya satmıştık, bu hafta yağmurdan dolayı Mersin’den ürünler geldiği için 3 kilosunu 10 liraya satıyoruz. Muz 10 lira, limon 3 kilosu 10 lira, domates ve salatalık 5 lira, biber ve patlıcan 5 lira, pırasa 5 lira olarak tezgahlarda yerini aldı. Vatandaşlar da bu fiyatlara alışmış durumda. Yaşanan zamlar sadece bizim tezgahlara etki etmedi. Diğer bütün ürünlerin fiyatları zamlanmış durumda. Pazar yerine gelen vatandaşların buranın mevkii ile ilgili uzaklık sıkıntıları var. Pazar yerinin ortasından dolmuş hattının birini geçirseler vatandaşlar için daha iyi olur. Vatandaşın bu sesine kulak verilmesini rica ediyorum.”

Mazot Arttıkça Tezgahlardaki Fiyatlar Artabilir

“Vatandaşların alım gücü yok. Tezgahlara sadece bakıp gidiyorlar. Mazot ne kadar artarsa bizdeki fiyatlar da o kadar artacaktır. Nakliye durumları fiyatları arttırıyor. Son dönemlerde yaşanan zamlar da tezgahlara etki etti ve fiyatlar arttı. En ucuz olarak domates ve salatalık tezgahlarımızda yerini alıyor.”

Gıda Ürünlerinde Büyük Zamlar Var

Gıda ürünlerinde çok büyük fiyat yükselmeleri var. Buna birilerinin dur demesi gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan zamlardan sonra peynirin kilosu 18 liradan 28 liraya çıktı. Helvaya tahinin dolarla alınıp satılmasından dolayı 20 liradan 35 liraya yükseldi. Maaş 3 bin lirada sabit dururken gıda ürünleri ve diğer bütün harcamalar zamlanıyor. Eskiden kilo işi satış yaparken şimdi vatandaşlar 5 liralık 10 liralık ürün istiyor. Ancak o fiyatlarla da vatandaşlar istedikleri ürünü alamıyorlar.