Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

TAVLI’NIN İTHAL PAZARCI KARARINA ÜNYELİ PAZARCILARDAN TEPKİ

TAVLI’NIN İTHAL PAZARCI KARARINA ÜNYELİ PAZARCILARDAN TEPKİ
16 Ağustos 2021 - 1:38

Pazarcıların Ünye belediyesi ile olan sıkıntıları bitmek bilmiyor.
Ünye belediye başkanı Hüseyin Tavlı 2,5 yıllık görev süresince pazarcılar ile ilgili almış olduğu kararlarla isyan ettirdi.

TAVLI’DAN PAZARCILARA BİR KÖTÜ HABER DAHA

Bilindiği gibi pandemi sürecinde en çok mağdur olan kesimlerden biri pazarcı esnafıydı.
Ekonomik sıkıntılar bir yana bir de Ünye belediye başkanı Hüseyin Tavlı’nın almış olduğu radikal kararlarla pazarcı esnafına bir darbe daha geldiği öğrenildi.

Pazarcı esnafına 40 yıl ticaret yaptıkları alandan alarak hiçbir sağlık ,temizlik ve ticari koşula uymayan ırmak kenarında yol üzerinde pazar kurmalarını sağlayan Hüseyin Tavlı pazarcıları sokağa dökmüş hatta ve hatta pazarcılar tarafından meclis toplantı yaptığı biradan çıkartılmıştı.

Pazarcılara vatandaşın sağlıklı koşullarda alışveriş yapılabileceği pazar projesi ile gündeme gelmesi beklenen Ünye belediye başkanı Hüseyin Tavlı bu sefer yine tepki çeken icraatı ile gündeme geldi

BAŞKAN KARARLI

Geçen hafta da pazarcıları sokağa döken ve onlarla görüşmeyen,haberin basına yansımasının ardından alelacele pazarcıları görüşmeye çağıran Ünye belediye başkanı Hüseyin Tavlı ile pazarcıların görüşmesinden yine olumlu bir sonuç çıkmadı.

Pazarcı temsilcileri ile Ünye belediyesinde görüşen Hüseyin Tavlı, kendine sorular çıkartan pazarcılara bu sefer de Samsun ve Çarşamba pazarcıların Ünye’ye getireceğini ifade ederek tepki aldı.

Belediyede yapılan toplantıda iki taraf arasındaki gerginlik hat safhada olurken başka Hüseyin Tavlı’nın Samsun’dan pazarcı getireceğim kararını açıklaması üzerine pazarcılar tepkilerini dile getirdiler.

PAZARCILARAN TAVLI’YA TEPKİ

Pazarcılar,”Başkan Tavlı bizim sorunumuzu daha çöz çözmemişken, bizlere vermiş olduğunuz sözleri tutmamışken, bizi 40 yıllık yerimizden alarak köhne bir yere atarak zaten olmayan ticareti bitirmişken, birde üstümüze getireceği ithal pazarcı ile bizlerin ekmeği ile oynuyor. Biz Ünyeli pazarcılar olarak hiçbir yere gidemiyoruz .Fatsa Ordu ve diğer yerler bizi veya dışarıdan başka pazarcıları sokmuyorken başkanda böyle bir zorlama ile karşımıza çıkıyor. Bu durumu anlamış değiliz.

Başkan Hüseyin Tavlı ise ,en başında olduğu gibi uzlaşmacı tavrından uzak pazarcılara şu cümleleri sarf etti.” Baskılara dayanamıyorum dışarıdan pazarcılar Ünye’ye girecek buna kimse engel olamaz. Size önerim dışarıdan gelecek pazarcılara ya siz yeri gösterin ,yada ben gösteririm sözleri ile cevap verdi.

Başkanın kesin ve kararlı üslubu ile toplantıda gerginlik artarken taraflar uzlaşmadan dağıldılar.

NEDEN BASKI SADECE ÜNYE’YE VAR?

Pazar esnaflarını temsilen gazetemize konuşma yapan esnaf, ”başkan bize üzerimde çok baskı var. Samsun’lu pazarcıları Ünye’ye sokacağım başka çarem yok” dedi . Biz de kendisine bu baskı sadece Ünye’de mi var* Fatsa veya Altınordu’da neden baskı yok? Acaba koltuk için Samsunlu siyasilere söz mü verdiniz? dedik.

Ayrıca yaklaşık 100 ithal pazarcının geleceği söyleniyor büyük ihtimalle onlardan da para alınacak. Taş başına 40 bin 50 bin liralardan söz ediliyor. Eğer bu doğruysa 4-5 trilyon para demek. Bu para kimin cebine girecek onun cevabını da kamuoyunun bilmesi gerekir.

YOKSA BU İŞTE RAN MI VAR?

Önceki belediye döneminde yeni pazar yeri yapılırken ,hangi pazar esnaf temsilcilerinin belediye ile gizli ortaklık yaptığını bilmeyen var mı? O zaman pazar yerindeki yerlerin satan Sözde bazı pazar esnaf temsilcileri şimdi de ayrı oyunu yaparak menfaat sağlama aldıkları ne malum?

Belli ki başkan kararında inatla duruyor ve bizim üzerimizden hem siyasi diyet ödüyor hemde ekonomik gelir elde etmeye çalışıyor. Biz ekmeğimizle oynanmamasını ve bazılarına da rant sağlanmamasını istiyoruz”dedi

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-