SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ ZAMLANIYOR!

Reklam
Reklamı Gizle

Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılan toplantıyla beraber çiğ süt fiyatına 8 Aralık’tan itibaren %47 zam geleceğini açıklandı.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısında artan maliyet baskısı sonrasında çiğ süt fiyatının yeniden değerlendirilmesi için kararı alındığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Ulusal Süt Konseyi, toptan çiğ süt fiyatının litre başına 3,2 TL’den 4,7 TL’ye çıkarıldığını, yani %47 artırıldığını açıkladı.
8 Aralık’tan itibaren uygulanacak olan %47 zam ile ilgili konuşan pazarcı esnafı Kazım Demir, açıklanan zamlardan sonra firmaların satışları durdurduklarını ve yeni fiyatları beklediklerini ifade etti.
Peynire de aynı oranlarda zam geleceğini ve fiyatların büyük oranda yükseleceğini belirten Kazım Demir konu ile ilgili konuşmasında şu ifadeleri kullandı;
Süte Gelecek Zamdan Dolayı Firmalar Mal Göndermiyor
Biz satıcı olarak bir haftadır ne yediğimizi ne de içtiğimizi biliyoruz. Çünkü satmaya ürün bulamıyoruz. Süt ürünleri %47 oranı söylendiği gün bize yansıması çok büyük oldu. Firmadan mal istediğimizde karşıdan bizde kalmadı yanıtını alıyoruz. Fiyatlar ayın 8’inde netleşeceği için firmalar ayın 8’ine kadar mal satmıyorlar. Yeni fiyatları bekliyorlar.
Peynire %50 Zam Geliyor
Peynire çiğ sütten kaynaklanan zamdan dolayı %50 zam yapılacağı söylediler. Vatandaşlar bu zamlarla birlikte bir kalıp peynir alan yarım kalıp alacak ve aynı paraya denk getirmeye çalışacak. Yarım kilo zeytin 25 lira, bir kalıp peynir 30 lira ve toplamı 55 lira yapıyor. Bu vatandaş diğer ihtiyacı olan ürünleri nasıl temin edecektir. Vatandaşın işi haftaya ayın 8’inden sonra zora girecektir.
Devletin Fabrikaları Denetlemesi Gerekmektedir
Toptancıların zam gelecek diye ellerindeki ürünleri vermemelerine devletin ele alması lazım. Süte olan %47 zamdan sonra bütün süt fabrikalarını tek tek denetlemek gerekmektedir. Süte gelen zam oranı aynı oranda peynire de geliyor. Aradaki işleme oranını da hesaba katmak lazım. %47 zam süte geliyorsa peynire denk gelen zam %20 olmalıdır” dedi.