TMO FINDIK ALIMINI DEVAM ETTİRMELİ

Reklam
Reklamı Gizle

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, “ TMO’nun fındık alımını 30 Nisan’da durdurmayarak devam ettirmesi gerekli. TMO üretici için bir güvencedir. Yeni sezonun fındığı için de alımın sürmesi gerekiyor.” dedi. 

REGÜLASYON GÖREVİNİ YAPTI

Bu sezon fındık fiyatının beklentileri karşılamadığını belirten Soydan, “TMO’nun olmaması durumunda çok daha düşük rakamlar olabilirdi. O açıdan TMO fındıkta önemli bir görev yaptı. Regülasyon görevini yerini getirdi. TMO üretici için bir güvence oluşturdu. Tutar bir dal oldu. Bu açıdan önemi büyük.” diye konuştu.                 

GELECEK SEZON İÇİN DE ÖNEMLİ

TMO’nun fındık alımını 30 Nisan’da durdurmaması gerektiğini belirten Soydan, “Bunun TMO’ya getireceği artı bir yük de olmaz. TMO depoları şu anda açık.  Bunların birkaç ay daha açık olması yerinde olacaktır. Bu aynı zamanda hem eldeki fındık için hem de yeni sezon fındığı için önemlidir.” şeklinde konuştu.                  

GİRİŞİMLERİMİZ OLDU-OLACAK

TMO’nun alımı 30 Nisan’da sonlandırmaması için bir dizi girişimde bulunduklarını açıklayan Soydan, “ Yeni girişimlerimiz de olacak. Bu konuyu takip ediyoruz. TMO üreticinin güvencesidir. Mevcut şartlarda bu güvencenin devam etmesi gerekiyor ki bu durum açık bir şekilde görünüyor.” dedi.