ÜNYE ÇİMENTO ”SABIRLARI TAŞIRIYOR”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Çimento Sanayii ve Ticaret A.Ş., 28 Mayıs 1969 tarihinde klinker ve çimento üretimi faaliyetinde bulunmak üzere Ordu’nun Ünye ilçesinde kuruldu. Kurulduğu günden itibaren bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayan Ünye Çimento Sanayii ve Ticaret A.Ş ‘ye son zamanlarda tepkiler artarak devam ediyor.

Sivil toplum kuruluşları, Siyasiler ve vatandaşların gerek çevresel, gerek ekonomik , gerekse sosyal açıdan Ünye’ye faydasının olmadığı yönünde açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili ilk haberimizde gazetemize açıklamalarda bulunan, Büyük Birlik Partisi Ordu İl Başkanı Durmuş Zor , İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı ve Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun hem fikir olarak Ünye Çimentosunun Ünye’ye artık zarar vermeye başladığını belirttiler.

‘Artık sabırlar taşıyor”dediler.

İŞTE SİYASİLERİN AÇIKLAMALARI

ÜNYE ÇİMENTONUN ÜNYE’DEN ALDIKLARI VERDİKLERİN AZDIR

Büyük Birlik Partisi Ordu İl Başkanı Durmuş Zor ” Ünye Çimentoyu ele alalım, bizden aldıklarını ve bizden verdiklerini konuşalım. OSB mi yapılıyor, üniversite mi yapılıyor? Artık iş adamlarını sömürmeyi bırakalım. Ünye Çimento var Ünye’ye ne verdiği belli değil.


Ünye Çimentonun bizden aldıklarına ve verdiklerine bakarsak Ordu Büyükşehir ile Ünye İlişkisinden daha beter.

Ünye Çimentonun Ünye’ye zarar verip Ünye’ye hiçbir katkısı bulunmamaktır. Ünye’nin diğer iş adamları Ünye’mize katkısı olsun diye yatırımda bulunuyorlar da, çimento fabrikası neden bulunmuyor.

ÜNYE ÇİMENTO ARTIK TAKİBİMDE OLACAK

İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı Ünye Çimento lokaysan olarak avantajlı bir yerde Ünye üzerinden çok para kazandılar,peki Ünye’ye ne verdiler? diyerek, sözlerine şöyle devam etti.

”Yanılmıyorsam çimento Fabrikası 1969 yılında kuruldu. O gün bugündür faaliyet gösteren bir kurum. Çimento fabrikası hem hammadde konusunda hem de direk denize ulaşma nakliye noktasında çok artısı olan bir yerde. Biliyorsunuz bu nakliyede ekonomik olarak en avantajlısı deniz nakliyatıdır.
Geçmiş dönemlerde Çimento Fabrikası belediye ile bazı anlaşmalar yaparak ortaklaşa yerler yaptığını biliyoruz. Ama özellikle son dönemlerde Çimento Fabrikası sadece Ünye’yi gelir elde ettiği bir yer olarak görüyor.

Ben Türkiye’nin değişik yerlerinde birçok Çimento Fabrikalarının bölgesine ya da bulunduğu yere okul ,hastane, kreş gibi yatırımlar yaptığını biliyorum.

Ünye Çimento fabrikasının cirosunun çok yüksek olmasına rağmen, hammaddede sıkıntı yaşamasına rağmen, yanında limanın olmasına rağmen ve bu avantajlardan dolayı ekonomik olarak giderlerinin azalması sebebi ile birçok kazancının yükseldiğini görüyoruz.

Buna istinaden Ünye’ye çok duyarsız kalan bir Çimento Fabrikası var. Buranın yetkili organlarına söylüyorum, Çimento Fabrikası bölgemize ekonomik hizmet ve yatırım olarak katkı sağlamak zorundadır. Bundan sonraki programda çimento fabrikasını takip edeceğim”dedi.

ÜNYE ÇİMENTO KANUNLARA UYMUYOR

Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun ise ,çevreci ve siyasi kimliği ile Ünye Çimento’nun kanunlara uymadığını ifade etti. Tosun”memleketimize tabi ki de sanayici gelsin ama lütfen kurallara uysun. Soluma gidiyorum çöplük, sağıma gidiyorum çöplük, yanına gidiyorum çimento fabrikası. Tozdan etrafındaki arsalar satılamıyor. O dağ kelaynak kuşu gibi delinmiş. Burası yıllardır yapılmamış. Kanun der ki, her 5 yılda bir burayı otomatikman kapatmalısın. Burası neden kapatılmıyor? Ben bu memlekette yaşıyorum ve kendimi bildim bileli orası yapılacak.

Partimizin genel sekreteri yardımcı arkadaşım Şeref Bey bir araştırma yapmış. Çimento Fabrikası bu zamana kadar Bursa, Çanakkale ve Gökçeada’da 1255 arazi ağaçlandırma yapmış. Aynı şekilde Bolu’da orman yaptı. Gaziantep’te Sanko Üniversitesi’ni kurmuş.

Peki ya Ünye’de ne yapılmış?
Öncelikle çimento fabrikasının Ünyeli ile kucaklaşması kaynaşması lazım. Yetkili bir arkadaşıma sormak istiyorum. Ünye Çimento fabrikasında kaç kişi çalışıyor? Bunun kaç tanesi Ünyeli? Ünye Çimento Fabrikası ihtiyaçlarını nereden karşılıyor?
Ünye Çimento Fabrikası bizden hep uzakta kalmış. Ben 15-16 yıl Ünyespor’da idarecilik yaptım.
Ünyespor’a elle tutulan gözle görülen olağanüstü hiçbir yardımı olmadı. Verdiği desteklerde çok cüzi çam sakızı çoban armağanı diyebileceğimiz şekildedir.

Kısacası Ünye Çimento’nun artık yarardan çok bu memlekete zararı olduğuna inanıyorum”dedi .