Ünye Net Haber/Çakır Medya/Çakır Tv

SARIKAHRAMAN ”BU FİYAT İLE EMEĞİMİZ KARŞILANMADI”

SARIKAHRAMAN ”BU FİYAT İLE EMEĞİMİZ KARŞILANMADI”
13 Ağustos 2021 - 2:05

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman açıklanan fındık fiyatı hakkında A52 TV kameralarına değerlendirme yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam katıldığı bir ortak yayın programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Sonrasında ise Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynaklarından birisi olan 2021 hasat sezonu fındık fiyatlarını da açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, levant kalite fındığın 26,5, Giresun kalite fındığın ise 27 lira olacağını belirtti.

Bunun üzerine açıklamaya yapan Başkan Osman Sarıkahraman, 26,5 ve 27 TL olarak açıklanan fındık fiyatını yetersiz bulduğunu söyleyerek, revize edilmesini istedi.

Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman’ın açıklaması şöyle;

FINDIK FİYATI ALTIN GÜNÜ HİKAYESİNE DÖNDÜ

“Eskiden annelerimiz altın günü yaparlardı. Altın gününde benim annem senin annenin yanına gelir kuyumcudan ya da komşusundan bir çeyrek alır sana verirdi. Bu her ay böyle tekrar eder en son bütün herkes verdiğin altını sana getirirdi. Benim annem getirdiğin altın için sana çok teşekkür eder elini öperse bu biraz abes olur. Bizim fındık da aynı altın gününe döndü. Biz 12 ay boyunca bahçemize yaptığımız emeğimizi üreticimizin alın terinin, maliyeti karşılığında altın günü yaparmış gibi sadece geri almış olacağız.

BU FİYAT İLE EMEĞİMİZ KARŞILANMADI

Bu fiyat beklediğimiz bir fiyat değildi ve bizi biraz buruklaştırdı. Elbette ülkemiz zor koşullardan geçiyor. Sel, yangın ve terör felaketi ile uğraşıyor. Bunlar artık yer yüzünün bir gerçeği, bunlar oldu diye hiç kimse de bize cebinden 26,5 lira vermiyor. Dolayısıyla keşke serbest piyasaya fiyat verilmeseydi belki de daha iyi bir fiyat olurdu. Fiyattan memnun değiliz dolayısıyla bu fiyatın tevzi edilmesini bekliyoruz. Her geçen gün üretici bizi sıkıştıracaktır. Biz kavga yanlısı değiliz, biz üreticimizin yapmış olduğu emeğin karşılığını devletimizden karşılanmasını istiyoruz.

YAĞIŞLAR REKOLTEYE ETKİ ETMEZ

İhracatçılar Birliğinin de içeresinde olduğu 665 bin ton oluşum ile rekolte oluşturuldu. 15 önce yine rekolte tahmininde bulunsak 50 bin ton geri gelirdi. Karadeniz’de aşırı bir yağış oluyor bu yağış ile birlikte fındıklar dibe dökülüyor. Bu yağışlarda sel olursa eğer fındıklar denize gidecektir. Bunların rekolteye çok büyük bir etkisi olmaz. Benin başıma geldiği için biliyorum ateş düştüğü yeri yakıyor.” Dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-