TARIM VE HAYVANCILIK BİTMEK ÜZERE

Reklam
Reklamı Gizle

Türkiye’de son zamanlarda akaryakıt fiyatlarına gelen peş peşe zamlar sonrası alım gücünün azaldığı sektörlerden biride tarım ve hayvancılık oldu.
Gıda fiyatlarının da etkilendiği gelen günlük zamlar sonrası tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticinin aldığı yem, gübre ve gıdalarda zamlardan aşırı etkilenen ürünler arasına girdi. Fevzi Çakmak Mahallesinde yaşayan gübre ve gıda satışı işini yapan Murat Okçu ile yıllardır üreticilik yapan Bekir Aldemir, yaşanılan zamlarla kendilerinin de etkilendiğini söylediler. Yaşanan ekonomik sorunların başında stok yapan büyük firmaların etkiliği olduğunu söyleyen Murat Okçu ile Bekir Aldemir, bu gidişatla birlikte tarım ve hayvancılık sektörünün de öleceğini ifade ettiler.
“15 İneğim Vardı 5 İneğe İndirdim”
Yem fiyatlarının artması sonrası üreticilik yapan Bekir Aldemir, bakamadığı elindeki inekleri de satmayı düşündüğünü söyleyerek,” Geçen senelerde 55 TL’ye aldığımız bir kepek şu anda 150 TL. 10-15 tane ineğim vardı 5 ineğe indirdim, kendi ihtiyacım için bir ineğimi satacağım. Kepeğin 55 TL olduğu zamanlar yoğurdu 20-25 TL’ye veriyordum, bugün 30 TL’den sattım adam fiyata çok dedi. Bundan sonra işi bırakacağım sadece kendime yetecek bir tane inek bakacağım, o da bağda bahçede karnını doyurur, kepeğe de para vermem” dedi.
“Çoğu İnsan Hayvancılığı Bıraktı”
Çoğu tarım ve hayvancılık yapan üreticilerin her geçen gün hayvanlarını elinden çıkardıklarını söyleyen esnaf Murat Okçu,” Dolar yükseldi ve her şeye zam geldi. Köylü ve üreticiler çok sıkıntı yaşıyor. Bilhassa tavukçuların çok büyük sıkıntısı var. Köyde de olsa 500-600 tane gezen tavuk yumurtası yapanlar bu konuda çok zor durumdalar. Bundan 2-3 ay önce bir çuval yumurta yemi 150-160 TL iken bu günlerde ise 220-240 liradan satılıyor. Yazın hayvanlar hazır yemle beslenmiyor, köylüler bahçede yayıyorlar şu anda hayvanların hemen hemen hepsi ahırda diyebiliriz. Yem fiyatları iki katına çıktı. Köylü yoğurdu 25 TL’ye satarken ürünlere zam geldiği için şu anda 30 TL’ye satamıyor çünkü vatandaşın alım gücünün olmadığını söylüyorlar. Şu anda müşterilerimin birçoğu almak isteyen olsa hayvanlarını satmak istiyor” dedi.