TÜRMOB 88’NCİ ODA BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Reklam
Reklamı Gizle

 

TÜRMOB 88’nci Oda Başkan Kurulu Toplantısı 27 Ekim 2021 tarihinde Ankara’da Yapıldı. Toplantıya Ordu Mali Müşavirler Odası’nı Temsilen Oda Başkanı Bahadır BAŞ Zoom Programı Üzerinden Katıldı.

Toplantının açış konuşmasında TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu toplantıya ilişkin aşağıdaki açıklamalarda bulunmuştur.

– E-Birlik sözleşmeleri konusunda, 2021 sonuna kadar geçmiş sözleşmelerin de sisteme dahil edilmeleri konusunda çalışmalarda son aşamaya gelindi.

– Vergi numarasından sorgulama hizmetini GİB ile yaptığımız protokol gereği birliğimiz verecek. tüm Muhasebe programları ile paylaşarak meslektaşlarımızın istifadesine sunacağız.

– Kooperatif kanununda yapılan değişiklikler ile denetim yetkisinin Mali Müşavirlere verildi. Tebliğ ve sirküler ile ilgili çalışmalara katkımız devam etmektedir.

– Kariyer Merkezi oluşturduk. 29 Ekim itibariyle açılışını yapacağız. Meslek mensubu ihtiyaçlarının karşılanmasına çok faydalı olacağını düşünüyoruz.

– TÜRMOB hemen her alanda etkin olarak rol almaya devam etmektedir.

– Kayıt dışı Ekonomi ile mücadelede Meslek Mensuplarımız ve TÜRMOB her zaman ülke menfaatleri gereği çalışacağını belirtti.

KAYITDIŞI İLE MÜCADELEDE BİZ MALİ MÜŞAVİRLERİN FARKINA VARILMALI. BİZLERİN GÜCÜNDEN FAYDALANILMADIR.

Ordu Mali Müşavirler Odası’nı Temsilen katılan Oda Başkanı Bahadır BAŞ; “Sayın Genel Başkanım, TÜRMOB ’un çok değerli kurul üyeleri, çok değerli Oda Başkanlarım sizleri şahsım ve Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Cumhuriyetimizin 98’inci yılını kutluyorum. Bizlere Cumhuriyeti emanet eden, Misak-i Milli içerisindeki hudutları vatan olarak bırakan ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnet ile anıyorum.

Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK 1 Mart 1922 tarihinde yaptığı konuşmada; ”Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, iktisadi zaferlerle desteklenmezse payidar olmaz, az zamanda sönerler” demiştir. Bu sözleri aslında bu günlerimize de ışık tutuyor.

Sayın Genel Başkanımız da açılış konuşmasında Vergi Konseyinde “Kayıt dışılık ile mücadelede Mali Müşavirlerden faydalanılması gerektiğini” ifade ettiğini söyledi. İstanbul YMM Oda Başkanı sayın Vehbi Karabıyık’ta şöyle ifade etti “Bu ülkenin bizlere ihtiyacı var.”

Gerçekten kayıtdışı ile mücadelede biz Mali Müşavirlerin farkına varılmalı. Bizlerin gücünden faydalanılmadır.

Yani iktisadi, ekonomik zaferler için bizler çok önemli bir fonksiyona sahibiz. Ekonomik zaferleri kiminle kazanabilirsiniz? Mali Müşavirler ile kazanabilirsiniz.

Mesleğimizle ilgili 4. Dönem geçici verginin kaldırılması konusunda başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Camiamız uzun yıllar bunun mücadelesini yaptı ve sonuna elde etti.

SMMM Asgari ücret tarifesiyle ile ilgili olarak şunu söylemek istiyorum. 2017 yılında üçüncü bölgede 24 dolara tutuğumuz bir işletme defterini bugün 14 dolara tutuyoruz. 2017 Yılında 85 dolara tutuğumuz bir limited şirket defterini 50 dolara tutuyoruz. Dolar bazında işletmede 10, bilanço defterinde 35 dolar kaybımız olmuş.

Maliyetlerimiz artmış, işlerimiz artmış. Gelirimiz artmamış. Meslek camiamızın geliri düşerken maliyetleri ve iş yükü artmış. Asıl sorunumuz bu. Asıl memnuniyetsizlik burada. Yeni hazırlanacak asgari ücret tarifesinde bu hususlar göz önüne alınmalıdır.

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.