ÜNTİD’DEN TARİHİ HİZMET

Reklam
Reklamı Gizle

Üntid olarak kurulduğumuz 2005 yılından bu yana yaptığımız tüm faaliyet ve saha çalışmalarımızda hazırladığımız raporlarla, kentimize ve geleceğine bir çok eser kazandırdık, değer kattık.
Son olarak, 25.12.2020 tarihinde derneğimiz öncülüğünde dernek üyemiz Sanat Tarihi Bilimi Uzmanı sayın Nevra Arslan, Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Ali Rıza Nal ve Mahalle Muhtarımız Ceyhan Gür ile yaptığımız saha gezisinde Gürecülü Mahallesinde mimari yapısı ve kullanım amacına özgü özel bir şapel keşfederek, bilimsel bir rapor ve başvuru talebi hazırladık. Ardından 11.02.2021 tarihinde Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne başvuruda bulunarak kayıt ve tescilini talep ettik.
İkinci bir saha çalışmamızda 08.01.2021 tarihinde Güzelkale Mahallesinde bulunan kayıt, tescil ve koruma kaydı olmayan, mimari yapısı itibariyle bölgede ender bulunan tarihi çeşmeyi dernek üyemiz Sanat Tarihi Bilimi Uzmanı sayın Nevra Arslan ve Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Ali Rıza Nal beyle birlikte yerinde görerek raporumuzu hazırladık. 11.02.2021 tarihinde Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne başvuruda bulunarak çeşmenin tescil, kayıt ve koruma altına alınması için başvurumuzu yaptık.
Yapmış olduğumuz iki başvuru, 27.05.2021 tarihinde toplanan koruma kurulu tarafından uygun bulunarak kayıt, koruma ve tesciline karar verilmiştir.
Ünye, Ordu ve Bölge Turizmimize Hayırlı Olsun.
Adnan SOBİ
Üntid Başkanı