TEKNİK DİREKTÖR ÇAKIR UMUTLU KONUŞTU

Reklam
Reklamı Gizle

A52 TV ekranlarında yayınlanan Spor Gündem programının konuğu Ünye 1957 Spor Teknik Direktörü Çağlar Çakır oldu.

Ünye Gündem Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Gökhan Beşikcioğlu, bu hafta Ünye 1957 Spor Teknik Direktörü Çağlar Çakır’ı konuk aldı.

Ünye 1957 Spor Teknik Direktörü Çağlar Çakır konuşmasında;

“YENİ TRANSFERLER İLE LİGE HAZIRLIĞIMIZ SÜRÜYOR”

“Biz burada 1. Kamp etabını bildirdikten sonra Afyon’a 2. Etap kampı için gitmiştik. Afyon’da ki amacımız hazırlık maçlarıydı. 14 günlük bir kampta 5 tane hazırlık maçı yaptık. Kadromuzda ki tüm sporcuların hem fiziksel olarak hazırlığı hem de lige hazırlamak için maç oyandık ve kampımızı tamamladık. Afyon’da hem hava hem de çalışma ortamı olarak güzel geçti. Bal liginde hedefi olan şampiyonlarla maç yaparak döndük. Burada da yaptığımız hazırlık maçı da bitti. Şimdi de Lig maçına hazırlanıyoruz.

Bizim zaten kamp döneminde ve kamptan sonraki dönemde beş arkadaşımız ile yollarımız ayrılmıştı. Eksik olan mevkilerimize de transferlerimizi yaptık. Son üç transferlerin aramıza katılalı birkaç gün oldu. Onları özellikle Merzifon maçında görme şansımız oldu. Onları görmekten ziyade bu atmosferde oynamalarını istedik. Tam olarak hazır değiller ama bir hafta sonra falan hazır olacaklarını düşünüyorum.

“20 MAÇI GEÇEREK HEDEFİMİZE ULAŞACAĞIZ”

Bizi uzun zamandır Trabzon grubuna vermiyorlardı. Bu dönemde özellikle pandemiden sonra bizi Ordu’yu Trabzon grubuna vermeye başladılar. 10 takımlık bir grupta yer alıyoruz. Bizler takımın ismi ve duruma çok fazla girmek istemiyoruz. Biz diyoruz ki bizim 20 tane final maçımız var. Rakip kim olursa olsun saygıyı hakkediyordur. Herkes kendi bütçesine göre ve kendi yöresine göre takım kurup emek vermiştir. Bizim önceliğimiz burada her zaman rakiplere saygı göstermek. Kâğıt üzerinde kimse şampiyon olmaz maçlar sahada kazanılır. Bu sene 18 tane bu grupta, 2 tane de final grubunda 20 tane maçımıza her birine ayrı ayrı çalışarak kazanıp hedefimize ulaşmak istiyoruz.

“HER KAMPTAN BİR DERS ÇIKARIYORUZ”

Takımımızın son bir fiziksel açıdan görme şansımız oldu. Aynı şey Merzifon takımı içinde geçerli oldu. Onlarda Ligin bir hafta öncesinde iki güçlü takım bir araya gelip saha içeresinde çalışmaları lige nasıl taşıyabiliriz diye görme şansımız oldu.  Bizim için skor önemli değildi. Biz görmek istediğimi gördük onlarda görmüşlerdir. Bizim de onlarında çok eksikleri vardı. O eksikleri bu hafta tamamlamak. Her maçta bir eksiğimiz olacaktır. Hiçbir zaman sporda tamamız diye bir şey olmuyor. Her maç sonrasında konuşup değerlendirmek çok önemlidir. Merzifon Sporda hazırlık maçından sonra yanlışlarını düzeltmek için çalışacaklardır.

“HER SİSTEME UYUCAK KADROMUZ VAR”

Bizler için sistemler sadece araç, oyuncularımıza anlattığımız bir düzen var. Bu saha içeresinde oyuna döndüğünde birçok sisteme dönebiliyor. Oyuncularımızın daha rahat hissettiği bir sistemi her zaman saha içeresinde uygulayabilecek kapasitede oyuncalarımız var. Bu anlamda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz çünkü kadromuzda gerçekten çok değerli her sistemde çalışmış oyuncularımız var. Fiziksel anlamda değil takım anlamında da birlik oluşturmuş bir takım var. İnşallah daha da çok gelişip daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum. Bu anlamda sistem oyun falan zaman içeresinde değişebilir ama mühim olan onlara alışacak bir kadronun oluşmasıdır. Bu da bizim elimizde şu an mevcut.

