ÜNYE ÇİMENTO AĞAÇLARI NEREYE DİKTİ?

Reklam
Reklamı Gizle

MADEN OCAKLARINDA SAHADA ÜRETİME BAŞLAMADAN ÖNCE REZERV ÇALIŞMASI VE İŞLETME PLANLARININ YANI SIRA DOĞAYA YENİDEN KAZANDIRMA (REHABİLİTASYON) PLANI YAPILIR.

Oyak Çimento’nun Kurumsal Sayfasında ‘’OYAK Çimento, tesislerinin bulunduğu alanlarda kesintisiz ağaçlandırma yapmaktadır. Son yıllarda Bolu Çimento 230.875 adet, Mardin Çimento 65.589 adet, Adana Çimento 63.431 adet, Aslan Çimento 39.610, Ünye Çimento 15.970 adet, OYKA 7.000 adet olmak üzere toplam 422.475 ağaç dikilmiştir. ‘’ Denilmektedir.

ÜNYE İÇİN TELEFUZ EDİLEN 15.970 ADET AĞAÇ NEREYE DİKİLMİŞTİR ? KAÇ HEKTAR ALANIN REHABİLİTASYONU İÇİN DİKİLMİŞTİR ? ÜNYE ÇİMENTONUN KURULUŞUNDAN BU YANA KAPANAN OCAK SAYISI NE KADARDIR ? BU KAPANAN OCAK ALANLARI KAÇ HEKTARDIR ? KAÇ HEKTARLIK ALANDA REHABİLİTASYON ÇALIŞMASI YAPILMIŞTIR.? ENSON HANGİ TARİHTE YAPILMIŞTIR.

ÖRNEĞİN : Ladik Rehabilitasyon Çalışması Samsun Ladik’te bulunan çimento fabrikasında kireçtaşı sahasında Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle 4 ha alanda rehabilitasyon projesi gerçekleştirilmiştir. Araziye toprak serimi uygulamasının ardından bölgenin doğal şartları ve bitki örtüsüne uygun 4.500 sedir fidanı dikilmiştir. Proje alanı içinde iri kaya blokları kullanılarak yabani hayvanların barınmasına olanak sağlayan doğal yaşam alanları da oluşturulmuştur.

Rehabilitasyon İşletme ömrünü tamamlamış maden sahalarının doğal dokusuna uygun olarak rehabilite edilmesi kanuni bir zorunluluktur.