SGK’YA BİNA DEVRİ VE OSB’DE BAĞIŞ OLAYI HATADIR

Reklam
Reklamı Gizle

A52 TV ekranlarından yayınlanan NET BAKIŞ programında yorumda bulunan İyi Parti Ünye Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı, 20 gün önce SGK’ya devredilen Ünye Belediyesine ait bina ile ilgili gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

İyi Parti Ünye Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı ayrıca OSB’den hava parasının istenmesine de sert tepki göstererek, ”kimse parayı sokakta bulmuyor. Ünye Ticaret Ve Sanayi odası Başkanı İrfan Akar doğrusunu yapmıştır’dedi.

İyi Parti Ünye Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı konuşmasına şöyle devam etti.

BİZDEN SONRAKİ NESİLLER HESAP SORACAK

”Murat Çıraklı olarak öncelikle benim bakış açın şu, geçmişten bugüne bizden önceki neslin birikimleri ve yatırımları ile ortaya çıkan kazanımların korunması, bizim de bundan sonraki nesle bu yatırımları taşımamız gerektiği kanaatindeyim.

Ünye Türkiye’deki yaklaşık 35 tane ilden daha büyük bir ilçe. Şu anda 130 bin nüfusu olan bir yerden bahsediyoruz. Maalesef 2012 yılında çıkan ve 2014 yılında etkisini gördüğümüz Büyükşehir yasasıyla beraber Ünye’nin birçok gelirleri Büyükşehir’e gitti. Oski, liman, çamlık ve bahsedemeyeceğim daha birçok yer büyükşehir belediyesine geçti. Biz Ünyeliler olarak şu anda bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Hatta bizden sonraki nesil bize hesap soracak.

BU OLAYDAN SONRA İKİ BELDİYENİN ARASI DÜZELMEZ

Takas ile ilgili de belediyenin yaklaşık 60 milyona varan bir SGK borcu var. Bu 60 milyonluk borcu karşılık bu bina takas oldu. Ünye Belediyesi bence burada bir kurnazlık yaptı. ‘Yıllardır Büyükşehir Belediyesi bizden alacağını aldı, bizi sahipsiz bıraktı. Gerektli yatırımı yapmadığından dolayı da ben de Büyükşehir’i tanımıyorum’ diyerek el altından SGK ile görüşme yaptı, burayı takas olarak verdi. Şimdi sonuç olarak baktığımızda iktidar karşı karşıya kaldı. Tabiri caizse aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık durumuna düştüler. Bundan sonra iki belediye arasında dikiş tutar mı, tutmaz.

OSB’de YAPILAN YANLIŞTIR

OSB kurulurken ilk etapta belli bir para yatması gerekiyordu. Son aşamaya gelindiği noktasında bir iş adamımız 900 küsür bin lira parayı yatırmış ve böylelikle OSB’ nin ilk adımı atılmış.

Süreç gelişiyor, OSB kendi içerisinde büyüyor ve komisyon kuruluyor. Zaman sonra şöyle bir durum söz konusu oluyor. OSB ile ilgili ekstra bir giderler olacağı için komisyonda yakın İş adamlarımızdan afaki rakamlarda destek isteniyor . Bu işadamlarımız durumu İrfan’a Akar’a bildirmişlerdir. Fakat İrfan Akar üyelerinin haklarını koruma noktasında ifade kullanmıştır ve yaptığı doğrudur.Kimse parayı sokakta bulmuyor, kimse para basmıyor. Burada insanları teşvik etmek ve katkı sağlamamız gerekirken bu taleplerin olması doğru değil. Bu yanlıştan dönülmelidir.

Ben OSB’yi her zaman çok önemli görüyorum. Çünkü OSB kurulduğunda en az 10-15 bin kişi istihdam sağlanacaktır. Sokakta işsiz ve aç gezen çok insanımız var. Bu insanları ayakta durdurmanın yollarını aramamız lazım. OSB de bunlardan bir tanesidir. Bu anlamda Ben OSB nin Ünye’ye kurulmasında emeği geçen herkese her zaman teşekkür etmişimdir’dedi.