Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SİYANÜRÜ HUKUK İLE TAKİP EDECEĞİZ

SİYANÜRÜ HUKUK İLE TAKİP EDECEĞİZ
22 Mart 2021 - 23:28

A52 TV ekranlarında her sabah saat 10:00’da yayınlan İlknur ile Çay Saati programına telefon ile canlı yayın konuğu olan Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral gündemde ki konuları değerlendirdi.

İstanbul sözleşmesi gibi Türkiye’de gündemde olan konuları değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral konuşmasında şunları ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa MARAL;

“İstanbul sözleşmesi yine bu hükümet zamanında parlamentodan geçti. Parlamento da 4 partinin oylarıyla eksiksiz ve tam oy birliği ile geçmiş bir sözleşme, bütün uygar ülkelerin üzerinde mutabık kaldığı bir antlaşmadır. Son dönemde iktidarın birazda kendine ittifak yapacak. Parti araması nedeniyle İstanbul sözleşmesi üzerinden gündem değişikliğinden başka bir şey değil. Her şeyden önce parlamentoda kabul edilen uluslararası sözleşmeler tek kişinin bu Cumhurbaşkanı da olsa kararnamesiyle yok edilecek bir sözleşme değil. Bu anlamda İstanbul sözleşmesinin kararnameyle yürürlükten kaldırılmasını söylemek abeste iştigal o şekilde bu sözleşme kararnameyle zaten kaldırılamaz yok hükmünde.

SİYANÜRÜ HUKUK İLE TAKİP EDECEĞİZ

Ordu coğrafyasını biliyorsunuz, tüm Türkiye’de olduğu gibi Ordu coğrafyası da uluslararasıdır. Bu hükümetin 2006’ da çıkardığı bir yasayla yabancıların maden araması ve işletmesine açıldı. Türkiye coğrafyası, Türkiye toprakları, bu anlamda daha önceden 90’lı yıllarda da Bergama’yla birlikte başlayan bu siyanürle altın arama maden işletmeciliği. Ordu’da da başladı. Önce Fatsa’da, bizimde Ünye’de Erenyurt bölgesini etkileyen bu siyanürle altın aramasıdır. Öylede görünüyor ki Ordu’da genişleyerek devam edecek gibi görünüyor. Bu amaçla daha önce Yeşilkent’te , Çiğdem’de ve Üçpınar da sondaj çalışmaları yapıldı. Bu sondaj çalışmaları sırasında da halkın ciddi bir direnişiyle karşılaştı. Halkın, haklı direnişine de bizlerde destek verdik. Bugün orda mağdur olan insanlara sanık olarak çağrıldığı adliyede duruşma var. Duruşmaya da Ordu Milletvekilimiz sn. Mustafa Adıgüzel ile birlikte destek verdik. Halkla mücadelelerine ve öyle görünüyor ki Ordu’nun bütün ilçelerinde bu talan önümüzdeki dönem devam etmeye çalışılacak. Fatsa örneğinde görüldüğü gibi siyanürün milyonlarca ton toprağı kirletmesi de kimsenin gözünden kaçmıyor. Büyük bir direnişlere karşılaşacak bu anlamda biz bu olayı takip edeceğiz. Hukuki yoldan takip edeceğiz ve bu mücadeleyi de kazanacağımızı düşünüyoruz. İnsanların başka yerde yaşama şansları yok, topraklarını suyunu havasını bir şekilde koruyacak.

İSTANBUL’DA GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİK

Şu anda Türkiye’nin %50’sinden fazla vatandaşın yaşadığı coğrafyada Cumhuriyet Halk Partili belediyeler etkin ve belediyeler seçimi kazanmış durumda. Türkiye’nin ve Türk halkının %50’sinin üzerindeki bir nüfus ve Türki’ye ekonomisinin %70’nin üzerindeki üretimi sağlayan bölgelerde Cumhuriyet Halk Partili belediyeler tarafından yönetiliyor. Bu amaçla İstanbul Türkiye demek. İstanbul’da bazı taleplerimiz oluyor. insanların iş talepleri oluyor onun dışında bölgemize yapılabilecek olan yardımlar olsun çalışmalarda katkı sağlayacak olan mekanizmaları harekete geçirmeye çalışıyoruz. O anlamda İstanbul’da bir dizi görüşme gerçekleştirdik. Gerek belediye bürokrasisiyle gerek parti yöneticilileriyle bu çerçevede İstanbul il başkanı sn. Canan Kaftancıoğlu’yla da görüştük. Kendisi hemşerimiz biliyorsunuz yararlı çok faydalı bir görüşme oldu. Bizde basından izlediklerimizin dışında yaptıklarını yerinde görme imkanı bulduk. Bu amaçla faydalı bir görüşme oldu. İstanbul’daki bu başarı tüm Türkiye’ye yansıyacak bunun gelişmelerini ileriki dönemlerde göreceğiz.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-