“ÜNYE 1957 SPOR’DA UYUM SAĞLANDI”

Kulübümüzün Başkanı Mehmet Ali Durak’a bu sene bize sağladığı imkanlardan dolayı teşekkür ederiz. Geçen sene ve bu sene bize hem maddi hem de manevi tüm imkanları seferber ettiler. Ben her zaman söylerim oyunculara Allah her zaman yönetici şansı versin deriz. Çünkü yöneticiler sadece maddi anlamda değil manevi anlamda da önemlidir. İletişimi iyi olan yönetim, teknik heyet ve futbolcu üçgeninde sağlam kurulursa başarı biraz daha çok çabuk gelir. Bizde bu sene hem yönetim anlamında hem de futbolcu kadrosu anlamında bir uyum yakalandı. Yönetim her türlü desteği veriyor bizlerde bunu saha da karşılığını vereceğiz.

“ALT YAPI SPORCULARINA DESTEK VERİLMELİ”

Bizim şu anda alt yapımız yok. Bu sene 11 ve 14 yaş grubunda katılmayı planlıyoruz. Ünye’de şu anda Futbol Kulübü ve Gençler Birliği gibi Fevzi Çakmak kulüpleri ciddi bir derecede alt yapı çalışması yapıyorlar. Onlarında çok zorlandığı durumlar var. Özellikle hem ekonomik anlamda hem de fiziki şartlar anlamında zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor. Onlar içinde en büyük sıkıntılar maddi sıkıntılar ve çalışma ortamlarının daha iyi şartlar halin getirilmesi gerekiyor. O arkadaşlarımıza da destek olunması gerekiyor. Özellikle de yerel yönetimlerin çok destek olması gerekiyor. Alt yapı gerçekten çok meşakkatli ve emek isten bir iştir. Orada çalışan insanların desteğe ve ilgiye ihtiyacı var. Bizim Ünye Sporun alt yapı çalışmasına bu sene ilk defa bir çalışma yapacağız. İki yıl aradan sonra tekrar kurmaya çalışacağız ama bu üç yıllık bir serüven değil. Bu alt yapı serüveni en az bir 8 yıllık serüvendir. Şu anda Ünye Futbol Kulübünün ve Gençler Birliğinin ciddi bir şekilde yapılanması var. Bizim için onlarda bir alt yapıdır ve mutlaka değerlendirilmelidir. Bizim ligde profesyonel bir takım olsaydı alt yapıda ki çocukların hedefleri çok daha farklı oluyor. Amatörlerde ve alt yapıda çocuklar kendilerine bir hedef koyamıyor. Eskiden Ünye Spor profesyonel liglerdeyken bizlerin de hedefi o formayı giymekti. Bu sene takımı 3. Lige çıkarttığımızda Ünye’de ki tüm alt yapıların hedefleri olacağını düşünüyorum. Bundan önce tüm alt yapıların düzetilmesinden ziyade onlara gerekli yardımın gerekli desteğin verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

  

“Altyapıyla ilgi çocukların zamanı yok. Eskisi gibi değil, 4’de eve giden bir çocuğu özellikle hafta sonu kursları ve sınav telaşları aslında aileleri de zor durumda bırakıyor bu anlamda o yüzden o zamanın değerlendirilmesi çok önemli. Eskiden şehir içerisinde ulaşımı kolay olan yerle de yapılan antrenmanlar bir nebze olsun zamandan kazanılıyordu ama çocukların evden ayrılıp Cevizdereye ve Çınarsuyuna gidip eve gelmesi en az 1 saat fark ettiriyor. Buda büyük bir zaman çocuklar için, gerçekten çocukların spor yapacak zamanı yok. özellikle sınav dönemine denk geldiğinde bu çocuklar için büyük bir kayıp oluyor. İnşallah bunlarında en iyi şekilde düzenlenip alt yapı çalışmalarına katkı sağlayacağını düşünüyorum.

 KADROMUZ GENİŞLEYECEK

Kadromuzda 3 tane Ünyeli kardeşimiz var. Muhammet, Bedirhan ve Samet. Biz onların hepsini hazırlık maçında değerlendirdik. Lig sürecinde onlar da yeri geldiğinde formalarını giyip oynarlar, biz burada mücadele eden, Ünye spor için ter akıtan herkes bizim kardeşimizdir. Alt yapımızda yetiştirip bu takıma monte etmek, bu takımda onların sayısını arttırmak tabi ki güzel bir şey, onların burada oynadıktan sonra başka yerlere gitmeleri, başka kulüplerde oynamaları bizim için onur ve gururdur. İnşallah bu alt yapı kurulduktan, takımımız profesyonelleştikten sonra kadromuzun sayısı artarak devam edecektir.

KADROMUZDAN VE OYUNCULARIMIZDAN MEMNUNUZ

Şu anda 25 kişilik bir kadromuz var. 3tane kalecimiz, 22 tane oyuncumuz var. Kasım’ın 19’na kadar transfer devam ediyor. İhtiyaç duyarsak yapacağız ama şu an için planlamamız da yakın zamanda transfer gözükmüyor. Şu an kadromuzdan ve oyuncularımızın hepsinden memnunuz.” Dedi.

              

Beğeni ile izlenen Spor Gündem programının ilk bölümünü aşağıdan izleyebilirsiniz.