ÜNYE ÇATALTEPE’DE SİYANÜRLE ALTIN ARANACAK

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye’de maden arama kabusu geri döndü hemde bu kez ocak alanı Çataltepe olarak belirlendi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun , katıldığı Kaptan Köşkü programında yaşanan son gelişmeleri aktardı.

Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun;

“Ünye bizim için çok önemli. Şu anda açıklayacağım konuyu bilenlerin olduğundan adım kadar eminim.

Aldığımız bilgiler inşallah yalandır. 3 tanesi Türk olmak kaydıyla bir İngiliz firması bizim en değerli varlığımız olan Çataltepe suyumuzun çıktığı yerde siyanürle altın aramaya başlayacak. 2 mahkemeyi kaybettiler ama 3. davayı Ünye’de açtılar. Eylül ayının 2’sinde mahkeme olacak. İlk mahkemeler Kütahya ve Kırşehir’de açıldı. Kütahya ve Kırşehir’deki mahkemeleri Hazine Müsteşarlığı açtı.

Hazine Müsteşarlığı vatandaş üzerinde tapulu olan arazileri hazineye geçirmek kaydıyla 2000 dönüm arazi üzerinde altın madeni aramak için faaliyete başlayacaklar. 2 mahkemeyi kaybetmelerine rağmen hazine durmuyor. 2 Eylül tarihinde Ünye’de gerçekleşecek mahkemenin sonucuna göre İstinaf mahkemesine gitme durumları olabiliyormuş.

Mahkeme sonucu bunların istediği gibi olursa Saylan, Kumarlı, Akbaş ve Çataltepe mahallelerinde olmak üzere içerisinde ağaçların, ormanların olduğu 2000 dönümlük arazide maden araması başlayacak..

Biz Deva Partisi ve Çevre Derneği olarak bu işe kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi ve köylü halkının yanında olacağımızı ifade ediyorum ”dedi