TMO 100 BİN TON FINDIK ALDI

Reklam
Reklamı Gizle

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 30 TL’den fındık aldığını söyleyen AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, “TMO bugüne kadar 100 bin tonun üzerinde fındık aldı” dedi. Gündoğdu ayrıca, TMO’nun bu yıl 150-200 bin ton civarında bir fındık alabileceğini söyledi.

K Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 30 TL’den fındık aldığını söyledi. Dünya ekonomisinin sıkıntılı olduğu bir dönemde TMO’nun fındık almasının ve en geç 10 gün içerisinde de ödemeyi yapmasının azımsanacak bir tavır olmadığını aktaran Gündoğdu, TMO’nun bu yıl 150-200 bin ton civarında bir fındık alabileceğini söyledi.

 

“Üretici getirdiği sürece alır”

TMO’nun alımlarına hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Gündoğdu, “Üreticilerimiz, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne verdiği fındığın parasını bir hafta 10 gün içerisinde alabiliyor. TMO, sadece Ordu’nun, Giresun’un değil, gerekirse tüm Türkiye’nin fındığını alacak demiştik. Şu ana kadar TMO tarafından üreticiden 100 bin tonun üzerinde fındık alındı. Aynı şekilde de devam ediyor. TMO, bu şekilde 150-200 bin civarında fındığı rahatlıkla alacaktır. İstenirse devamını da alacak. Üretici getirdiği sürece fındık alımına devam edecek. Bazen aksilikler, hatalar olabiliyor. Bunların aşılabilmesi için de bizler devreye girerek bu konuların çözüme kavuşturulmasına çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız sürekli fındık üreticimizin yanında duruyor ve durmaya devam ediyor.” dedi.

 

“İyi randıman fiyatı artırıyor”

Üreticilerin bahçeye bakmasının fiyatın artması konusunda önemli olduğuna değinen Gündoğdu, sözlerine şöyle devam etti; “Fındığına, bahçesine iyi bakan üreticilerimizin fındığı bugün TMO’da 30 liraya kadar çıkabiliyor. TMO’nun 50 randıman fındık alım fiyatı levant kalite için 26.5 TL. Ancak hem Ordu’da hem de Giresun’da 30 liraya fındık veren vatandaşlarımız oldu. Demek ki fındığa iyi bakılsa, fındık hem rekolte olarak çok daha kaliteli olacak hem de fiyatı artacağı için üreticiler daha fazla kazanacak. Bu noktada üreticilerimiz bahçelerine daha iyi bakarlarsa, kazançları da artacaktır.”

 

Fındık fiyatlarına ek olarak üreticilere alan bazlı gelir desteği ile mazot ve gübre destekleme ödemeleri de yapıldığını aktaran Gündoğdu, bu desteklemelerin devam ettiğini söyledi.