TMO FINDIK ALMAYACAK MI?

Reklam
Reklamı Gizle

 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “TMO’nun aralık ayının sonuna kadar fındık alım kampanyasını sürdüreceğini ifade eden Genel Müdür Ahmet Güldal, bu açıklamasıyla ne demek istemiş ve kimlere ne mesaj vermiştir? Serbest piyasanın diken üstünde olduğu bir sezonda yapılan bu açıklama büyük bir gaf ve talihsizliktir.” dedi.

Karan, yaptığı açıklamada, devlet memurlarının son derece spekülatif bir ürün olan fındıkta ilgili açıklama yaparken, aklı selim davranarak, piyasayı bozacak ifadelerden uzak durması gerektiğini ifade etti. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın ofisin yılbaşında fındık alımlarını sonlandıracağı yönünde mesaj vermesinin üretici adına son derece talihsiz bir açıklama olduğunu kaydetti.

BU AÇIKLAMA FINDIK BARONLARINA HİZMET EDER

Genel Müdür Güldal’a “TMO yılbaşından sonra fındık almayacak mı?” diye soran Karan, TMO’nun piyasadan çekilmesi halinde serbest piyasada fındık fiyatlarının tepetaklak olacağını, fındık baronları ve tekelci firmanın ekmeğine yağ sürüleceğine dikkat çekti.

Karan,  Serbest piyasanın diken üstünde olduğu bir sezonda yapılan bu açıklama büyük bir gaf ve talihsizliktir. Bu açıklamanın acilen düzeltilmesini, TMO’nun sonuna kadar fındık üreticisinin yanında olduğunun kamuoyuna deklare edilmesini bekliyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başta olmak üzere fındık bölgesi milletvekillerine de seslenen Karan, TMO’nun fındık alım kampanyasına yılbaşından sonra da devam edeceğinin açıklanmasını istedi.