Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

Ünye Belediyesi İle SGK Arasında Borç Karşılığı Bina Takası

Ünye Belediyesi İle SGK Arasında Borç Karşılığı Bina Takası
23 Mart 2021 - 14:22

Ünye Belediyesi hali hazırda Kaledere Mahallesi 83 ada 15 no’lu parselde bulunan binayı geriye dönük borcuna karşılık Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) devrederek yaklaşık 40 milyon liralık borcunu ödemiş olacak.

Devir işlemi için Ünye Belediye Meclisi, Mart ayı olağanüstü toplantısı gerçekleştirilerek Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’ya devir işlemlerinin görüşülmesi ve gerçekleştirilmesi için oy çokluğu ile yetki verildi.

-56 Milyon Liralık Borcun 40 Milyon Lirası Sıfırlanacak-

Ünye Belediyesi’nin geçmiş dönemlerden bu yana gelen ve her ay faizi ile birlikte katlanan Sosyal Güvenlik Kurumu borcunun Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve ekibinin girişimleri 40 milyon liralık kısmı ödenmiş olacak.

Ünye Belediyesi’nin geriye dönük SGK ve Emekli Sandığı olmak üzere 56 milyon liralık borcu bulunuyor.

Mevcut yapılandırmalar kapsamında Ünye Belediyesi’nin borcuna karşılık her ay 700 bin liranın üzerinde yıllık bazda ise 8,5 milyon lira gibi bir miktar İller Bankası tarafından kesiliyor. Hal böyle olunca hali hazırda çalışan personelin SGK primleri tutarı olan 400 bin liranın üzerinde cari ödeme de gerçekleştirilemiyor. Bu ödenemeyen 400 bin liranın üzerinde cari miktar ise her ay birikerek yıllık 5 milyon lira gibi bir rakam tutuyor ve bu miktara da faiz işliyor.

Göreve geldiği günden bu yana mali disiplinden ve buna yönelik çözümlerden ödün vermeyen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu ile çözüm üzerine görüşmelerine devam ediyor. Yine bu kapsamda 83 ada 15 nol’lu parselde bulunan binanın Sosyal Güvenlik Kurumuna devri konusunda anlaşma masasına oturulacak. Böylece Ünye Belediyesi tarihinin miktar olarak en önemli kazanımının elde edilmesi planlanıyor. Anlaşmanın sağlanması durumunda Ünye Belediyesi 40 milyon liralık SGK borcu yükünden kurtulmuş olacak.

-Ünye Belediyesi’nin Bundan Sonra SGK Borcu Olmayacak-

Ünye Belediyesi’nin bu önemli girişimi ile bundan sonra Sosyal Güvenlik borcu olmayan bir kurum haline gelecek. Hali hazırda Ordu’nun Büyükşehir Belediyesi olması ile birlikte kapanan beldelerden gelen borçların da içinde bulunduğu miktarın da yer aldığı 6 milyon liralık borç eski yapılandırmalar kapsamında düzenli olarak ödeniyor.

Tüm bu veriler ışığında anlaşma sağlanması durumunda Ünye Belediyesi’nin SGK borcu 10 milyon liraya düşerek taksite bağlanmış olacak. Böylece hem kalan borç ödenmiş olacak hem de yüksek borç yükü nedeniyle her ay tahahhuk eden ve ödenemeyen 400 bin liranın üzerindeki cari personel SGK prim ödemeleri de düzenli şekilde ödenebilir hale gelecek.

Sonuç olarak bundan sonra ki süreçte Ünye Belediyesi’nin Sosyal Güvenlik Kurumu ile alakalı borç yükü hiçbir zaman kalmamış olacak.

Başkan Tavlı, “Ünye Belediyesi’nin Prestiji Her Alanda Yükseliyor”-

Ünye Belediyesi’nin bu hamlesi ile çok önemli bir borç yükünden kurtulmuş olacağını söyleyen Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Göreve geldiğimiz 2019 yılı Mart ayından bu yana hizmetlerde hiçbir aksama yaşatmazken ve her gün üzerine koyarak ilerlerken, diğer yandan yine her alanda mali disiplini ön planda tuttuk. Tüm bu doğru uygulamalarla şu ana kadar 30 milyon liranın üzerinde borç ödedik. Yine Ünye Belediyemizin her ay tabiri caizse belini büken Sosyal Güvenlik Kurumu borcu bulunuyor. Bu anlamda çok önemli bir adımı atmış bulunuyoruz. Belediyemizin mülkü olan bir binayı yine devletimizin bir kurumu olan SGK’ya devrederek Ünye Belediyesi tarihinde tek seferde en yüksek borç ödemesini gerçekleştirmiş olacağız. Yıllık bazda böylece Ünye Belediyemizi yaklaşık 10 milyon liralık bir faiz ödemesinden kurtarmış olacağız. Bundan sonraki süreçte ise SGK pirim ödemelerini her ay düzenli olarak yaparak Ünye Belediyemizin bu anlamda borç hanesine sıfırda tutacağız.” dedi.

-Başkan Tavlı, “Benzer Uygulamalar Daha Önce de Yapılmıştı”-

Ünye’de benzer uygulamalarını daha önce de yapıldığının altını çizen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Daha önce 15 Temmuz Demokrasi Meydanı yanında bulunan alan Kültür Merkezi yapımı için Kültür Bakanlığına vergi borcuna karşılık devredilmişti. Aynı şekilde daha önce Kaymakamlık binasında hizmet veren İlçe Müftülüğü için bina yapılmak üzere Kapalı Çarşı yanında bulunan alan iz bedelle Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmişti. Devletimizin kurumları arasında bu şekilde yer tahsisi ve bina devir işlemleri ülkemizin her noktasında yapılan işlemlerdir. Bu noktada önemli olan Ünye Belediyemizin kazanımlarını Ünyeliler adına en üst seviyede gerçekleştirebilmektir. 17 Kasım 2020 tarihinde hükümetimizin borçların yapılandırılmasıyla ilgili çıkarttığı kanun neticesinde hem faizlerin silinmesi hem de Ünye Belediyemizin SGK ile ilgili çalışmasının düzgün bir şekilde yürütülebilmesi için böyle bir işlemi başlatmayı düşünüyoruz. Bu devir ile ilçemizde her insanımızın mutlaka bir şekilde işinin düştüğü Sosyal Güvenlik Kurumu gibi bir güzide kurumumuzun hizmet binası sorununu çözmüş hem de Ünye Belediyemizin çok önemli bir borç yükünden kurtarmış olacağız. Ayrıca SGK binası Ünye’nin merkezinde hizmet vermeye başlayacağı için hemşerilerimizin de hizmet noktasında işini kolaylaştırmış olacağız. Meclisimizden aldığımız bu yetki ile devir işlemleri için yapılandırmanın son tarihi olan Mart ayı sonuna kadar görüşmeleri gerçekleştirip işlemi tamamlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-