SARIKAHRAMAN ”KAN EMİCİ” DİYE KİMLERE DEDİ

Reklam
Reklamı Gizle

Her hafta Cumartesi günleri A52 TV ekranlarında yayınlanan Gündem Arena programına bu hafta Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman telefon bağlantısı ile konuk oldu.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman konuşmasında fındık kartellerini kan emici sülüklere benzetti.

Sarıkahraman fındık üreticisine ürünü kaliteli hale getirin ve TMO kriterlerine göre hareket edin uyarısında bulundu.

BU SENE REKOLTEYE GÖRE 1 KİLO FINDIK 27 TL ETMESİ GEREKİYOR

Şimdi arkadaşlar en başından beri bunu söylüyoruz. TMO’nun kriterlerine uyarak iyi çekin, iyi temizleyin ve fındığınızı TMO’ya götürün. Biz Cihan Bey’in dediği gibi bir vatandaş ona mafya der, bende kan emici bir sülük diyorum.

Çünkü bunların bu zihniyetteki insanların gözü doymaz ve doymuyor. Çünkü bu yabancı şirket Türkiye’de ki onların işbirlikçileri ile birlikte. Geçmiş yıllarda TMO’dan çok yüksek derecede fiyatta almış oldukları fındık fiyatının intikamını bizden alıyorlar.

Şimdi arkadaşlar TMO ya fındığını üreticinin mutlaka ve mutlaka götürmesi için fındığını iyi seçmeli iyi kurutmalı .Çünkü TMO fındığı bugün alıp yarın satmak amaçlı almıyor. Piyasa arz ve talep karşılığında satabiliyor.

FİYAT BU SENEKİ REKOLTEYE GÖRE MALİYETİN ÇOK ALTINDA

Bu sene bence rekolteye göre 1 kilo fındık 27 TL etmesi gerekiyor. Tarım Bakanlığı Hükümeti fındığın taban fiyatını 26,5 TL’den açarak fındığın değerini düşürdü. Fabrikalarda fındığa 23 TL verdi. Benim bu konu hakkında şöyle bir öngörüm var. TMO temiz fındık alırken piyasa çürük çarık fındığın alınmasını istedi. Fabrikalar şu şekilde düşünüyor.Nasıl olsa TMO fındığı temiz alıyor bende ondan temiz alırım kafası ile bakıyor. Şimdi x bir şahıs mafya der siz arsız dersiniz ben yolsuz derim öteki hırsız der. Bunlar üreticinin çanağına itam doğuran insanlar bunlar.

EN KALİTELİ FINDIK BİZİM

Bu firmalara ürettiği ürünlerin yurtdışında Karadeniz ürünüdür diye reklam yapıyor. Allah’ımızın Türk milletine özellikle de Karadenizliye fındık bir lütfudur. Bizim ürünümüz gerçekten altın üründür. Son yıllarda bir çakıldak fındık başladı. Bizim fındığımızın güzelliğini bu fındıkla kalitesini bozduruyorlar. Biz fındığın 27 TL kilogram fındığın maliyetini artık bir kenara bıraktık. Ziraat Odasında ki mühendis arkadaşlarımız ile birlikte fındığın fiyatını biz 15 TL’ye düşürdük. 3 ton fındığı bir aileye 15 TL’den verdik. 3 ton fındık 15 TL’den 45 bin TL yapıyor. Piyasaya göre biz oldukça düşük vermiş oluyoruz. Reklamlarda falan atıp tutuyorlar. Ürünler bu şekilde yapılıyor falan diye. Siz fındığı yok pahasına üreticinin elinden alıyorsunuz. Fuarda bir gübre bayi ile sohbet ettim. 26 azot gübrenin fiyatı 3200 TL’dir. Biz geçen sene bu gübreyi 1200 TL’ye alıyorduk. Türkiye’de enflasyon yüzde 15 değil yüzde 100’dür. Fındık fiyatı eğitime ve düğüne gittiğini biliyoruz. Bu firmalarda bunları biliyorlar o yüzden fırsata çeviriyorlar.  

BİZİM BÖLGEDE ORGANİK TARIMA İNANMIYORUM

Bizim bölgemizde organik tarımla alakalı bir yalan uyduruldu gidiyor. Ben bizim bölgede organik tarıma çok inanamıyorum. Fındıkta organik tarım yapmak çok zordur. Yapılırsa mükemmel derecede olur. Biz Ünye Ziraat Odası olarak hem geçen sene hem de bu sene eğitim üzerinden çalıştığımızı eğitimsel faaliyetlerimizi anlatmaya çalışıyoruz.

Türkiye değil dünya zor bir süreçten geçiyor. Küresel bir ısınma ve susuzluk bizleri bekliyor. Bizlerin yaşları geçti ama gelecek nesil için kaygılarım var. Tüm dünyayı yönetenler başlarını iki el arasına alıp düşünmeliler.”   dedi.