STK’lardan Ünye İçin “İL” Hamlesi

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Ticaret ve Sanayi Odasında bir araya gelerek TÜİK’in açıkladığı ve Ünye’nin aralarında bulunduğu il olmaya aday şehirler için harekete geçti.
TÜİK verileri üzerinden bağlı olduğu ilin merkez ilçesine uzaklığı, nüfus büyüklüğü, sosyo-ekonomik koşulları gibi kriterler baz alındığında Ünye’nin nüfusa oranlar il olmaya aday gösterilmesinin ardından Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen ortak toplantıda atılan ilk imzalarla birlikte “Ünye İl Olacak” çalışmaları başlatıldı.
Toplantıda ayrıca, Ünye’nin gündemini oluşturan konular ve yapılması planlanan organize sanayi, liman, üniversite, kültür sarayı ve Akkuş-Niksar yolu gibi bir çok yatırım planı hakkında istişarelerde bulunuldu.
Ünye’ye Yapılacak Olan Yatırımları Bir An Önce Hayata Geçmelidir
Ünye ve çevre ilçelerin gündemini ve yapılacak olan yatırımların da istişarelerin yapıldığı toplantıda konuşan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, “2021 yılı bitmek üzere, Sivil Toplum Kurulu Başkanıyla istişare yaptık. 2021 nasıl geçti, 2022 neler yapabiliriz, Ünye gündeminde, çevre gündeminde neler var gibi konularda istişareler yaptık. Değerli Başkanlarımızın gündemle ilgili yorumlarını aldık. Öncelikle Ünye’de gündemimizde olan Organize Sanayimizi, limanımızı ve üniversitelerimizi ele aldık. Sonrasında Türkiye gündeminde mevcut dövizin dalgalanma konusunu ele aldık. Güzel bir toplantı oldu. Buradaki bütün başkanlarımızın ortak sonucu bir an önce Ünye’deki yatırımların sonuçlanmasıdır. Organize Sanayinin daha hızlanması, Kültür Sarayının inşaatının devam etmesi ve özellikle Akkuş Niksar yolunun yapılıp hayata geçmesi önemli konulardır. Çünkü turizm veya ekonomik açıdan bizim için bu yolun çok önemi var ve daha hızlı daha rahat edebilmemiz için önemli olduğunu bütün arkadaşlarımız dile getirdi. Buradan Hükümete seslenmek istiyoruz, madem bu programa alındı, daha hızlı ihalesi yapılıp güçlü bir firmanın bu işi daha hızlı bitirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Akabinde liman mevzumuz var, limanında bizim için ciddi bir katkısı var. Ünye’deki sanayici firmaları için çok önemli, bununda bir an önce büyüyüp daha ekonomik şekilde hizmet vermesi gerekir.
Sorunlara Çözüm Getirilmesi Gerekmektedir
Galericilerin bina altlarında olması yasaklandı, bir müddet süre verildi, acil olarak galericiler sitesinin çözümü gerekiyor. Akabinde Niksar caddesinde sıkıntılarımızı görüyoruz, fındıkçı arkadaşlarımız çok zor durumda ve bunlara bir site gerekiyor. Gıda firmalarının sıkıntıları gündeme geldi, bunlara bir toptancı hali gerekiyor. Bunlar birer aşama gündeme alınırsa Ünye’nin önü açılması aşamasında çok önemli. Ünye’de çok ciddi bir trafik sıkıntısı ve otopark sıkıntısı var. Ekonomik olarak tarımdaki sıkıntımız, gıda da ki sıkıntımız var. Toplantıda aylık yaşantıdaki sorunları dile getirdik. İnşallah yetkililerimiz bizim sesimize kulak verir. Bir an önce bu sorunlara çözüm getirilir diye düşünüyorum.
Ünye’nin İl Olması İçin Üzerimize Düşen Görevi Yapmaya Hazırız
TÜİK’in yaptığı anket bizim için çok önemli. Bu 25 il ismi içerisinde Ünye’nin olması bizi sevindirdi. Biz Sivil Toplum Kuruluyla bunun hayata geçmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Burada bir tek bizim çabamız yeterli değil, Genel Başkan Yardımcımız Sayın Numan Kurtulmuş’un, Dış İşleri Bakan Yardımcımız Yavuz Selim Kıran’ın, MHP Başkan Yardımcısı İsmail Faruk Aksu’nun ve bütün çevre siyaset partilerinin bize destek verip, ilerlememiz gerekir. Önümüzdeki 2022 yılında bu konuda ne yapmak gerekiyorsa bir an önce harekete geçmemiz lazım. Çünkü çevre ilçelerdeki vatandaşların işlerini bir günde görememesi gibi önemli sorunları var. Ünye’nin il olması güzel bir katkı sağlayacaktır. Bundan dolayı buradaki tüm STK’lar olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız.
Toplantıda Ünye’nin il olması için gerekli çalışmaları yapacaklarını belirten Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman konuşmasında; “Ünye jeopolitik yapısı ve siyasi yapısının yanı sıra ekonomik yapısıyla da önemli bir şehirdir. Bizler il olma kararı hakkında Sivil Toplum Kuruluşları olarak üzerimize düşen görevi elimizden geldiğince yaparız. Burada önemli bir görev de siyasi isimlerimize düşüyor. Bizler de gerekirse ayaklarına kadar gideriz ve Ünye’nin il olması için gerekli çalışmalarımız sunarız” diye konuştu.
Ünye’nin il olmaya aday ilçeler sıralamasına girmesinden memnun olduklarını belirten Ünye Madeni Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Ali Özkan açıklamasında; “2019, 2020 ve 2021 yılını Ticaret Odası ve Borsası Başkanları etrafında toplanarak bugün gündeme getirdik. Ünye esnaf ve sanatkarı çok sancılı ve sıkıntılı dönem geçirdi. İnşallah yeni dönemde bu sıkıntıları aşmış oluruz ve 2022 yılına yepyeni bir ticaretle girmiş oluruz. Ünye’nin il olmaya aday ilçeler sıralamasına girmesinden bizlerde memnun olduk. Biz bugün bu konunun istişaresini yaptık, ilerleyen zamanlarda da çevre ilçelerle bunu paylaşır ve bu konuyu ilerletiriz” dedi.