Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

TEKSTİL İŞÇİLERİ HAKLARINI ARIYOR

TEKSTİL İŞÇİLERİ HAKLARINI ARIYOR
30 Temmuz 2021 - 0:52

Ünye’de yeni faaliyete giren tekstil firması, yaklaşık 6 aydır çalıştırdığı personelin maaşını ve mesailerini ôdeyemezken, çalışan personel ise sıkıntılı anlar yaşamaya devam ediyor.

MAAŞ KRİZİ BÜYÜDÜ

Ünye Cevizdere Mahallesi’nde faaliyet gösteren APA Tekstil, yaklaşık 6 aydır personeli maaş ödeme konusunda oyalarken bir çok personel işten ayrilmasina rağmen 2-3 aylık maaşlarını ve mesai çalışmalarını alamadıklarını iddia ettiler.

A52 TV ekranlarına çıkan APA Tekstil mağdurları, işletme de müdür görevi yapan ve işletmenin sahibinin kendisinin olduğunu iddia eden Levent Erçıktı ile bir türlü çözüme ulamaşamadıklarını ve yaklaşık 60 çalışanın resmi olarak ve bir o kadar çalışanın da resmi başvuru olmadan mağduru olduğunu ifade ettiler.

A52 TV’de Yunus Zor’un sorularını cevaplayan tekstil mağdurları, aylarca kendilerini maaş verme umuduyla oyaladiklarini, zaman zaman da işten çıkarsanız hiç alamazsınız gibi tavırlarla korkutulduklarını iddia ettiler.
Grup sözcüsü Pakize Şirin, Çalışma sürecinde maaşları alamadıklarını söylerken, “maaş zamanı geldi geçti biz içerde alacağımız olduğu halde parça parça paralar aldık. Bize elimizdeki işleri teslim edelim ödemeler yapılacak denildi ve gece yarılarına kadar mesailer yaptırıldı. Normal şartlarda haftasonu izinli olmamıza rağmen mesaiye gittik ve gece yarısına kadar çalıştık. Ürün teslimi yapıldı ama bizim maaşlar da mesailer de yatırılmadı. Bazı arkadaşlar benim gibi maaş alamayınca noter kanalıyla iş sözleşmesi fesihi yaptık. Uzlaşmaya başvurduk ancak karşımızda muhattap bulamıyoruz. Bizimle adeta dalga geçiyorlar. Şuan 60 kişi adlı süreçte bir o kadar da adlı sürece başvuru yapacak olanlar var. Karı koca çalışıp da yaklaşık 16 bin TL alacağı olanlar var. Maaş alamadığı için icralık olan arkadaşlarımız var. Sesimizi duyan da yok. Yardım bekliyoruz” dedi.

CEMAL ENGİNYURTTAN YARDIM İSTİYORUZ

Sorumlu kişi olan Levent Erçıktı’nın Demokrat Parti İlçe başkanı olduğunu da belirten Pakize Şirin, özellikle DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’tan da yardım beklediklerini ifade eden Pakize Şirin, “Sayın vekile soruyorum, çalışanlarını mağdur eden, aç bırakan, hacizlik duruma getiren birisi nasıl böyle bir partide yer alır ve oy isteyebilir. Cemal Enginyurt’tan tek ricamız ilçe başkanı olarak atadığı kişinin bizim magduriyetimizi gidermesidir” dedi.

Diğer çalışanlar da en az ikişer aylık maaş ve mesai alamadıklarını dile getirirken ciddi bir mağduriyet yaşadıklarını dile getirdiler.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-