SARIKAHRAMAN ”UMARIM GIDA ÜRETİMİMİZ SIKINTIYA UĞRAMAZ”

Reklam
Reklamı Gizle

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman fındıkta kış bakımı hakkında bilgiler verdi. TMO’nun 2021 fındık alımının durdurulmasını değerlendirdi.

Kış mevsimiyle birlikte fındık bahçelerinde kışlık bakım çalışmalarına başlandı. Kaliteli ürün ve yüksek verim almak isteyen üreticilere bahçede gerekli bakımları yapmaya devam ederken Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman bahçe bakımı ile ilgili ipuçları verdi. Başkan Osman Sarıkahraman fındığı bekleyen mevsimsel tehlikeler hakkında açıklamalar yaparken üreticiye şu mesajları verdi.

“Üreticilerimiz şu anda kışlık bakımlarıyla bahçelerinde epeydir çalışmakta ancak gübre fiyatlarının artmasıyla çok ciddi bir bakımsızlık yani üreticilerimizin gıdayla alakalı sıkıntıları var. İnşallah umut ediyoruz ki önümüzdeki günlerde Hükümetimiz gübre fiyatlarıyla alakalı bir iyileştirme düşünüyordur. Her zaman söylediğim gibi biz üretemediğimiz zamanda gıda zenginliğimiz sıkıntıya girer diye düşünüyorum.

Henüz fındıkta don ile alakalı bir sıkıntı yaşamadık, şu anda yaşamamız da mümkün değil zaten ancak bundan 10-15 gün önce yaşamış olduğumuz kar yağışında -4’leri gördük, buda şunu gösteriyor önümüzdeki günlerde fındığın bu hava şartlarıyla açabileceğini düşünüyoruz. Fındık açarsa o zaman don tehlikesi olur. Üreticilerimizin TARSİM zirai sigortalamanın önemini söylemeye çalışıyoruz elimizden geldiğince. Şu anda sigortalama sistemi başladı, Şubat ayının 28 itibariyle son bulacak.

Bir kilogram fındık serbest piyasada 28-30 TL bandında. Resmi rakam 26,5 TL olarak düşünürsek, üretici sigortasını yaptırmadığı taktirde herhangi bir katkı sağlayamayacak ama TARSİM sigortasını yaptırdığında en azından bahçeden eli boş olarak dönmüş olmayacak. TARSİM’ in çok ciddi ödemeleri var. Üreticilerimizin bu anlamda yararlanmalarını rica ediyoruz.

 

TMO daha önceden de söylediği gibi alımları durdurmuştu. Biz TMO’nun 12 ay fındık alımını sürdürmesini istiyoruz ancak Hükmet edenlerin vardır bir bildiği diye düşünüyoruz. Daha önceki yıllarda yılbaşından sonrada fındık alımını gerçekleştirmişti eğer fındık fiyatları üreticini aleyhine seyreden düşüş gösterirse, TMO’nun alıma devam etmesini isteriz elbette ancak şu anda henüz piyasada doların, dövizin yükselip sert bir düşüş yapmasıyla karşı karşıya geldik, sanırım bugünlerde herhangi bir etkisi olmayacak gibi gözüküyor. Fındık ihracatı yurtdışına  hızlı bir şekilde devam ediyor.” Dedi.