SONBAHAR DÖNEMİ ŞAP AŞILAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Reklam
Reklamı Gizle

Hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında tüm illerde her yıl büyükbaş hayvanlar şap hastalığına karşı düzenli olarak aşılanmaktadır.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Kemal YILMAZ Altınordu İlçemiz Karacaömer mahallesinde yürütülen şap aşılaması çalışmalarına bizzat katılarak kampanya hakkında açıklamalarda bulundu. İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “Şap aşılaması ilkbahar dönemi ve sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki defa uygulanmaktadır. İlkbahar şap aşılama kampanyasında hayvan varlığımızın yüzde 89.6’sı aşılanmış ve aşılama kampanyası başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Aşılama çalışmaları ile hayvan sağlığının korunması amaçlanmakta aynı zamanda yapılan küpeleme çalışmaları ile hayvanlar küpelenerek kayıt altına alınmaktadır.”

Sonbahar şap aşılama kampanyasının ilimizde devam ettiğini belirten İl Müdürümüz “Bugüne kadar 70 binin üzerinde büyükbaş hayvanın aşılama işlemi tamamlanmış olup İl/İlçe Müdürlüğümüzde görevli toplam 92 Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Teknikeri ve Veteriner Sağlık Teknisyeni tarafından yaklaşık 40 araç ile bizzat işletmelere gidilerek işletmelerde hayvanlara aşı uygulamasına devam edilmektedir.” dedi.

İlimizde 35 bin civarında büyükbaş hayvan işletmesi bulunduğunu belirten İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; “Bu işletmeler aşılama çalışmaları kapsamında yılda en az 2 kere ziyaret edilerek hem işletmedeki hayvanlar aşılanmakta hem de hayvanlar sağlık taramasından geçirilmektedir.” diyerek sözlerine son verdi.