Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

TÜM KÖY SEN: “Fındık Fiyatı En Az 28.50TL Olmalı.”

TÜM KÖY SEN: “Fındık Fiyatı En Az 28.50TL Olmalı.”
15 Temmuz 2020 - 17:33

            Tüm Üretici Köylüler Sendikası (TÜM KÖY SEN) 2020-2021 sezonu fındığının maliyetinin 21,92TL olduğunu açıklayarak fındık fiyatın en az 28,50TL olmasını istedi.

            Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra,  Altınordu İlçesi Tahıl Pazarı Meydanı’nda yaptığı açıklamada tarım-fındık sorununun yalnızca fiyat olmadığını vurgulayarak, “Tarım politikası bir bütündür. Fiyat sonuçtur. Fiyat tartışmasıyla serbest Pazar uygulaması göz ardı ettirilmek isteniyor.” dedi.

            Yapılan basın açıklamasına parti, sendika, dernek temsilcileri de destek verdi.

Fındıkta sorun yalnızca fiyat değil

            Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Sağra,” Her yıl sorun çözümünden uzak konuşmaları duymaktan bıktık. Fındık sorunu genel tarım sorununda koparılarak ele alınarak yerel sorunmuş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Her ürünün kendine göre sorunları ve çözüm yolları bulunmakla birlikte asıl olan devletin tarım politikalarıdır. Tüm sorunların kaynağı uygulanan tarım politikalarının yerli ve yabancı tarım ve gıda şirketlerinin lehine uygulanmasıdır. Serbest piyasa denilen uygulama da buna hizmet etmektedir.

            Tartışmayı fındık fiyatının ne kadar olacağı üzerinden yapmak yeterli değil.  Üretici için ürününü değerinde satabilmesi en önemli sorunlardan biridir. Bunun kalıcı çözümü de halkçı bir tarım politikasının uygulanmasıdır. Bu sağlanmadığı sürece üretici oyalanmaya devam edilecektir.” diyerek fındık politikasının üreticinin lehine olmadığına vurgu yaptı.

            Maliyeti belirlemek gerekir

            Fındık fiyatı dillendirilirken ortaya konuşulduğunu, maliyet hesabı yapılmadığını belirten Sağra, “Geçen sezon en ayrıntılı fiyat değerlendirmesini Tüm Köy Sen Ordu Şubesi olarak yaptık. Bu konuda ayrıntılı bilgilendirme yapmıştık. 2019-2020 sezonu için maliyetin 16.52TL olduğunu, buna göre de satış fiyatının 24.78TL olmasının gerekliliğini belirtmiştik. Fındığın bu fiyatı sezon sonunda çıktığını da gördük. Ancak her zaman yapıldığı gibi yeni sezon fındığının fiyatını düşük tutabilmek için fiyatlar birdenbire aşağı çekildi. Anlaşılan o ki, tarım ve gıda tekelleri üreticinin ürününe maliyetinden aşağı fiyat belirleme hazırlığı yapıyor.

            Tarım ve gıda tekelleri bunu yaparken iktidar da üç maymunları oynayarak onlara hizmet ediyor. Belki yine TMO’ya fındık aldıracaklar ancak her yıl olduğu gibi göstermelik bir alım olacak. Talebimiz ürüne gerçek değerinin verilmesi ve alım sınırlaması yapılamasıdır. İktidarın TMO oyunu halka şirin gözükmek, tarım ve gıda şirketlerine de “bildiğinizi yapın” mesajı vermektir. Fındık fiyatının ne kadar olacağı konusunda üreticilerin sesine kulak verilmeli. “ dedi.

            Fındık en az 28,50TL olmalı

            Geçen yılki gibi fiyat hesaplaması yaptıklarını belirten Sağra, “Bu yıl da aynı titizlikle hesap yaptık ve maliyetin olduğunu belirledik. Buna göre 2020-2021 sezonu fındığının maliyeti 21,92TL. Satış fiyatına %30 kar hakkı (6,93TL) eklendiğinde en az 28.50TL olması gerekir. Bu hesaplamada 2020-2021 tahmini enflasyonu yer almadı. Bu fiyatın altında fındık piyasasının oluşması tarım ve gıda tekellerinin ekmeğine yağ sürecektir.

            Her zaman vurguladığımız gibi sorunun çözümünü fiyatla sınırlı tutmuyoruz. Ana politikanın değişmesi gerekir ki, üretici her yıl aynı sıkıntıyı yaşamasın.” açıklaması yaptı.

Fındıkta çözüm önerileriz var

Sağra, 2018 yılında Meclis’te grubu olan partilere de hazırladıkları fındık raporunu verdiklerini söyleyerek, çözüm önerilerini açıkladı:

  1. Acilen tarım yasaları yeniden değerlendirilmeli. Yeni baştan tarım yasaları yapılmalıdır. Üretici örgütlerinin yer almadığı değerlendirme-tartışmalardan üreticilerin lehine bir yasa yapılması söz konusu değil. Üretici köylüyü ve üretimi koruyan yasal düzenlemeler yapılmalı.
  2. Yasaların içeriğinde örgütlenme ve kooperatifleşme kolaylığı olmalı. Özellikle kooperatifleri yok eden, devlet desteğini ortadan kaldıran 4572 sayılı birlikler yasası iptal edilmeli. Kooperatiflerde üreticilerin belirleyici olması güvence altında olmalı; hükümetlerin içişlerine karışması önlenmelidir. Fındık kooperatifler aracılığıyla değerlendirilmeli, ihracatçı kooperatiflerden ürün almalı; kooperatiflerin ürünü işleme ve yurtdışı satışı yapabilme hakkı güvence altına alınmalıdır.
  3. Devletin kooperatiflere ve üreticiye yönelik maddi destek yasası hazırlanmalı, bütçeden tarıma ayrılan pay artırılmalı, tarım destekleri ücreti köylüye yani geçimlik tarım yapan çiftçilere verilmelidir. Tarıma destek bütçesinden tarım şirketleri yararlandırılmamalıdır.
  4. Bahçelerin gençleştirilmesi bir plan içinde devlet tarafından teşvik edilerek yapılmalı. Gençleştirme yapılan bahçelerde kayıp devlet tarafından karşılanmalı.
  5. Dönüme verilen destek yerine ürüne destek sistemine geçilmeli.
  6. Fındık fiyatının belirlenmesinde üreticiler belirleyici olmalı, fiyat belirlemede kural yasal güvenceye alınmalı. Açıklanan fiyat taban fiyat olmalı ve taban fiyatın altında fındık alımı yapanlara yasal yaptırım getirilmelidir.
  7. Fındık stratejik ürün kapsamına alınması için yasal düzenlemeler yapılmalı.”        
  8.          
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-