Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ünye Devlet Hastanesinde “El Hijyeni Farkındalık Günü” programı düzenlendi.

Ünye Devlet Hastanesinde “El Hijyeni Farkındalık Günü” programı düzenlendi.
06 Mayıs 2021 - 10:47

Ünye Devlet Hastanesinde “5 Mayıs Dünya El Hijyeni Farkındalık Günü” nedeniyle program düzenlendi.

5 Mayıs Dünya El Hijyeni Gününde farkındalık oluşturma amacıyla Ünye Devlet Hastanesi Başhekimliği Enfeksiyon Kontrol Komitesi tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinlik kapsamında Hastane konferans salonunda düzenlenen programa Hastane Yöneticileri ve sağlık çalışanları katıldı.

El Hijyeninin önemine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan video ve slayt gösterileri katılımcılara izletildi. Oluşturulan stantlarda antibakteriyel jel, sabun, el hijyenine ilişkin broşür ve farkındalığı yaymak adına çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Günümüzde antibiyotik direncinin geldiği boyut, enfeksiyonların tedavisini zora sokar hale geldiğini belirten Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Tamer Kutlu: “Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde el hijyeni sağlanması en etkili yöntemdir. Dünya Sağlık Örgütü, gerek toplumda gerekse hastanede gelişen enfeksiyonlardan korunmada, öncelikli önlem olarak el hijyeni sağlanmasını önermektedir. Konunun önemini vurgulamak üzere 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü olarak kabul edilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi Hastanemizde de el hijyeni ile ilgili bilgilendirici etkinlikler düzenliyoruz” dedi.

“Hijyen sağlamada en temel kuralın ellerin doğru yöntemle yıkanması olduğunu belirten Kutlu: “El yıkama birey ve toplum sağlığının korunması açısından basit, ucuz ve toplumun her kesimi tarafından uygulanabilen son derece etkili bir yöntemdir. Yataklı tedavi kurumlarında sağlık bakım ilişkili enfeksiyonları önlemenin de en basit, en ucuz ve en etkili yönteminin el hijyenini sağlamak olduğunu vurgulamak istiyorum. Yaklaşık bir yılı aşkın süredir mücadele ettiğimiz pandemi süreciyle beraber el hijyeninin önemi çok daha iyi anlamış ve kavramış olduk. Bu zorlu süreci birlikte yönetmekten onur ve mutluluk duyduğum tüm çalışma arkadaşlarıma her türlü zor koşulda göstermiş oldukları sonsuz özveri, fedakarlık ve emek için teşekkür ediyorum. Birlikte yakaladığımız güçlü ekip ruhu ile bu sürecin üstesinden geleceğimize inanıyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-