Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKİN!

TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKİN!
16 Kasım 2020 - 22:16

MADEN VE ENERJİ ŞİRKETLERİNE DAHA FAZLA TEŞVİK, DAHA FAZLA KIYAK!

ENERJİ VE MADEN TORBA YASATEKLİFİ GERİ ÇEKİLSİN

Elektrik Enerjisi Kanunu ve Bazı Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,yarın Meclis Genel Kurulu’na geliyor.

Bu yasa teklifi yasalaşırsa, enerji ve maden şirketleri dikensiz gül bahçesinde istedikleri gibi at koşturacak, verilen yeni teşvik ve desteklerle karlarına kar katacaklar.  Köylülerin tarlalarına el koyacaklar.   Yasa teklifini hazırlayanların gerekçesinde yazdıkları ve Komisyon toplantısında da belirttikleri gibişirketlerin önündeki son engellerde kaldırılıyor.

Ekoloji Birliği olarak taslağın gündeme geldiği ilk günden bugüne kadar tüm maddeleri değerlendirerek tepkimizi gösterdik. Görüşlerimizi Sanayi Komisyonu’na yazılı olarak ilettik.

Yerellerde kurulmuş ve yaşam alanlarınasahip çıkan, mücadele eden 63 dernek ve platformun bir araya gelerek oluşturduğu Ekoloji Birliği olarak, teklifin geri çekilmesi için mücadelemizi sürdürüyoruz.

Yasa taslağı gerçekleşirse neler olacağını bir kez daha vurguluyoruz:

  • Maden şirketlerinin ruhsat alanı dışında da tesis kurmaları sağlanıyor.
  • Maden şirketlerinden çeşitli işlemlerinde istenen “borcu yoktur” yazısı istenmeyerek, kamu alacaklarının takibinden vazgeçiliyor.
  • Havaya bir sürü kimyasal ve zehirli gaz salan, atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünleri, orman ürünlerini ve çöpü yakarak elde edilen enerji “yenilenebilir” sayılıyor ve teşvik ediliyor. Biyokütle santrallarının önü daha da açılıyor.
  • Bugüne kadar güç sınırı olmaması nedeniyle sayısı oldukça fazla şirkete destek sağladığı bilinen ve şirketlere sermaye aktaran “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması (YEKDEM)”kapsamı daha da fazla genişletiliyor. YEKDEM ile Karadeniz derelerinde ekolojik yıkımlara ve sel felaketlerine neden olan HES’lerin sayısının artışına neden olunuyor.
  • Cumhurbaşkanı izni ile, BOTAŞ, TPAO gibi kurumlar tarafından daha önce yurtdışında kurulmuş olan şirketlere,T.C. Kanunlarından muaf olmak üzere, yurtdışına yönelik çalışmak amacıyla,her türlü denetimden uzak, yurt içinde de enerji şirketleri kurmaları sağlanıyor.
  • Enerji üretim tesisleri için gereken taşınmazlar daha önce Maliye Bakanlığı tarafından kamulaştırılırken ve kamu yararı kararı alınması gerekirkenyetki EPDK’ya veriliyor, kamu yararı kararı olmaksızın istimlak olanağı sağlanıyor ve halkın, köylünün topraklarının sermayeye peşkeş çekilmesi süreci daha da hızlandırılıyor.
  • Dağıtım şirketlerine çeşitli kolaylıklar sağlanarak daha fazla kar elde etmeleri sağlanıyor.
  • Ülkemizin her yerinde köylüleri ve halkı canından bezdiren, ekolojik yıkımlara yol açan, havayı, su kaynaklarını ve tarım alanlarını kirleten ve HES’ler, JES’ler ve RES’lere YEKDEM destekleri devam ettiriliyor.
  • Jeotermal alanların ihale bedellerinin taksitlendirilmesi sağlanarak JES’lerin sayıca daha fazla artmasının önü açılıyor.

Bu nedenle ülkenin ve halkın geleceğini yok eden, toprağımızı, suyumuzu, tarım alanlarımızı, ormanlarımızı yok edecek olan bu yasa teklifi tartışmasız geri çekilmelidir.

SERMAYEDEN DEĞİL, HALKTAN YANA, EKOLOJİK DENGEYİ GÖZETEN ENERJİ VE MADEN POLİTİKASI!

TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKİN!

EKOLOJİ BİRLİĞİ

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-