Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SİVOMATIC MADEN İŞCİLERİ GREVDE!

SİVOMATIC MADEN İŞCİLERİ GREVDE!
17 Temmuz 2021 - 11:52

Ünye’de faaliyet gösteren SIVAMATİK kil madeni fabrikasında çalışan maden işçileri bu sabah itibariyle greve başladı.

Ünye Göbü Mahallesi Killik mevkiinde faaliyet gösteren kil madeni işleme fabrikası çalışanları verilen hakların geri alınması ve çalışma şartlarını öne sürerek iş yeri önünde grev başlattı.

Türkiye Maden İşçileri sendikası üyesi olan yaklaşık 75 işçi greve başlarken fabrikada da üretim durdu. Kil sektöründe ihracat noktasında önemli bir yere sahip olan fabrika sendika ve işçiler ile anlaşana kadar grevin devam edeceğini belirten Maden İşçileri Sendikası Sivas Şube Başkanı Zekariya Gültekin şu sözleri söyledi;

DİRENE DİRENE HAKKIMIZI ALACAĞIZ

“Bugün burada çok önemli bir mücadele için bir araya geldik. Uzun süren sözleşmenin ardından yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde iş verenle bir anlaşmaya varamadığımız için bugün greve başladık. Bu grev çalışanlarımızın istediği bir sonuca varana kadar devam edecek. Bu görüşme süreleri içeresinde bizim en çok yadırgadığımız, Türkiye’de her zaman toplu il sözleşmelerinde çalışanların geriye dönük bir değerlendirmesi olur. Bununla ilgili iş verenlerden istediği kurallar olur ve görüşmeler neticesinde az çok bir neticeye varılır. Maalesef bu dönem madencilikte işçilerin işverenlerden istemesinden öte, işçilerinden 20 yıllık çalışmasının kazancını geri istediği bir döneme kaldık. Bu iş yerinde bir tesis ile üretime başlayan ve sonrasında 6 tesise kadar çıkarılmış olmasına rağmen hala işçilerimizden birtakım kazanımların geri alınması isteniyor. Burada pandemi sürecinde bile bu işletmede üretin bir gün aksamadı. Dünyanın her tarafına yapılan üretim gönderildi. Bugün greve çıkıyor olmamıza rağmen dün dahil arkadaşlarımız fedakârca çalıştı. Bizler yılbaşından itibaren yasaya uyulmayacak bir şekilde günün 12 saati çalışmak zorunda kaldılar. Burada yeterince eleman tahsil edilmiyor. Çalışan sayısı az ve üretim gittikçe artıyor. Bir iş yeri günden güne büyüyor ve para kazanıyor ancak elemanların hakları verilmiyor. Vermiş oldukları yetmiyormuş gibi aldıkları ücretten fedakârlık yapılması isteniyor.

MÜCDELEMİZ DEVAM EDECEK, DAYATMLARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Ülke genelinde maden işçilerin almış olduğu ücretin ortalamalarına bakıldığında Türkiye ortalamasının alında bir ücret alıyoruz. Biz 2 ay önce Fatsa’da bir genel kurum işletmesinde sözleşme yaptık. O sözleşmede ilk 6 aylık döneme icabetten aldığımız zam %26’ydı. Biz her şeyin hesabını yaparak işverene makul bir anlaşma ile geldik. Bizim en makul teklif yaptığımız dönem bu dönemdi. Bundan önceki dönemde eksiklerimiz ve giderlerimiz çok olduğu için teklif yüksek olabilirdi ama bu dönem oldukça makul bir teklif gerçekleştirdik. Türkiye’de enflasyon %18,5 bir rakam ederken, biz %15 civarında bir teklifte bulunduk. İşveren bu teklifi kabul etmek yerine daha önce almış olduğumuz ikramiyelerden fedakârlık yapmamızı istiyor. Biz emeği ile hayatını devam ettiren insanlarız. Bizim çabalarımızın karşılığı bu olmaması gerekir. Biz çalışanların sosyal hayata ve insanlarla bir şeyler paylaşmaya hakkı var. Bu mücadele devam edecek ve hiçbir dayatmaya boyun eğmeyeceğiz. Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak bu mücadelenin en önünde çalışanlar ile birlikte ne kadar sürerse sürsün bu haklarımızdan taviz vermeden çalışmayacağız. Biz her türlü riski alarak bu örgütlenmeyi göze aldık. Bu mücadelenin sonuna kadar devam edeceğiz.” DEDİ.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-