Türkiye Kişi Başına Düşen Milli Gelirde Çok Düşük Seviyelerde

Reklam
Reklamı Gizle

Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun, Türkiye’de gündemden düşmeyen asgari ücret ve piyasalarda yaşanan zamlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Asgari ücretin Türkiye’de komik rakamlarda olduğunu ve bu rakamlara geçinmenin imkânsız olacağını ifade eden Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun, vatandaşların çok zor günler geçirdiğini belirtti.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Dünya’nın en iyi ekonomistlerinden biri olduğunu ve ekonomiyle ilgili birçok projesinin bulunduğunu belirten Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun konu ile ilgili açıklamasında şunları ifade etti;

Türkiye Kişi Başına Düşen Milli Gelirde Çok Düşük Seviyelerde

“Dünya’da kişi başına düşen milli gelire baktığımız zaman en düşük potansiyelde olan ülkelerden birisi Türkiye’dir. Kişi başına düşen milli gelir 8 bin dolar seviyelerindedir ve dolardan dolayı her gün paramız değer kaybediyor. Kaybedilen değer karşısında yaşam standartlarımız düşüyor. Asgari ücret o kadar komik rakamlarda ki insanların bu rakamlarla geçinmesi mümkün değil. Ben bir emekliyim ve 2500 küsür lira maaş alıyorum, bir de çocuk okutuyorum. Benim bu parayla bir çocuk okutma şansım normal şartlarda yok. Bir tüp 2 ay önce 140 lirayken bugün 180-190 lira olmuş. Her gün doğalgaza, benzine, yağlara zam geliyor. Sayın Genel Başkanımızın tarım politikası projesi gibi birçok güzel projeleri var. Kendisi Dünya’daki en başarılı ekonomistlerden biri olarak gösteriliyor. Ak Parti’nin de en iyi ekonomi dönemini yöneten bir genel başkanımız var. Kendisinin bu problemleri düzelteceğine inanıyoruz.

Halk Çektiği Sıkıntıların Bedelini Sandıkta Ödetecek

Bir esnaf malı satarken kar yapıyor ancak sattığına da pişman oluyor. Çünkü aynı malı tekrardan alırken aynı parayla alabileceğinin tereddütünü yaşıyor. Dolar her geçen gün artıyor. İnsanlar artık kuyumculardan altın almak yerine altınlarını bozdurmaya başladı. 2 kişi asgari ücret alsa dahi geçinmesi çok zor. Bir ekmek, bir simit Ünye’de 2,5 liraya satılıyor. En düşük elektrik faturası 150-200 lira, en düşük doğalgaz 350-400 lira olmuş ve bir bakan diyor ki tasarruf yapın. Yani evde bütün lambaları kapatıp battaniyeyle mi oturalım. Siz bizi daha güzel yaşatmak ve daha iyi yönetmek için bu göreve talip oldunuz ancak tasarruf yapın diyorsunuz. Biz tasarruf yaparken siz de tasarruf yapın. Saraylardan, altınızdaki arabalardan, lüks yaşantınızdan, uçaklarınızdan tasarruf yapın. Bu halk yaşamış olduğu sıkıntıları, geçirdiği bu zor günleri ve bunun bedelini sandıkta ödetecektir.” dedi.